Оқушылардың ақыл - ойын дамыту, ойлау қабілетін жетілдіру
Батыс Қазақстан облысы, Сырым ауданы, Жымпиты ауылы
Қ. Мырзалиев атындағы жалпы білім беретін орта мектеп
Мұғалім: Закир Арайлым Закарияевна
Келтіру формулаларына есептер шығару
Бұл сабақта сүйір бұрыштың тригонометриялық функциялары үшін келтіру формулаларын қайталап, жинақтап, есеп шығаруда қолдану дағдыларын бекіту көзделеді.
Сабақтың мақсаттары
Білімділік
- Сүйір бұрыштың тригонометриялық функциялары үшін синус, косинус, тангенс, котангенс келтіру формулаларын қайталау, жинақтау және пысықтау.
- Келтіру формулаларын тригонометриялық өрнектерді түрлендіруде және есептер шығаруда қолдану дағдыларын дамыту.
Дамытушылық
- Оқушылардың ойлау қабілетін жетілдіру, логикалық ойлауын дамыту.
- Есте сақтау қабілетін нығайтып, шығармашылық ізденісін қолдау.
Тәрбиелік
- Алгебра пәніне қызығушылықты арттыру, алғырлық пен шапшаңдыққа тәрбиелеу.
- «Білімнің басы — бейнет, соңы — зейнет» қағидасын оқушылар санасында бекіту.
- Өзін-өзі бағалау мәдениетін қалыптастырып, білімін тиянақтай білуге баулу.
Сабақтың жүру барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
- Сынып оқушыларын түгендеу.
- Оқушыларды топқа бөліп, зейінін шоғырландыру.
- Сабаққа дайындығын тексеру.
Таратпа қағаз қиындыларын құрастыру арқылы оқушыларды төрт топқа бөлу ұсынылады. Әр топ белгілі бір тригонометриялық функцияның анықтамасын толықтырады.
1-топ: Синус
sinВ нүктесінің ординатасының ОВ радиусына қатынасы α бұрышының синусы деп аталады.
2-топ: Косинус
cosВ нүктесінің абсциссасының ОВ радиусына қатынасы α бұрышының косинусы деп аталады.
3-топ: Тангенс
tanВ нүктесінің ординатасының абсциссаға қатынасы α бұрышының тангенсі деп аталады.
4-топ: Котангенс
cotВ нүктесінің абсциссасының ординатаға қатынасы α бұрышының котангенсі деп аталады.
Осылайша әр топ өз функциясының анықтамасын дәл айтып, кейін келтіру формулаларын қолдануға қажетті негізгі ұғымдарды еске түсіреді.