Сабағымыздың мақсаты
Алматы облысы, Кербұлақ ауданы,
Шилісу негізігі мектебі КММ
География пәнінің мұғалімі Кәрімжан Әлішер
Сабақтың тақырыбы: Гидросфера – Жердің су қабығы. Гидросфераның негізгі компоненттері
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушыларға Гидросфера – Жердің су қабығы. Гидросфераның негізгі компоненттері Судың өмір үшін маңызы, қасиеттері және оны қорғау туралы білеміз.
Дамытушылық: Оқушылардың шығармашылық, белсенді қабілеттерін, картамен жұмыс дағдыларын және логикалық ойлауын дамыту.
Тәрбиелілік: Оқушыларды адамгершілікке, өз бетімен ізденуге, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ
Сабақтың типі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: Сұрақ - жауап, тест, суретпен (су айналымы) жұмыс арқылы д. ж. су айналымын түсіндіру, жаратылыстану оқушының жеке жұмыс дәптері (беті 10 - 11) Топтастыру, Кестемен жұмыс, тірек - сызбамен жұмыс.
Пәнаралық байланысы: әдебиет
Сабақтың барысы
І Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу зейіндерін сабаққа аудару.
ІІ Үй тапсырмасын тексеру
Сұрақ - жауап және сәйкестік тест қолдану
1) Материк дегеніміз не?
Материк – құрлықтың жан - жағынан мұхиттармен және теңіздермен қоршалған ең ірі бөлігі. Континент деп те айтады
2) Ғаламшарымызда неше материк бар?
Материктер
↓
Еуразия 54 млн км²
Африка 30, 3 млн км²
Солтүстік Америка 24, 2 млн км²
Оңтүстік Америка 18, 3 млн км²
Антарктида 14 млн км²
Аустралия ж е Мұхит аралдары 9, 0 млн км²
2) Картадан ірі аралдарды көрсет.
3) Архипелаг дегеніміз не?
4) Біздің еліміз қай материкте орналасқан?
4) Архипелаг дегеніміз не?
Аралдар жеке – дара және топ болып кездеседі, аралдар тобын архипелаг деп атайды
5) Біздің еліміз қай материкте орналасқан?
Қазақстан Республикасы Еуразия материгінің орталығында орналасқан
Сәйкестік тест қолдану
Ең ыстық материк ----- Гренландия
Аустралия --------------- Аралдар тобы
Ең үлкен арал ----------- Ауданы жағынан ең кіші материк
Архипелаг --------------- Еуразия
Ең үлкен материк ------- Африка
Су деген тіршіліктің наны емес пе?
Су жоқ жерде өмір жоқ, ол ақиқат,
Күміс су қара жердің сәні емес пе? – деп ақындар жырлағандай бүгінгі сабағымызды суға арнаймыз.
Сабағымыздың мақсаты:
ІІІ. Жаңа сабақ.
Мұхит, өзен, көл, жер асты, батпақ сулары және мұздықтар мен атмосферадағы су булары – жердің су қабығы гидросфераны құрайды (грек сөзінен аударсақ гидро – су)
Судың негізгі қоры 97 % мұхит және теңіз сулары. Олар біріге отырып – Дүниежүзілік мұхитты қалыптастырады. Мұхит және теңіз суларында тұздың көп болуынан су кермек дәм татып, ішуге жарамайды. 1 литр теңіз суының құрамында 35 грамм тұз болады (негізінен ас тұзы мен магний тұзының ерітінділері болады
2. Топтастыру.
Топтастыру арқылы гидросфера құрамы түсіндіріледі.
Токсикологиялық мэні жэне мөлшері
Қансонарда бүркітші шығады аңға өлеңі
ХАЛЫҚ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІН ОҚЫТУДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУДЫҢ ӘДІС - ТӘСІЛДЕРІ
Бастауыш мектеп математикасын оқытуда тест әдісін пайдалану жолдары мен түрлері
Поэзиялық шығармаларды оқыту
Химияны оқытуда компьютерді қолдану
Биология сабақтарында техникалық құралдарды пайдалану жолдары
Тілдік қызметті жетілдіру
Кіріктірілген сабақтың мақсаты
Жалпы білім беретін мектептегі бастауыш сынып оқушыларының ән-күй бағдарламаларында домбыра күйлерін пайдалану процесі әдістері
Бас тоғанның негізделуі, Арыс-Түркістан каналын суғару мақсатында пайдалану және су әкету
Еңбекақыны есептеудегі аудиттің мақсаты мен міндеттері
Бүгінгі күндегі ата ұрпақтары қордың негізгі 4 түрлі мақсаты бар деп есептеледі
Стратегияның мақсаты, мiндеттерi және оны жүзеге асыру қағидаттары
Сертификаттаудың негізгі мақсаты
Мақсатына жеткен жан
Батыс соғыстағы мақсаты
Тәрбие мaқсаты түсінігі
Топырақты өңдеудің мақсаты мен міндеті.
Студенттердің өзіндік жұмысының мақсаты мен міндеттері