Әдебиет пәні бойынша өткізген бір сабағыма рефлексивті есепҰстаз - жүректің жылылығын, мейірімнің шуағын, адамгершіліктің ұлылығын біліммен қоса бала бойына дарыта алатын тұлға

Рефлексия: ұстаз болмысы және кәсіби ұстаным

Ұстаз — жүректің жылылығын, мейірімнің шуағын, адамгершіліктің ұлылығын біліммен қоса бала бойына дарыта алатын тұлға. «Ұстаз қандай болу керек?» деген сұраққа өз тәжірибеме сүйене отырып, ұстаз білімді, бала жанын түсіне алатын, әділ, еңбекқор және үздіксіз ізденіс үстінде жүретін жан болуы керек деп ойлаймын.

Бұл мамандықты таңдаған соң, ең алдымен өзін-өзі танып, үнемі ізденіп, табанды еңбек ету маңызды. Заман ағымына сай білімімді жүйелі түрде жетілдіріп отырғанда ғана ХХІ ғасыр талабына сай жаңа форматтағы ұстаз бола алатыныма көзім жетті. Әлемдік білім беру кеңістігіндегі өзгерістерден қалыс қалмай, өз тәжірибемді жаңғыртып отыру — бүгінгі ұстаз қауымының негізгі міндеттерінің бірі.

Сабақтың құрылымы және жұмыс форматы

Әдебиет сабағында Мұхтар Әуезовтің «Әбілмансұр» тақырыбы қарастырылды. Бағдарлама бойынша бұл тақырыпқа бір сағат бөлінген. Сабақтың мақсаты — әңгімедегі негізгі ой мен идеяны түсіну, сондай-ақ автор туралы қысқаша мәлімет алу.

Алдыңғы сабақтарда оқушылар топқа бөліну, топ ережесін сақтау сияқты әрекеттерге әбден дағдыланғандықтан, сабақтың ұйымдастыру кезеңі қиындық тудырмады. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін қысқа психологиялық тренинг өткізілді.

Оқытудағы тәсілдер және «жеті модуль» қағидасы

Сабақ барысында «жеті модуль» аясында үйренген әдіс-тәсілдерді орнымен қолдануға, оларды сабақтың мазмұнына сай түрлендіруге тырыстым. Әсіресе бірінші модуль — оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер — үнемі жандандырып, жаңартып отыруды талап етеді. Бұл ретте оқушыларды қалай оқыту керектігін терең түсіну маңызды.

Теориялық негіз

Әлеуметтік-сындарлылық тұрғыдан оқыту (Vygotsky, 1978; Wood, 1998) оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдердің өзегін құрайды. Оқушылар — өз түсінігін жеке зерттеу және әлеуметтік өзара әрекет арқылы құратын белсенді білім алушылар.

Қызығушылықты ояту: тақырыпты ашу

Оқушыларды топқа бөліп, орындарына отырғызғаннан кейін қызығушылықты ояту кезеңінде әр топқа сұрақтар берілді. Сол арқылы сабақтың тақырыбы ашылып, талқылауға бағытталды.

Жақсы ай мен күндей.

Әлемге бірдей.

Жақсының аты өлмейді,

Ғалымның хаты өлмейді.

Тақырыпты ашуға арналған өлең жолдары

Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды тиянақты орындап шықты. Сабақтың мақсаты мен күтілетін нәтижесіне жету үшін орындалатын тапсырмалар реті алдын ала түсіндіріліп, оқушылардың жұмысқа бағытталуы қамтамасыз етілді.

Қорытынды пайым

Бұл сабақ маған оқушылардың топтық жұмысқа дайындығы мен дұрыс ұйымдастырылған ынтымақтастық атмосферасының оқу үдерісін жеңілдететінін көрсетті. Сонымен қатар, заманауи тәсілдерді жүйелі қолдану сабақтың мақсатына нақты қадамдармен жетуге мүмкіндік беретінін тағы бір мәрте дәлелдеді.