Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын дамыту
Шығыс Қазақстан облысы,
Шағын жинақталған Октябрь негізгі орта мектебінің
информатика пәні мұғалімі Тақаш Қазиза
5 сыныпқа арналған
Сабақтың тақырыбы: Компьютер – әмбебап есептеуіш машина
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: оқушыларды компьютер түсінігімен таныстыру, компьютердің құрылымы, қызметі туралы алғашқы түсінік қалыптастыру.
Тәрбиелілік: Оқушыларды тәртіптілікке, жүйелілікке тәрбиелеу.
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, логикасын дамыту.
Сабақтың түрі: Аралас сабақ.
Сабақтың барысы:
1. Оқушыларды ұйымдастыру (1 минут).
2. Үй тапсырмасын тексеру (5 минут).
3. Жаңа сабақ түсіндіру (20 минут).
4. Сабақты бекіту (15 минут).
5. Үй тапсырмасын беру (1 минут).
6. Бағалау (1 минут).
7. Қорытынды (2 минут).
Үй тапсырмасын тексеру
1. Ақпараттың көлемі дегеніміз не?
2. Ақпараттың қандай өлшем бірліктерін білесіңдер?
Жаңа түсініктер:
Компьютер – күрделі құрылғылардың жиыны. Ол жұмыс жасау үшін программалық жабдықтамалар керек. Компьютердің жұмыс істеуі үшін ең қажетті программа – оның жұмыс қабілеті мен басқаруды қамтамасыз ететін операциялық жүйе.
Алғашқы компьютерлер компьютер және ЭЕМ атауларына көрініс тапқандай, тек есептеулер үшін жасалып шыққан болатын. Ең қарапайым есептеу машиналары есептеулерді аса жылдамдатып, адамдарға көмекке келді.
Есептеулерден кейін компьютерлер үлкен көлемді ақпаратты электрондық түрде сақтау үшін қолданыла бастады. Ондай ақпаратты арнайы ақпараттық өнімдерде – дерек қорларында орналастырады.
Компьютерлерді қолданудың келесі қадамы – әртүрлі құрылғыларды басқару.
Заманауи суперкомпьютерлер эксперимент жүргізуге болмайтын салаларда модельдер құру үшін қолданылады.
Қазіргі кезде компьютерді өнімділігі мен мөлшеріне қарай әр түрге бөлуге болады.
Компьютер: Суперкомпьютер, үлкен компьютер, Сервер, Дербес компьютер (үстел үсті, алып жүретін, алақан).
Суперкомпьютер арнайы мақсатта немесе нақты тапсырыспен жасалады.
Үлкен компьютерлер (мэйнфреймдер). Олар үлкен көлемді ақпаратты сақтауға арналған.
Компьютерлік желілердің орталық торабы болып табылатын үлкен компьютерлерді серверлер деп атайды.
Дербес компьютер – ол бір адам басқа компьютерден тәуелсіз, жеке қолдана алатын компьютер.
Сабақты бекіту:
Оқулықтағы бақылау сұрақтары мен тапсырмалар орындалады.
Үй тапсырма: өтілген тақырыпты қайталай оқып келу және тест тапсырмаларын орындау.
Бағалау: үй тапсырмасы және сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
Қорытынды:
Бүгінгі сабақта не үйрендік. Компьютер және оның түрлері.
Бастауыш сынып оқушыларының логика ұғымын айқындау
ОҚЫТУДЫҢ ЖАҢА ӘДІС – ТӘСІЛДЕРІН ПАЙДАЛАНА ОТЫРЫП, ОҚУШЫЛАРДЫҢ ЛОГИКАЛЫҚ ОЙЛАУ ҚАБІЛЕТТЕРІН ДАМЫТУ
Бастауыш сынып оқушыларының ойлау қабілетерін дамыту
Оқушылардың логикалық ойлауын дамытуға арналған тапсырмалардың мысалдары
Мектеп жасына дейінгі балалардың логикалық ойлауының даму ерекшеліктері
Бастауыш сынып оқушыларының ойлау қабілетін дамыту жолдары
Бастауыш сыныпта лексиканы сын тұрғысынан ойлау арқылы оқыту
Бастауыш сынып оқушыларының логикалық ойлау қабілеттерін арттыру
Мектеп жасына дейінгі балаларының логикалық ойлауын дамыту
Бастауыш мектеп оқушыларының жас ерекшеліктері туралы ақпарат
Кәсіпорынның бәсекелестік қабілетін арттыру жолдарымен оның бағалау ЖШС (КӨК-СУ).
Индустриялық-инновациялық стратегияның басты бағыты – бәсекеге қабiлеттi өнеркәсiптi дамыту
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
ҚР банктеріндегі ипотекалық несиелендіруді ұйымдастыру және дамыту. Ипотекалық несиелер есебі
Талдықорған өңіріндегі тарихи – археологиялық туризмді дамыту мүмкіндіктері
Шағын безнесі дамытудағы шетелдік тәжірибе
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
Туризмді экономиканың саласы ретінде дамытудың негізгі бағыттары. Оңтүстік Қазақстан облысы
Шығыс Қазақстан облысының тілдерді дамыту
Аграрлық өндiрiстi дамыту