Абайдың портреті. Абай кім
Сабақтың тақырыбы: С. Мұқанов Лашын әңгімесі
Өмір мектебі романынан
Мақсаты:
1. Оқушыларды Сәбит Мұқановтың шығармашылығымен таныстыра отырып, Лашын әңгімесінің мазмұнын түсіндіру, қазақтың ежелгі құсбегілік өнерінің қыр - сырымен таныстыру, үйрету.
2. Оқушыларды ізгілік пен жомарттыққа, табандылық пен алғырлыққа, сезімталдық пен зеректікке, байқағыштыққа тәрбиелеу.
3. Туған өлкенің ұшқан құс, жүгірген аңының қадір - қасиетін бағалай білуге, қазақ халқының құсбегілік, аңшылық дәстүрін жалғастыруға баулу.
Көрнекілігі: С. Мұқанов, М. Әуезов, А. Құнанбаев портреттері, қамшы, дабыл, құс тар суреттері, кітаптар, оқулық, плакат, үлестірме қағаздар.
Сабақ типі: аралас.
Сабақ әдісі: баяндау, салыстыру, сұрақ - жауап,
Өту барысы:
1. Кіріспе. Ұйымдастыру бөлімі;
2. Үй тапсырмасын тексеру;
3. Жаңа сабақ;
а өмірбаяны;
ә Лашын әңгімесі қазақ тілімен байланыс
б құсбегілік, атбегілік өнер туралы;
в Лашынның қаз - үйрек алуы;
г Бір қызық ісім екен сұм жалғанда ...
4. Әртүрлі құстар жайлы өлеңдер;
5. Лашын салу ойыны;
6. Табиғатты қорғау туралы;
7. Бәйге ойыны;
8. Бекіту, қорытындылау, бағалау;
9. Үйге тапсырма;
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі.
Амандасу, кезекші хабарламасын тыңдау.
2. Үй тапсырмасын тексеру.
Үйге: М. Әуезовтың Әжемнің әңгімесі берілді. Дәптерге 8, 9 - тапсырманы орындап келу тапсырылған. дәптерлерін тексеру
1 - тапсырма
Сол мүсінде - келбет, дене пішіні,
Сырқаттан құлан таза – мүлде, әбден жазылу
Қылаңданып көрінеді - ақшылданып
Мінез машығы - әдеті, дағдысы
Қан базардай - қалың жиын.
2 - тапсырма
Рең - шырай, бет, жүз.
Бұлдыр күн – өткен күн.
Сүле – ұзақ созылған науқас.
1 – 2 оқушы тапсырмаларды тақтаға орындайды, 1, 2 оқушыдан ауызша сұраймын.
Сабақ айтқан оқушылардан өткен сабақтардан қосымша сұрақ қоямын. Мысалы:
1. І. Жансүгіровтің қандай шығармасын өттік, атақты күйшілерді ата.
2. Сыныптан тыс оқу бойынша қандай көркем әдебиет оқыдың?
3. М. Әуезов кім? Қандай әңгімелерін білесіңдер?
4. Абай кім? Қандай өлеңдерін білесіңдер?
5. Абайдың жабырқау көңілін көтерген ненің күші деп ойлайсың?
6. Халық ауыз әдебиеті бойынша қандай жырлардың аты аталады?
Үлестірме қағаздар беріледі.
Портрет туралы
● 1. Абайдың портреті.
2. Қонаққа келген ақындар кімдер?
● 1. Барластың портреті.
2. Ол бірінші қандай жырды жырлады.
● 1. Қандай тақырып өттік?
2. Абайдың өлеңінен үзінді келтір?
Жаңа сабақ. С. Мұқанов Лашын әңгімесі.
Сонымен, балалар, өткен сабақта еліміздің халқы сүйген ұлы, қазақты күллі әлемге әйгілі еткен Мұхтар аталарыңның әңгімесімен таныстық. Абайдың да сіздер сияқты бала болғанын, өнерді қатты сүйгенін, тіпті жасы13 - ке келсе де анасына еркелейтінін де білдік. Бұл әңгімені, яғни әжесінен әңгіме сұрайтын Абайды әр уақыт есте ұстап, өз әжелеріңнен әңгіме сұрап, көп нәрсе үйрене беріңдер. Бәлкім, күндердің күнінде сіздердің де араларыңыздан дана, көсем адам шықпасына кім кепіл.
Көркем шығарманы оқыту
Қазақ прозасы және ондағы табиғат жанрының заңдылықтары
Сабақ типі
«Абай жолы» романындағы Құнанбай бейнесі
Қазақстан музейлеріндегі Әбілхан Қастеев шығармашылығының көрінісі
Ұлттың ұлы ұстазы: А.Байтұрсынұлының 130 жылдығына арналған әдістемелік құрал
М. Әуезовтің Абай жолы роман-эпопеясындағы Құнанбай бейнесі
Көрнекілік суреттер тізімі
Көркем туындыдағы адам тұлғасы
Бастауыш мектеп оқушыларын әдебиеттік оқу сабақтарында Абай шығармалырын оқыту арқылы тәрбиелеу
Патшалық өкіметтің Қазақстанда саяси билігінің орнығуы (1867-1891 ж.ж)
ТОЛЫБАЙҰЛЫ ОЛЖАБАЙ
Экономикалық өкіметке кім және қалай қожалық етуде - меншік және меншік құқығы
ҚҰНАНБАЙҰЛЫ АБАЙ (ИБРАҺИМ)
Абай атама
Электрондық үкімет
Қажетті қимыл- қозғалыстың жетіспеушілігі организмді белгілі өзгерістерге ұшыратады
Құнанбаев Абай
Әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңдар
Классикалық - әкімшілік баскару мектебі