Шығармашылық тапсырма. Зат есім
Топтама мазмұны
Бұл топтамада төмендегі сабақтар қарастырылады:
- Зат есім
- Өткенді қайталау (математика)
- «С» дыбысы мен әрпі
Сабақ туралы қысқаша мәлімет
Бұл материал аралас сабақ форматына құрылған және дамыта оқыту технологиясына сүйенеді.
- Сабақтың тақырыбы
- Зат есім
- Сабақтың түрі
- Аралас сабақ
- Сабақтың әдісі
- Дамыта оқыту технологиясы
- Көрнекіліктер
- Үлестірмелі парақшалар, суреттер, бағалау парақтары, интерактивті тақта.
Сабақтың мақсаты
1) Білімдік мақсат
Заттың атын білдіретін сөздер туралы ұғым қалыптастыру, зат есімнің мәнін меңгерту.
2) Дамытушылық мақсат
Елестету арқылы шығармашылық қабілетті арттыру, сөздік қорды байыту және тілдік дағдыларды дамыту.
3) Тәрбиелік мақсат
Оқушыларды ұйымшылдыққа, ұлтжандылыққа, адалдыққа тәрбиелеу.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру
- Оқушыларды үш топқа бөлу.
II. Үй тапсырмасын тексеру
Тірек сызбалар арқылы анықтамаларды айтқызу, негізгі ұғымдарды қайталау.
III. «Миға шабуыл»
Мұғалім сұрағы: «Менің қолымдағы бейнелердің жартысы көрінбей тұр. Бұл не болуы мүмкін?»
Тапсырма: жартысы жасырылған суреттер бойынша зат есімдерді табу.
Күтілетін жауаптар
- түйе
- көзілдірік
- алма
- бүркіт
IV. Ассоциация құру
Сұрақтар арқылы зат есімнің негізгі белгілерін жинақтау, әрі қарай тапсырмалар барысында түрлеріне жеке-жеке тоқталу.
Сұрақтары
Кім? Не?
Кімдер? Нелер?
Мағынасына қарай
Жалпы, жалқы
Құрамына қарай
Негізгі, туынды
Санына қарай
Жекеше, көпше
V. Деңгейлік тапсырмалар (оқулық бойынша)
Жаттығулар деңгейге бөлініп орындалады: алгоритмдік, міндетті, эвристикалық және шығармашылық тапсырмалар.
I деңгей — Алгоритмдік тапсырма
Тақырыбы: Білім
1) Мәтіннен зат есімдерді тауып, теріп жаз.
Адам баласы пайда болғалы білімге ұмтылып келеді. Білім мен ғылымның арқасында машина, трактор, радио, теледидар, жер серігі, зымырандар дүниеге келді. Өзінен бұрынғы әке, ағалары жасаған ғылымдарды кейінгі ұрпақ одан әрі дамытудың арқасында, қазір осындай биікке көтерілді. Сондықтан білім мен ғылымды игерсең, еш қор болмайсың.
2) Сөздерді оқы. Осы сөздерден зат есім жаса.
Ұш, біл, сыз, өшір, жаз, жүз.
II деңгей — Міндетті тапсырма
1) Берілген буындарды пайдаланып, үш сөз жаз.
Са-, та-, тұ-, яқ-, яу-, бо-.
2) «-ға» буынына аяқталатын екі буынды сөз тап (зат есім жаз).
Мысалыға үлгі ретінде: балға.
III деңгей — Эвристикалық тапсырма
Төмендегі сөздерге лайықты зат есім ойлап жаз.
- Еңкейген __________
- Еңбектеген __________
- Жайнаған __________
- Ербиген __________
- Елпектеген __________
- Оқитын __________
- Істейтін __________
- Көретін __________
IV деңгей — Шығармашылық тапсырма
Зат есімдерді қатыстырып, «Табиғат аясында» тақырыбында әңгіме жаз.
Әңгімеде кемінде бірнеше жалпы және жалқы есім, жекеше және көпше түрлері қолданылуына назар аударылады.
VI. Сабақты қорытындылау
- Негізгі ұғымдарды жинақтау.
- Сұрақ-жауап арқылы бекіту.
- Қысқа рефлексия жүргізу.
VII. Оқушыларды бағалау
Бағалау парақтары арқылы деңгейлік тапсырмалардың орындалуы ескеріледі. Топтық жұмысқа қатысуы, дәлелді жауаптары және белсенділігі бойынша қорытынды баға қойылады.
Негізгі ой
Сабақ құрылымы оқушыны «кім? не?» сұрақтары арқылы зат есімді тануға жетелейді, ал деңгейлік тапсырмалар білімді біртіндеп тереңдетіп, шығармашылыққа бағыттайды.