Мәтіндегі сандарды цифрлармен жаз және оқы

Пән және сабақ туралы қысқаша мәлімет

Пән

Математика

Тақырып

Сандарды разрядтарға жіктеу және оларға амалдар қолдану

Сабақтың мақсаты

Сандарды разрядтарға жіктеу және оларға амалдар қолдану дағдыларын пысықтау; кесіндінің ұзындығын және төртбұрыштың ауданын табу тақырыптарын қайталау.

Жетістік критерийлері

  • 1

    Өткен сабақтарды қайталайды.

  • 2

    Өз бетінше жұмыс жасай алады.

Күтілетін нәтиже

  • Сандарды разрядтық қосылғыштарға жіктей алады және оларға амалдар қолданады.
  • Төртбұрыштардың ауданын таба алады.

Сілтемелер және дереккөздер

Сілтеме

Математика (4-сынып) оқулығы, АКТ дереккөздері, үлестірме материалдар.

Негізгі дереккөздер

Мұғалімдерге арналған нұсқаулық (2015), математика оқулығы, әдістемелік журналдар.

Қолданылатын материалдар

Интербелсенді тақта, тақырыпқа байланысты парақшалар, слайдтар, А форматтағы қағаздар, маркер, стикер, бағалау парақшалары.

Оқыту әдістері мен тәсілдері

Оқыту форматы

  • Топпен жұмыс
  • Бірлескен оқу

Сын тұрғысынан ойлау

  • Ашық сұрақтар қою
  • «Ой шабуылы»
  • «Ойлан – Біріктір – Бөліс»
  • Ортақ талқы
  • Үш қадамды сұхбат
  • Еркін әңгіме

Сабақтың барысы

Ұйымдастыру

Оқушыларды әртүрлі түсті қарындаштар арқылы топтарға бөлу. «Шаттық шеңберін» құрып, бір-біріне сәттілік тілеу.

Уақыты: 2 минут

Қызығушылықты ояту: ауызша есептер

Заңдылықты анықтап, сандар қатарын жалғастырыңыз:

а)

0, 19, 38, 57, …

ә)

318, 422, 526, …

б)

72 574, 72 561, 72 548, …

Білу: «Ой шабуылы»

№1 есеп. Сандарды жазып, оқыңыз. Әр сан үшін:

  • Әр разрядта неше бірлік бар екенін анықтаңыз.
  • Санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жіктеңіз.
  • 5, 6, 8 және 0 цифрларының мәнін түсіндіріңіз.
Уақыты: 3 минут

Түсіну: презентациямен жұмыс

№2 есеп. Мәтіндегі сандарды цифрмен жазып, оқыңыз.

Уақыты: 2 минут

Қолдану: есептер шығару

№3 есеп

а)

Шеберхана әрқайсысына 2 қоян терісін жұмсап 7 бас киім, ал әрқайсысына 4 кәмшат терісін жұмсап дәл сонша бас киім тікті. Шеберхана бас киімдерге барлығы неше тері жұмсады?

ә)

Есептің мәліметтерін пайдаланып, 7 × 4 − 7 × 2 түрінде жазуға болатын есеп құрастырып, шығарыңыз.

№4 есеп

а)

9 шапанға 54 м және дәл сонша қамзолға 27 м мата жұмсалды. Бір қамзолға қарағанда бір шапанға неше метр мата артық жұмсалды?

ә)

Есептің мәліметтерін пайдаланып, (54 ÷ 9) + (27 ÷ 9) түрінде жазуға болатын есеп құрастырып, шығарыңыз.

Қорытынды

Бұл сабақта сандарды разрядтарға жіктеу, разрядтық қосылғыштармен жұмыс істеу және берілген есептер арқылы амалдарды қолдану дағдылары бекітіледі.