Оқушыларға сұрақтар қою
3 cынып
Сабақтың тақырыбы: Арқарға үлкен мүйіз неге керек?
Сабақтың мақсаты:
1. Білімділік: Мәтіннің мазмұнын, негізгі идеясын ашу.
2. Дамытушылық: Байланыстырып сөйлеу дағдысын дамыту, сөздік қорын байыту, жылдам оқу машықтарын дамыту. Қоршаған тірі табиғатқа деген қызығушылығын арттыру.
3. Тәрбиелік: Оқушыларды табиғаттағы аңдарды, қоршаған ортаны қорғауға, аялауға, сүюге үйрету.
Сабақтың түрі: аралас.
Әдістемелік — тәсіл: сұрақ - жауап, әңгімелесу, көрнекілік, топтастыру.
Көрнекі құралдар: Венн диаграммасы, сөзжұмбақ, плакаттар, сурет арқардың.
Сабақтың өту барысы:
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Сәлеметсіңдер ме балалар!
- Отырыңдар.
- Бүгін сыныпта кім кезекші?
- Сыныпта барлық оқушылар түгел ме?
- Жақсы, отыра ғой.
II. Үй тапсырмасын тексеру.
- Үйге Қамқорлық мәтінін оқып, мазмұндауға, әр бөлікке ат қоюға бердім.
- Барлығымыз үй тапсырмасын орындадық па?
- Жақсы, балалар!(Үш - төрт оқушыдан сұраймын).
1. Жанталасқан торғай.
2. Жантастың жауыздығы.
3. Қамқоршы қожа.
Оқушыларға сұрақтар қою.
III. Жаңа сабақ.
Бүгінгі біздің өтетін жаңа сабағымыздың тақырыбы Арқарға үлкен мүйіз неге керек .
Ең бірінші мәтінді өтпес бұрын мына сөзжұмбақты шешейік.
1) Қынарында сөзінің мағынасы?
2) Биікке құмар сөзінің түп мағынасы?
3) Алтай аясында өлеңінің авторы кім?
4) Бүркіт мәтініндегі бүркіттің иесі?
5) Киіктің лағын не дейді?
Шешуі: 1) жағасында 2) өршіл 3) Байзақов 4) Мұхтар 5) құралай
- Балалар, арқар туралы не білесіңдер? Оқығандарың, көргендерің, естігендерің бар ма? Ол қандай аң?
АРҚАР
ӘДЕМІ, ТАУДА ЖҮРЕДІ, АҢ,
ЕШКІГЕ ҰҚСАС, МҮЙІЗІ ҮЛКЕН, ЖҮЙРІК
Жақсы балалар, Кәдірбек Сегізбайдың Арқарға үлкен мүйіз неге керек? мәтінін бөлімдерге бөліп оқиық! Әр бөлікке ат қою, мазмұнын сұрау.
1. Орманға жиналу.
2. Жолда.
3. Атасының тапсырмасы.
4. Қошанның ізденісі.
5. Тағы да орманда.
6. Шешімнің табылуы.
IV. Бекіту сұрақтары.
1. Арқар қандай аң?
2. Ол жауынан қалай қорғанады?
3. Арқарға не тұқымдас?
4. Мүйіз не үшін керек.
- Жақсы, барлықтарың түсіндіңдер ме?
Түсінсек, өткен сабақта біз Киіктің айласы мәтініндегі киікпен салыстырып көрейік!
Венн диаграммасы арқылы салыстыру.
КИІК -------------------
АРҚАР --------------------
Арқар елдің таулы өлкесін мекендейді, оның алты түрі бар. Салмағы — 200кг., ұзындығы – 160 - 168 см., тұрқы – 160 см, жылына 1 қозықа туады.
Бағалау.
Оқушылардың білімін бағалау.
Үй тапсырмасын беру.
Үйге мәтінді оқып, мазмұндап, тапсырмаларға жауап береміз.
Қорытынды.
Осымен сабағымыз аяқталды,
- Сау болыңдар!
Мектептегі химия сабақтарында жоғары деңгейдегі диалог ұйымдастыру мәселесі
Қағанаттар атауы техникасымен топқа бөлу
Мұғалім мен оқушы қатынасы
ОҚЫТУДЫҢ ӘДІСТЕРІНЕ ШОЛУ
Сабақ оқытудың ұйымдастырудың негізгі формасы
Оқыту әдістері
Байланыстырып сөйлеу мен байланыстырып жазуға үйрету
Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту
Оқушылардың биологияны оқуға қызығушылығын арттыру жолдары
Тізбектелген сабақтар топтамасына бағдарламаның бір модулі қалай және неге енгізілгені туралы рефлексивтік есеп (2000 сөз)
Педагогика тарихында оқушыларға эстетикалық тәрбие беру жайлы ой-пікірлер
Ерекше талап қоюмен іс-жүргізу
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап жаз
Мәтінді оқушыларға оқытқызу
Сұрақтарға жауап жаз
Көгілдір аспанға шыға келген бұлттар бірте - бірте қоюланып, жаңбырдың лебі есті
Сұрақтарға жауап бер
Әділет тобының сұрақтары
Балл қою кестесі
Кейін біз мұндай сұрақтарға уақыттың қанша болғандығын орыс тілінде айтып жауап беруді үйрендік