Екітаңбалы сандарды косып, алуға есептер шығаруды қайталау

Сабақ туралы мәлімет

Өңір / аудан / елді мекен
Батыс Қазақстан облысы, Бөкей Ордасы ауданы, Хан Ордасы ауылы
Білім беру ұйымы
Жәңгір хан атындағы жалпы білім беретін орта мектеп
Пән / сынып
Математика, 1-сынып
Мұғалім
Аксенова Альфия Ринатқызы, бастауыш сынып мұғалімі
Сабақтың тақырыбы
Ондықтарды салыстыру. Айырманы салыстыру. Екітаңбалы сандарды қосу және азайтуға есептер шығару. Қайталау сабағы.

Сабақтың мақсаттары мен құзыреттіліктері

Сабақ оқушылардың математикалық ұғымдарды салыстыру арқылы нақтылауына, есептеу мәдениетін сақтай отырып ой қорытынды жасауына, сондай-ақ өз әрекетін бақылап, дәлелді шешім ұсынуына бағытталған.

Ақпараттық құзыреттілік

  • Ондықтарды салыстыруды қайталау және бекіту.
  • Айырмаларды салыстыру тәсілдерін қолдану.
  • Екітаңбалы сандарды қосу және азайтуға берілген есептерді шығару дағдысын нығайту.

Коммуникативтік құзыреттілік

  • Ауызша және жазбаша сөйлеу арқылы өз ойын жүйелі жеткізу дағдыларын дамыту.
  • Есеп шығару нормаларын сақтауға және жауапкершілікке тәрбиелеу.
  • Жинақылыққа, ұқыптылыққа баулу; әкелерді құрметтеуге және мақтан тұтуға тәрбиелеу.

Проблеманы шешу құзыреттілігі

  • Өз әрекетін бақылау, салыстыру және қорытынды шешім шығару біліктерін дамыту.
  • Есептерді әдеттен тыс жағдайда қолдануға және шешімнің дұрыстығын дәлелдеуге үйрету.
  • Өзіндік бақылау мен бағалауға дайын болуына ықпал ету.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Мұғалім оқушылармен амандасып, қатысымды түгендейді; оқу құралдарының дайындығын тексереді; сабақтың мақсат-міндеттерін таныстырады. Оқушылардың қызығушылығын оятып, назарын сабаққа шоғырландырады.

Мұғалімнің кіріспе сөзі: «Сәлеметсіздер ме, құрметті оқушылар және шақырылған қонақтар! “Мен әкеммен біргемін” атты спорттық-математикалық олимпиаданы ашық деп жариялаймын!»

Психологиялық дайындық: Қазақстан Республикасының Әнұраны орындалады.

Сабақ 7 мамыр — Отан қорғаушылар күніне арналады. Әкелер математикалық ойлауды қажет ететін спорттық ойындардан (тоғызқұмалақ, шахмат, дойбы) жарысқа қатысады. Олардың ұстазы әрі бапкері — дене шынықтыру пәнінің мұғалімі Денгизбаев Рафаэль Идрисұлы.

II. Негізгі бөлім: есептер шығару

1) Сандарды салыстыру (ауызша)

Оқушылар салыстыру белгілерін (>, <, =) карточкалар арқылы көрсетеді.

  • 4 ? 5 — дұрыс белгіні таңдау.
  • 4 = 4 — теңдік белгісін қолдану.

2) Айырмаларды салыстыру

Оқушылар айырмалардың мәнін тауып, нәтижелерін салыстырады.

10 − 1 = 9

8 − 2 = 6

6 + 4 = 10

3 + 7 = 10

10 = 10

10 − 4 = 6

4 + 4 = 8

Ескерту: Бастапқы мәтінде соңғы мысал толық берілмеген, сондықтан бөлім қолда бар дерекпен рәсімделді.