Сынып журналымен жұмыс

Сабақ туралы мәлімет

Мектеп, аудан, облыс

Қызылорда облысы, Жаңақорған ауданы, №55 С. Қожанов атындағы орта мектеп

Пән мұғалімі

География пәні мұғалімі: Г. Кемелбекова

Сабақ тақырыбы

Африканың физикалық-географиялық орны, мұхиттары, зерттелу тарихы

Мақсаты

  • Оқушылардың Африка құрлығының географиялық орны, жағалауын шайып жатқан теңіздері мен мұхиттары, ағыстардың табиғатқа әсері, шығанақтары мен аралдары туралы білімін тереңдету; сондай-ақ материкті зерттеген саяхатшылар мен Африканың зерттелу тарихын жүйелеу.
  • Сыни ойлау, өз бетінше жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру; шығармашылық қабілетті және оқушы бойындағы дарындылықты дамыту арқылы пәнге қызығушылықты арттыру.
  • Табиғаттағы заңдылықтарды түсіндіру арқылы оның құпияларын танып, табиғатты сүюге және аялауға тәрбиелеу.

Ресурстар мен ұйымдастыру

Көрнекілігі

  • Физикалық карта
  • Атлас
  • Үлестірме материалдар

Техникалық құралдар

Интербелсенді тақта

Сабақ түрі

Жаңа сабақты меңгерту

Әдіс-тәсілдер

СТО стратегиясы элементтері: ББҮ кестесі, жұппен оқу, семантикалық карта, идея жинау

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  1. Амандасу.
  2. Сынып журналымен жұмыс.
  3. Оқушыларды 3 топқа бөлу.
  4. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

Сыныпты топқа бөлу тәсілі

Оқушылар әріптер жазылған үлестірмелерді алады. Сол әріптерді пайдаланып, кескін картадағы Африка материгінің сұлбасын құрастырады. Нәтижесінде 3 топ қалыптасады:

  • 1-топ: Африка
  • 2-топ: Сахара
  • 3-топ: Сомали

II. Жаңа сабақ

1) Қызығушылықты ояту

Оқушылар ББҮ кестесіне Африка құрлығы туралы бұрыннан білетін мәліметтерін жазады.

2) Мағынаны тану

Мәтінмен жұмыс: жұппен оқу, оқығанын талқылау және мазмұндау. Оқу барысында «айналым жасау» тәсілі қолданылады.

1-оқушы

Географиялық орны және мұхиттары

2-оқушы

Жағалау сызығы және Атлант мұхиты

3-оқушы

Жерорта теңізі және Үнді мұхиты

4-оқушы

Зерттелу тарихы

5-оқушы

Д. Ливингстон және Г. Стэнли

6-оқушы

ХХ ғасырдағы зерттеулер

3) Ой толғаныс

1-тапсырма: кескін картамен жұмыс

3 топқа берілетін нысандарды кескін картаға түсіру және көрсету:

Сахара Виктория Ніл Мадагаскар Гвинея Сомали Танганьика Килиманджаро Ассаль Шеткі нүктелері

2-тапсырма: семантикалық карта

Интербелсенді тақтада семантикалық картамен жұмыс: картадағы нысандарды сәйкестендіру, бағыттар мен орналасуын дәлелдеу.

Назарға:

Тапсырма орындауда атлас пен физикалық картаны қатар қолдану ұсынылады.