Қазақстан Республикасының кереметтерін ата
Сабақтың тақырыбы
Есептер шығару
Сабақтың мақсаты
- Есептерді салыстыру операциясын саналы түрде орындап, есептер арасындағы ұқсастық пен айырмашылықты анықтауға үйрету.
- Оқушылардың логикалық ойлау қабілетін дамыту, геометриялық түсініктерін жетілдіру.
- Пәнге қызығушылығын арттыру, ұқыптылық пен тазалыққа тәрбиелеу.
Сабақтың түрі
Аралас сабақ.
Сабақтың әдістері
- Түсіндіру
- Сұрақ-жауап
- Талдау-жинақтау
- Миға шабуыл
Сабақтың көрнекілігі
Текше, параллелепипед, дидактикалық материалдар, интербелсенді тақта.
Сабақтың барысы
1) Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа аудару, жұмысқа ынталандыру және сыныпта жағымды оқу атмосферасын қалыптастыру.
2) Кіріспе әңгіме (слайдпен жұмыс)
Суреттер арқылы оқушылардың ойлауын белсендіру, әлем кереметтері мен олардың геометриялық пішіндермен байланысын талқылау.
Талқылау сұрақтары
- Суреттерден нені көріп тұрсыңдар?
- Әлемнің кереметтері туралы не айта аласыңдар?
- Қазақстан Республикасының кереметтерін атаңдар.
- Олардың математикамен байланысы бар ма?
Бағыттаушы сұрақтар
- Қандай геометриялық фигураларға ұқсайды?
- Осындай туындыларды дүниеге әкелетін кім?
- Адам дегеніміз кім?
- Мұндай кереметтерді жасау үшін адамға қандай қасиеттер қажет?
3) Ауызша есептеу
Сандар: 1998, 6, 97
Жылдам тапсырмаларТапсырмалар сандарды оқу, разрядтарға жіктеу, бірліктерді түрлендіру және сан қасиеттерін қолдануға бағытталған.
1998 саны бойынша
- Бірінші санды оқы.
- Бұл неше таңбалы сан?
- Санды разрядтық қосылғыштарға жікте.
-
Өлшем бірліктеріне жіктеу:
- 1998 кг = 1 кг 998 г
- 1998 т = 1 т 9 ц 98 кг
6 саны бойынша
- Екінші санды оқы.
- Бұл неше таңбалы сан?
- Осы санның 1/2 бөлігін ата.
- Осы санның 1/3 бөлігін ата.
- Осы санның 1/6 бөлігін ата.
- Осы санның квадраты: 36
97 саны бойынша
- 97 қандай сан?
- 97 кг = 97 000 г
- 97 жыл = 1164 ай
- 97 ғасыр = 9700 жыл
- 97 минут = 1 сағат 37 минут
- 97 санын 2 еселе: 194