Содан кейін балаларды Бейнелеу өнері деп аталатын ертегілер

Қызылорда облысы • Қазалы ауданы • Қазалы ауылы

№100 орта мектебінің бейнелеу өнері және сызу пәні мұғалімі: Есіркеев Қайрат Еленбайұлы

Пәні: Бейнелеу өнері • Сыныбы: 4-сынып

Сабақтың тақырыбы

Бейнелеу өнері әлеміне саяхат

Сабақтың мақсаты

  • Баланың ой-өрісін дамыту, сурет туралы түсінік беру.
  • Шығармашылық қабілетін дамыту.
  • «Сурет әліппесімен» таныстыру.

Көрнекі құралдар

  • Түрлі түсті суреттер
  • Сурет құралдары
  • Оқулықтар, әліппе-дәптер

Сабақ барысы

1) Ұйымдастыру және кіріспе

Педагог балаларды шеңбер бойына жинап, бейнелеу өнері әлемі туралы қысқаша түсінік береді. Одан кейін «Сурет әліппесі» дәптерімен таныстырып, балаларды «Бейнелеу өнері» деп аталатын ертегілер еліне саяхатқа шақырады.

Бұл елде ертегі сиқыршылары өмір сүретіні айтылады. Мұғалім әліппе-дәптердегі «Көңілді пойыз» вагондарына балалардың назарын аударып, әр вагонның мағынасын таныстырады.

2) «Көңілді пойыз» вагондары: өнер түрлерімен танысу

1-вагон

Сурет

Жай және түрлі түсті қарындаштар, субояқ, қылқалам және қажетті ақпараттар орналасқан. Осы құралдар арқылы балалар таңғажайып суреттер салып, сурет салудың әртүрлі әдіс-тәсілдерімен танысады.

2-вагон

Мүсіндеу

Қолданылатын құралдардың атауы айтылып, арнайы әдіс-тәсілдерді меңгеру арқылы табиғаттағы түрлі тіршілік иелері мен заттарды мүсіндеуді үйренетіні түсіндіріледі.

3-вагон

Жапсыру

Түрлі түсті қағаздардың «сиқырымен» танысып, жапсыру техникасы арқылы көркем әлемді шарлайтыны қуанышпен хабарланады.

4-вагон

Бүктеу (оригами)

Қағазды түрлі тәсілмен бүктеу арқылы ғажайып бейнелер жасауды үйренетіні айтылады.

5-вагон

Коллаж

Түрлі табиғи материалдар мен бұйымдарды жапсыру арқылы әртүрлі көріністер құрастыруға болатынына назар аударылады.

Бұл елдің басты «сиқыршылары» — суретшілер, мүсіншілер, өнер иелері. Олардың шығармаларында әрдайым жарқыраған күн, алуан түсті реңк пен құбылған бояулар көрініс табады. Педагог балаларға суретшілер қолданатын құралдарды, туындыларды және мүсіншілердің әртүрлі тақырыптағы мүсіндерін көрсетіп, бірге тамашалайды.

3) Релаксация: елестету арқылы тынығу

Баяу әуен ырғағымен балалар пейзаждарды тамашалап, өздерін табиғаттың бір бөлігі ретінде елестетеді: ағаш, шөп, гүл және т.б. Балалар көздерін жұмып, денелерін бос ұстап, самал желмен бірге тербелгендей әсер алады.

4) Практикалық жұмыс: «Біз суретші баламыз»

Педагог бүгінгі сабақта 1-вагондағы сурет құралдарымен жұмыс істейтіндерін айтып, балаларға «суретші» болып көруді ұсынады. Балалар әуен ырғағымен қағаз бен көркемдік материалдарды таңдап алып, «Біз суретші баламыз, қалауымызды саламыз» тақырыбына сурет салады.

Қосымша бағыттау: балалар өз киімдеріндегі өрнек пен суреттерге назар аударады. Бұл өрнектерді суретші салатынын, ал киім үлгісін суретші-модельер ойлап табатынын түсіндіруге болады.

5) Ойын: «Кімнің киіміне тән өрнек?»

Бір баланың киімі мен ондағы өрнек туралы сипаттама беріледі. Қалған балалар қай оқушы туралы айтылғанын табады.

6) Қорытынды талқылау

Балаларға «Суретші суретті неліктен салады?» деген сұрақ төңірегінде ойлану ұсынылады.

Педагог суретші туындылары өмірдегі сұлулықты танытатынын, ал біз қолданатын заттар тек пайдалы ғана емес, ыңғайлы әрі әдемі болуы керектігін түсіндіреді. Балалар өз салған суреттерін таныстырып, ойларын айтып, ортақ талқылауға қатысады.

Үй тапсырмасы

Әліппе-дәптермен жұмыс: «Көңілді пойыз» туралы қысқаша әңгіме құрастыру.