Жануарларға қамқорлық жасауға үйрету

Еркемай балабақшасы Орыс тілі пәні Мұғалім: Ниеталина Н.А.

Үй жануарлары / Домашние животные

Мақсаты

  • Балаларға үй жануарларының орысша атауларын үйрету.
  • Үй жануарларының адамға пайдасын түсіндіру.
  • Жануарларға қамқорлық жасауға тәрбиелеу.

Сабақ барысы (қысқаша)

Сабақ сәлемдесуден басталады: «Саламатсыздар ма! / Здравствуйте!» Мұғалім балалардан үй жануарларын білетін-білмейтінін сұрайды, жауаптарын тыңдайды және «үй жануарлары» сөзін орыс тілінде «домашние животные» деп атайтынын түсіндіреді. Балалар сөз тіркесін екі рет қайталайды.

Балалардың назары экранға аударылады, жануарлар көрсетіліп, екі тілде аталады.

Сөздік: жануар атаулары

Экрандағы суреттер арқылы балалар үй жануарларының атауларын орыс тілінде үйренеді.

Это конь

жылқы

Это корова

сиыр

Это коза

ешкі

Это овца

қой

Это верблюд

түйе

Это собака

ит

Негізгі ой: пайдасы мен қамқорлық

Орыс тіліндегі қысқа мәтін

Домашние животные живут рядом с человеком. Человек заботится о них. Домашние животные приносят пользу человеку.

Пайдасы

  • Корова дает молоко. (Сиыр сүт береді.)
  • Верблюд перевозит тяжелые грузы. (Түйе ауыр жүк тасиды.)
  • Овца дает шерсть. (Қой жүн береді.)
  • Собака охраняет дом. (Ит үйді күзетеді.)

Қамқорлық

Сабақтың маңызды бөлігі — жануарларға мейіріммен қарап, күтім жасау. Балалар үй жануарларының адамға жақын өмір сүретінін және адам оларды асырап, қорғайтынын түсінеді.

Нәтиже: балалар жануарлардың атауларын жаттап қана қоймай, жауапкершілік туралы да ой түйеді.

Сергіту сәті (физминутка)

Қимыл-қозғалыс арқылы балалардың зейіні сергітіледі және сөздерді есте сақтау жеңілдейді.

Мәтін

Мы топаем ногами,

Мы хлопаем руками,

Киваем головой.

Мы руки поднимаем,

Мы руки опускаем,

Мы руки дружно прячем

И бегаем кругом.

Әдістемелік мақсаты

  • Қимыл арқылы тыңдалым мен айтылымды белсендіру.
  • Сабақ қарқынын теңгеру және шаршауды азайту.
  • Топпен бірлесіп әрекет ету мәдениетін қалыптастыру.

Сөйлеу жаттығулары: төлдерін ата

Экраннан жануарлар төлдерімен бірге көрсетіледі. Балалар әрқайсысын жеке атап шығады.

У лошади — жеребенок

(құлыншақ)

У коровы — теленок

(бұзау)

У козы — козленок

(лақ)

У собаки — щенок

(күшік)

Жеке тәжірибемен байланыстыру

Мұғалім балалардан: «Ата-анаң сендерді қалай еркелетеді?» деп сұрайды. Балалар өз жауаптарын айтады: «құлыншағым», «ботам», «қозым».

Дидактикалық ойын: «Жануарларды тап»

Шарты

Тақтада ілулі тұрған үй жануарларының қасына олардың төлдерін дұрыс орналастыру. Төлдер «анасының қасына барғысы келіп тұр», балалар көмектеседі.

Нәтиже

Балалар төлдерді аналарының қасына апарып, тапсырманы бірге орындайды. Осылайша олар қамқорлық пен жауапкершілікке үйренеді.

Қорытынды

Қайталау және бағалау

Сабақ соңында мұғалім өтілген сөздерді қайталатып, балалардың қатысуын бағалап, мадақтайды.

Қоштасу

«Сау болыңыздар! / До свидание!»

Ескерту: «Толық нұсқасын жүктеу» деген жол бастапқы мәтінде берілген, бірақ бұл жерде мазмұн ретінде қолданылмады.

ҰОІӘ: ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті