Көп таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеу

№ 12

Сабақ тақырыбы

Көп таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеу.

Мақсаты

  • Көп таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеуді үйрену.
  • Көп таңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру дағдыларын бекіту.
  • Ауызша және жазбаша есептеу дағдыларын жетілдіру.
  • Құрама есептерді құрастырып, шығара білуге үйрету.

Сабақ түрі

Аралас сабақ.

Әдістері

  • Сұрақ-жауап
  • Талдау
  • Іздену
  • Салыстыру

Көрнекілігі

  • Суреттер
  • Сызбалар
  • Геометриялық фигуралар

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу.
  • Оқушыларды түгендеу.
  • Оқушы зейінін сабаққа аудару.

II. Үй тапсырмасын тексеру

№ 6 тапсырмасы тексеріледі.

III. Білімін тексеру

Математикалық диктант (әр оқушыға таратпа материал ретінде беріледі).

№ 2 (а). Сандарды оқы

230 145 4 780 000 450 198 324 471 142 450 000 000

№ 2 (ә). Разрядтық бірліктерді ата

Берілген сандарда барлығы неше бірлік, ондық, жүздік, бірлік мың, ондық мың, жүздік мың бар екенін анықта.

№ 2 (б). Сандарды кему ретімен жаз

  1. 450 000 000
  2. 324 471 142
  3. 4 780 000
  4. 450 198
  5. 230 145

IV. Топтық жұмыс

№ 3. Кестенің әр қатары бойынша есеп құрастыр және шығар (3 топқа бөлініп).

1-топ

Шешуі

35 · 5 = 175

Жауабы

Барлығы бөлке нанға 175 теңге төледі.

2-топ

Шешуі

55 · 4 = 220

Жауабы

Барлығы батон нанға 220 теңге төледі.

3-топ

Шешуі

30 · 6 = 180

Жауабы

Барлығы күлше нанға 180 теңге төледі.

V. Есепті түсіндіріп шығару

№ 4. Есептің шешу жолын талдап, қадамдап орында.

1-қадам

240 : 2 = 120 (тг)

1 үлкен қойын дәптердің бағасы — 120 тг.

2-қадам

120 − 80 = 40 (тг)

1 кішкентай қойын дәптердің бағасы — 40 тг.

3-қадам

40 · 5 = 200 (тг)

Төлеу қажет сома — 200 тг.

Жауабы

200 тг төлеу қажет.

VI. Түсінгендерін тексеру

№ 5. Теңдеуді шешу

4 оқушы тақтада орындайды.

Өздік жұмыс

№ 6. Сандарды разрядтық қосылғыштарға жікте.

Мысал

470 000 = 400 000 + 70 000

Мысал

400 020 = 400 000 + 20

VII. Қорыту

Бүгін не үйрендік? Көп таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеу арқылы санның құрылымын анықтауды, оқу-жазу және салыстыру дағдыларын бекіттік.

Шығармашылық жұмыс

№ 8. Өрнектің мәнін тап.

Өрнек

(180 − 120) · 4 + 350 : (400 : 80) + 210 − 4 · 40

Жауабы

360

VIII. Үй тапсырмасы және бағалау

Үй тапсырмасы

№ 7, 26-бет.

Бағалау

Оқушылардың көп таңбалы сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктеу, оқу-жазу және есептеу дағдылары бағаланады.