Топтарға көшбасшыларын сайлату

Сынып пен пән туралы мәлімет

Сынып

10-сынып

Пән

Қазақ тілі

Құрал-жабдық

Интерактивті тақта, бағалау парағы, түрлі-түсті қағаз, стикерлер

Сілтемелер мен ресурстар

  • Оқулық
  • Электронды оқулық
  • Әдістемелік нұсқаулық
  • Тақырыптық слайдтар және бейнематериалдар

Сабақ тақырыбы: Іскерлік келіссөздер

Бұл сабақ іскерлік әңгіме жүргізу мәдениетін қалыптастыруға, сөз әдебін меңгертуге және оқушылардың өз ойын еркін, дәл әрі әдепті түрде жеткізе білуіне бағытталған. Сонымен бірге топта бір-бірінің пікірін тыңдау, толықтыру және бірлесіп үйрену дағдылары дамытылады.

Мақсаты

  • Іскерлік әңгімеге сай сөз әдебін игерту
  • Қызығушылықты ояту, тіл байлығын дамыту
  • Өз ойын еркін жеткізуге және топта ынтымақтаса жұмыс істеуге баулу

Оқу нәтижелері

  • Топ ішінде тығыз ынтымақтастық қалыптасады
  • Көшбасшылар топ жұмысының барысын жоспарлап, үйлестіреді
  • Оқушылар ақпаратты талдап, қорытынды жасап, жазбаша сауатты жеткізеді

Негізгі идея

АКТ құралдарымен тиімді жұмыс істеуге үйрету және оқушылардың сыни ойлау қабілетін арттыру.

Ерекше назар:

Диалогтік оқыту, өзін-өзі реттеу, көшбасшылық дағды және әділ бағалау.

Әдіс-тәсілдер және бағалау

Оқыту тәсілдері

  • Жаңа әдіс-тәсілдер: өзін-өзі реттеу, диалогтік оқыту
  • Сыни тұрғыдан ойлау стратегиялары
  • АКТ құралдары арқылы түсіндіру және зерттеу
  • Оқушы көшбасшылығын қолдау
  • Дарынды және талантты оқушылармен жұмыс, жас ерекшелігін ескеру

Бағалау

Бағалау оқушының өзін-өзі бағалауы, топ көшбасшысының бағалау парағы және мұғалімнің қорытынды бағасы арқылы жүзеге асады.

Құрал

Бағалау парағы

Кері байланыс

Стикерлер және «Бағдаршам» белгілері

Сабақ құрылымы: кезең-кезеңімен жоспар

1) Ұйымдастыру кезеңі

Дайындық
  1. Кезекші арқылы оқушыларды түгендеу.
  2. Айналатын барабан арқылы оқушыларды топқа бөлу (4 сан бойынша).
  3. Бір-біріне жақсы тілектер айту (ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру).
  4. Топ көшбасшыларын сайлату және көшбасшыларға бағалау парақтарын үлестіру.
  5. Назарды сабаққа аудару, бағалау критерийлерімен таныстыру.

Еске салу

Ортақ ережелер мен топтағы жұмыс мәдениеті қайта қаралады.

2) Қызығушылықты ояту

Іске қосу

«Миға шабуыл» сұрақтары

  • Ресми ортадағы тілдік қарым-қатынастың маңызы.
  • Жақын адамдармен тілдесудің ерекшелігі.
  • Қарым-қатынас кезіндегі ұлттық дәстүрдің көрінісі.

Бейнематериал

Интерактивті тақта арқылы іскерлік келіссөздерге арналған бейнефильм көрсетіледі. Оқушылар бейнематериалды талдай отырып, сабақтың тақырыбын өздері анықтайды.

ИНСЕРТ кестесі

Өткен және жаңа тақырыпты байланыстыру үшін ИНСЕРТ кестесі жекелей, жұпта және топта толтырылады. Әр топ тақтаға шығып, интерактивті тақтадағы кестені толықтырады.

3) Мағынаны тану

Зерттеу

Бұл кезеңде «Кубизм» стратегиясы қолданылады: кубиктің әр қырына түрлі тапсырма жазылып, топтар кезекпен орындайды.

Кубизм тапсырмалары

  • Сипатта: келіссөз басталғанда қолданылатын сөз орамдарын атау.
  • Дәлелде: берілген слайдқа сүйене отырып пікірді негіздеу.
  • Салыстыр: іскерлік ортадағы сөйлеу мәдениеті мен келіссөз ерекшеліктерін салыстыру.
  • Талда: іскерлік келіссөздердің рөлін талдау.
  • Қолдан: келіссөз нәтижесін жақсартатын нақты шараларды ұсыну.
  • Оң/теріс пікір: өз көзқарасын білдіру және негіздеу.

Нәтиже

Оқушылар мәтінмен танысып, әртүрлі тәсіл арқылы зерттейді, ойларын қорытып, жазбаша түрде рәсімдейді.

4) Ой толғаныс

Жинақтау

Оқушылар алған ақпарат бойынша ой-толғау жасайды: сабақ тақырыбына эссе жазады. Топ ішінде өзара бағалап, әр топтан ең сәтті жұмыстар сынып алдында оқылады.

Қосымша тапсырма

Дарынды және қабілетті оқушыларға «Зерделі сөзге зер сал» тақырыбында бес жолды өлең (синквейн) жазу ұсынылады.

5) Кері байланыс және үй тапсырмасы

Аяқтау

Кері байланыс

Оқушылар өз пікірін стикерлер арқылы және «Бағдаршам» әдісімен білдіреді.

Үй тапсырмасы

Тақырып бойынша шағын реферат дайындау.

Құралы: күнделік, қалам.

Мұғалім мен оқушы әрекеттері: қысқаша карта

Мұғалімнің іс-әрекеті

  • Топқа бөледі, ой қозғайды, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.
  • Көшбасшыларды сайлатуға бағыт береді, бағалау парақтарын таратады.
  • Тақырыпқа қызықтырып, мәтіндегі ең құнды ойды анықтауға жетелейді.
  • Ойды жүйелеп жазуға және дәлелмен сөйлеуге талап қояды.

Оқушының іс-әрекеті

  • Топпен жұмыс істейді, көшбасшы сайлайды, ортақ ережеге сүйенеді.
  • Мәтінмен өздігінен танысып, әртүрлі әдістер арқылы зерттейді.
  • Ойларын қорытып, қағаз бетіне түсіреді және көпшілік алдында қорғайды.
  • Өзін-өзі бағалайды, кері байланыс береді, үй тапсырмасын жоспарлайды.