Жұптық тапсырма
Шығыс Қазақстан облысы,
Өскемен қаласы, №1 орта мектебі КММ
III деңгей, жоғары санат, бастауыш сынып мұғалімі
Ахметкалиева Ғалия Қалышовна
Сабақтың тақырыбы: М. Мақатаев. Үш бақытым
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Өлеңді мәнерлеп, түсініп, жатқа оқуға дағдыландыру. Ақын өлеңіндегі айтылар негізгі ойды анықтау.
Дамытушылық: Өлеңді талдай отырып, әр оқушының сөйлеу тілін дамыту. Өз бетінше ізденуге, шығармашылыққа баулу, өз пікірін еркін жеткізуге дағдыландыру.
Тәрбиелік: Оқушыларды отансүйгіштікке, тіл, сөз өнерін құрметтей, қастерлей білуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: ақынның портреті, маркер, сызбаға арналған қағаздар, буклеттер т. б.
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық дайындық.
Қызығушылықты ояту.
Құндақтама сәбиді өлеңін М. Мақатаевтың өз даусымен тыңдату. Мағынаны тану
М. Мақатаевтың өмірі және шығармашылығымен Слайд бойынша танысу. Талантты баламен бірлескен жоба
- Балалар, бақыт деген не?
Топтастыру стратегиясы
БАҚЫТ
Ендеше, біз сендермен бүгін ақынның Үш бақытым атты өлеңімен танысамыз.
Ақынның бақыты не екен? Қалай ойлайсыңдар? Болжам стратегиясы
1. 1 - шумақ - мұғалім оқиды
2 - шумақ - 1 оқушы оқиды.
3 - шумақ - хормен оқиды.
2 - өлеңді талдау.
1, 2, 3 шумақтарында не жайлы жазылған?
- Балалар, сонымен ақынның үш бақыты не екен?
Халық Тіл Отан
- Балалар, ақын Халқын, Тілін, Отанын қандай көркем сөздерге теңейді?
Халық
↓
Қымбаттырақ алтыннан.
Тіл
↓
Қасиетті тіл.
Отан.
↓
Отан Оттан да ыстық.
3. Қосымша деректермен жұмыс
Әр партаға қосымша деректер тарату, оқушылар оқып танысады.
Жұпта талқылау. Түсінгенін бір - біріне айтады. Сұрақтар бойынша талдау жасау.
. Халық, Отан сөздерінің баламасын тауып көрейік.
Халық – ел, жұрт.
Отан – туған жер, атамекен.
Халық
1Халық дегеніміз – Қазақстанда тұратын адамдар.
2. Елімізде 16млн. астам халық тұрады.
3. 130 - дай ұлт өкілдері тұрады.
Тіл.
1. Тіл дегеніміз адамдардың бір - бірімен қарым - қатынас құралы.
2. Қазақстанда 130 - дай тіл бар.
3. Қ. Р - ның Мемлекеттік тілі – қазақ тілі.
Отан.
1. Отан ол – әр адамның туып өскен жері.
2. Отан ол – сенің отбасың.
Сергіту сәті: Ақын балалық шағын сағынып бала, сәби болғысы келген екен.
М. Мақатаевтың сөзіне жазылған Сәби болғым келеді. әнін тыңдаймыз.
1 - қатар халыққа,
2 - қатар тілге,
3 - қатар Отанға бір тілектен жазып тақтадағы сөздердің тұсына іледі..
Ой толғаныс
Деңгейлік тапсырмалар орындату
1 - топ
Отан туралы әңгіме жазу.
2 - топ
Мен қазақ тілін жақсы білемін - эссе жазу
3 - топ
Достық мекені - Қазақстан - тірек сөздер арқылы шығарма
4 - топ
Авторға хат жазу
Рефлексия:
Ал, балалар, бүгінгі сабағымызды қорыта келе ақын өлеңіне сатылай кешенді талдау жасайық
Сызба толтырту. Жұптық тапсырма
1. Авторы: М: Мақатаев.
2. Тақырыбы: Үш бақытым.
3. Жанр түрі: Өлең.
4. Шумақ: 3
5 Әр шумақ не жайлы?
Өлеңнің негізгі ойы: ақынның туған жеріне, халқына, тіліне деген шексіз сүйіспеншілігі айтылады.
Мұғалім: Мұқағалидай ақыны бар халық - бақытты халық. Қазіргі таңда Мұқағали ең көп оқылатын ақынның бірі. Оның жырлары адамға күш - қуат беріп, елімізді, жерімізді сүюге, оларға қашанда қамқор бола білуге тәрбиелейді.
Оқушыларды бағалау. Топтық, жұптық бағалау.
Қағанаттар атауы техникасымен топқа бөлу
Арифметикалық амалдармен есептер шығару
Тізбектелген сабақтар топтамасына бағдарламаның бір модулі қалай және неге енгізілгені туралы рефлексивтік есеп (2000 сөз)
Топтық жұмыстарды ағылшын тілі сабақтарында қолдану ерекшеліктері
КЕҢ КӨЛЕМДІ ЭПИКАЛЫҚ ШЫҒАРМАЛАРДЫ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Топтық жұмыстың тиімділігі
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер модулі бойынша рефлексивтік есеп
Қазақ тілі сабағында жаттығу жұмыстарын ұйымдастыру
Топтық жұмыстың мақсаттары
Сауат ашу үдерісі
Дипломдық жұмыс тапсырмалары
Мектептегі тәжірибе кезеңінде орындауға арналған тапсырмалар
Бес әлеуметтік бастама - Елбасының қолдауымен халыққа жолданған нақты тапсырмалары мен оның орындалу мерзімі бар әлеуметтік бағдарлама
Хан атынан Бөгенбай, Қабанбай батырларға тапсырма алып баратын еді дейді көнекөздер
Бағалау критерийі тапсырма
Мыстан кемпірдің тапсырмасы
Есімі тапсырма
1945 жылы 4 ақпанда Чумаев барлаушылар тобымен Одер (Одра) өзенінің батыс жағалауына өтіп, жаудың техникасы мен адам күшін анықтауға тапсырма алды
ТОҚСАН БОЙЫНША ЖИЫНТЫҚ БАҒАЛАУҒА АРНАЛҒАН ТАПСЫРМАЛАР
Өңдеудің кіріктірілген ортасында тапсырмаларды шешу