Көптік жалғауларын ата

Сабақ туралы мәлімет

Бұл сабақ етістік тақырыбын ойын, дидактикалық материалдар және шығармашылық тапсырмалар арқылы еске түсіруге, талдауға және бекітуге бағытталған. Сабақ құрылымы экологиялық-ертегі желісімен ұйымдастырылады.

Тақырып

Етістік

Сабақтың түрі

Экологиялық-ертегі сабақ

Әдіс-тәсілдер

Түсіндіру, сұрақ-жауап, ассоциация

Көрнекіліктер

Оқулық, сөзжұмбақ, сызбалар, үлестірмелі қағаздар

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Етістік туралы бұрын берілген білімді ойындар мен дидактикалық материалдар арқылы еске түсіру, талдау және бекіту.

Тәрбиелік

Оқушыларға адамгершілік пен ақыл-ой тәрбиесін беру; ұйымшылдыққа, ізденімпаздыққа және жолдастық қарым-қатынасқа баулу.

Дамытушылық

Танымдық және шығармашылық қабілеттерін дамыту; өз бетімен жұмыс істеу мен ой қорыту дағдыларын күшейту.

Пәнаралық байланыс: дүниетану ана тілі математика

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылармен амандасу, түгендеу.
  • Назарларын сабаққа аудару.
  • Сыныпты үш топқа бөлу.

II. Үй тапсырмасын тексеру

56-жаттығуды тексеру.

III. Үй тапсырмасын бекіту

Үй тапсырмасын «Құпия» ойыны арқылы бекіту. Сұрақтарға ұпай жинау ретімен жауап беріледі.

10 Зат есім дегеніміз не?
20 Зат есім қандай сұрақтарға жауап береді?
30 Негізгі зат есім дегеніміз не?
40 Туынды зат есім дегеніміз не?
50 Тәуелдік жалғаулары деген не?
60 Тәуелдік жалғаулары неше жақта айтылады?
70 Көптік жалғауларын ата.
80 Негізгі зат есімнен туынды зат есім жаса: жылқы.
90 Қалам сөзін тәуелде.

IV. Жаңа сабақ

Тақырып: Етістік

Ертегі желісі

Ерте, ерте, ертеде жапан түзде достарына өкпелеп, жалғыз ағаш өмір сүріпті. Ол 10 жасында ержетіп, 20-да бұғанасы бекіп, 30-да кемеліне келіп, 50-ден асқан соң қартая бастапты.

Кейбір бұтақтары сынып, қотыр қабығының әр жеріне құрт түсіпті. Құрт көбейіп, ағаштың әр жерін тесіпті. Тұла бойы қақсап ауырған соң, ағаш күні-түні: «Ух, жаным-ай! Енді не қылайын? Жапырақтарым сыздайды, бұтақтарым сырқырайды. Жәрдем ете көріңдер!» — деп зарлайды.

Оның даусын естіп, бір күні бір шағала ұшып келіпті: «Ата, ауруыңыз жаман екен. Дәрігердің кім екенін білмеймін, дегенмен іздеп көрейін» — деп, ұша жөнеледі.

Тапсырма: дәрігер іздеу үшін сөзжұмбақ шешу

Шағаламен бірге ағаштың ауруын емдейтін дәрігерді табу үшін тапсырмаларды орындаймыз. Мұғалім жұмбақ жасырады, оқушылар жауабын тауып, сөзжұмбақтың торкөздеріне жазады.

1) Басында екі таяғы бар, төрт аяғы бар. Адам деуге болмайды, бірақ та сақалы бар.

Жауабы: ешкі

2) Кірбигенді күлдіреді, көңіліңе күн кірер. Өз еркіне жіберсең, дүниені бүлдірер.

Жауабы: от

3) Болса да көзі, жарықты көрмейді. Өзі, бірақ та, көргіш-ақ түнде. Құс па бұл, не?

Жауабы: үкі

4) От басында құмған, екі көзін жұмған.

Жауабы: мысық

5) Қабат-қабат қаттама, ақылың болса аттама.

Жауабы: кітап

6) Тұмсығы мықты, кедір-бұдырдың бәрін тегістеп шықты.

Жауабы: үтік

7) Күміс табақ дөңгелек, аспанда жүр дөңгелеп.

Жауабы: күн

Сөзжұмбақ нәтижесінде шығатын негізгі ұғым: Етістік.

Қорытынды

Сабақ барысында оқушылар алдыңғы білімдерін ойын арқылы еске түсіріп, жаңа тақырыпқа ертегі желісімен кірігіп, тапсырмалар арқылы ой қорытып, бірлесіп жұмыс істейді.