Табандар арқылы жүру

Тақырыбы: Ұйқыдан кейінгі жаттығулар

Мақсаты

  • Балалардың денсаулығын нығайту және дене бітімін жақсарту.
  • Арқа, қол және табандағы белсенді нүктелерді ояту.
  • Ұйқы ашар жаттығуларға қызығушылықты арттырып, қимыл-қозғалыс дағдыларын жетілдіру.
  • Жаттығуларды дұрыс, дәл және қауіпсіз орындауға үйрету.

Сабақ барысы

Кіріспе (музыкамен)

Музыка әуенімен тәрбиеші әтеш бейнесіне еніп кіреді.

Тәрбиеші:

«Ку-ка-ри-ку, ку-ка-ри-ку, ку-ка-ри-ку! Балапандарым, кәне, ұйқыдан тұрайық».

Тәрбиеші:

«Түс мезгілі, түс мезгілі. Балапандар ұйқыға кірісті».

«Балапандар түс көреді — ғажайып, сиқырлы әлемді».

Балалар ұйқыдан оянады.

Тәрбиеші:

«Көзімізді ашайық, бойымызды жазайық. Қолымызды созайық, жаттығулар жасайық».

Жалпы жетілдіру жаттығулары (төсекте)

  1. 1

    Бас бұру

    Балалар төсекте жатып, бастарын оңға және солға кезекпен бұрады.

  2. 2

    Қолды созу және жұдырық түю

    Қолды екі жаққа созып, жұдырықты түйіп-ашады.

  3. 3

    «Велосипед»

    Аяқпен велосипед тебу қимылын жасайды.

  4. 4

    «Қолтырауын»

    Бір қырынан жатып, аяқ-қолды созып, денені жеңіл керіп жазады.

  5. 5

    Сәлемдесу

    Балалар төсекте отырып, бір-біріне қарап сәлемдеседі.

Тәрбиеші:

«Балалар, кәне, шеңбер құрайық».

Тыныс алу жаттығуы

Балалар шеңберде тұрып, әтештің дауысын келтіре отырып тыныс алады.

Әуенді қайталау:

«Ку-ка-ру, ку-ка-ри-ку, ку-ка-ри-ку».

Табанды шынықтыру және массаж

Жаттығулар табан бұлшықеттерін белсендіреді, сезімтал нүктелерді оятады және қозғалысты жеңілдетеді. Барлығы кезекпен, асықпай орындалады.

  1. 1) «Балапандар серуенге шықты»

    Балалар «шиқ-шиқ-шиқ» деп дыбыстап, жеңіл жүріспен қимылдайды.

  2. 2) Денсаулық кілемшелерімен жүру

    Арнайы кілемшелер үстімен бірқалыпты жүріп өтеді.

  3. 3) Ілгекті жолмен жүру

    Ілгекті жолдың үстімен абайлап, табанды толық басып жүреді.

  4. 4) Тастардың үстімен жүру

    Тастардың үстімен кезекпен жүріп, тепе-теңдікті сақтайды.

  5. 5) «Кірпі тікенегі» төсеніштері

    Кірпі тікенегіне ұқсас төсеніштермен баяу жүріп өтеді.

  6. 6) Табанның қырымен жүру

    Табанның қырымен (сыртқы/ішкі қыры) кезектестіріп жүріп көреді.

Тәрбиеші:

«Енді беті-қолымызды жылы сумен жуып, сүлгімен сүртінейік».

Қорытынды

Тәрбиеші:

«Балалар, кәне, жарты шеңберге тұрайық».

«Қол ұстасып тұрайық, шеңберді біз құрайық. Көріскенше күн жақсы, сау-саламат болайық».

Осымен ұйқыдан кейінгі жаттығуларымыз аяқталды.

Келгендеріңізге көп рақмет!