Вокзал сөзін буынға бөлейікші

Қызылорда облысы, Арал қаласы, №2 облыстық арнайы санаториялық мектеп-интернаты

Бастауыш сынып мұғалімі: Садықова Сәнімкүл Серікбайқызы

Сабақтың тақырыбы

В дыбысы мен әрпі

Сабақтың мақсаты

  • Оқушыларды В дыбысы мен В әрпімен таныстыру.
  • Вв дыбысы мен әріп таңбасының ерекшеліктерін меңгерту.
  • В дыбысы бар сөздерге дыбыстық талдау жасай білуге үйрету.
  • В әрпін көркем әрі сауатты жазуға дағдыландыру.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап Түсіндіру Көрнекілікпен жұмыс «Қар тазалау» ойыны «Шырша» ойыны Ассоциация

Көрнекіліктер

  • В дыбысына қатысты суреттер
  • Электрондық оқулық
  • Слайд материалдары

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық дайындық

Біз бақытты баламыз,
Ойнап білім аламыз.
Сауат ашу пәнінде,
Оқып, жазу жазамыз.

II. Өткен сабақты пысықтау

«Қар тазалау» ойыны

Мұғалім мен оқушылар қыс мезгілі туралы қысқаша әңгімелеседі. Сабақты бастау үшін «сыныпты қардан тазалау» ұсынылады: кейбір парталардың үстіндегі «қардың» ішінде сұрақтар жасырылған. Сұраққа толық әрі дұрыс жауап берген сайын «қар» алынып тасталады.

Сұрақтар

  1. Һ дыбысы қандай дыбыс?
  2. Һ әрпі сөздің қай жерлерінде кездеседі?
  3. «Қаһарман» деп кімді айтамыз?
  4. Еліміздің қаһарман қыздары мен ұлдарын ата.

Оқу мақсатына көпір

Бұл бөлім оқушылардың дыбыс пен әріп туралы білімін белсендіреді және жаңа дыбысты таныстыруға дайындық жасайды.

III. Жаңа сабақ

Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін мұғалім пойыздың дыбысын салады. Оқушылар «пойыз», «тоқтады», «вокзал» ұғымдарын атап, сөзге назар аударады.

Диалог арқылы ашу

  • Пойыз қайда тоқтайды? Вокзалға.
  • «Вокзал» сөзін буынға бөлу.
  • Сөз қандай дыбыстан басталады? В.

Негізгі ұғым

В — дауыссыз, ұяң дыбыс.

Бұл дыбыс қазақ тілінде көбіне орыс тілінен енген сөздерде кездеседі.

(Оқушыларға В дыбысын дұрыс айту жаттықтырылады.)

Дыбыстық талдау

«Велосипед» сөзіне текшелер (модель) арқылы дыбыстық талдау жасалады. «Дыбысты немен таңбалаймыз?» сұрағына оқушылар: «Әріппен» деп жауап береді. В әрпінің баспа түрі көрсетіледі.

IV. Оқулықпен жұмыс

Оқуға ұсынылатын сөздер

вагон вокзал автобус трамвай велосипед аквариум волейбол витамин

Оқушылар бағандағы сөздерді дауыстап оқиды, буынға бөледі, В дыбысының орнын анықтайды.

Қызықты дерек (сөйлесу тапсырмасы)

«Велосипедтен әлемдік жарыстарға қатысқан қазақстандық спортшының есімі кім?» деген сұрақ арқылы Александр Винокуров аты аталады. Оқушылардың спортқа қызығушылығы мен сенімі қолдау табады.

Мәтін: «Вокзал»

Бұл — теміржол вокзалы. Оған пойыздар үздіксіз келіп, кетіп жатады.

Біз вокзалдың жанында тұрамыз. Әжемді күтіп алуға вокзалға бардым.

Пойыз бірінші жолға тоқтады. Мен әжемді қарсы алдым.

Оқылым

  • Мұғалім мәтінді мәнерлеп оқиды.
  • Оқушылар тізбектей оқиды.

Мәтін бойынша сұрақтар

  1. Бұл не?
  2. Оған нелер үздіксіз келіп, кетеді?
  3. Олар қайда тұрады?
  4. Ол қайда барды?
  5. Пойыз қайда тоқтады?
  6. Ол кімді қарсы алды?

Тәрбиелік ой

«Үлкенге құрмет — балаға міндет.» Оқушылардың пікірлері тыңдалып, сурет арқылы толықтырылып түсіндіріледі.

V. Жазылым және бекіту

Сергіту сәті

«Шырша» ойыны арқылы қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары орындалады.

Жазба әріп

Жазба әріптің қолданылу мақсаты талқыланып, В әрпінің жазба түрі көрсетіледі: ауада жазу, тақтаға жазу, дәптерде орындау.

Жұптық жұмыс

Екі қатарға сөздер беріледі. Әр жұп бірлесе отырып дыбыстық талдау жасап, сөйлем құрайды:

вагон автобус вокзал

VI. Қорытынды

Сабақ соңында «Бүгін қандай дыбыспен таныстық?» сұрағы арқылы негізгі нәтиже бекітіледі. Ассоциация әдісімен оқушылар В дыбысына қатысты ұғымдар мен сөздерді атайды.

Дыбыс

В

Түрі

Дауыссыз

Сипаты

Ұяң

Мысал

Автобус

Мысал

Вазелин

Мысал

Витамин

Мысал

Вокзал

Мысал

Трамвай

Мысал

Вагон

VII. Бағалау

Оқушылардың жұмысы шартты белгілер арқылы бағаланады:

Жұлдызша

Өте жақсы

Төртбұрыш

Жақсы

Үшбұрыш

Әлі де дайындық қажет