Алған білімдерін кеңейтіп қызығушылығын арттыру, сөздік қорын дамыту

Сабақ туралы мәлімет

Ақтөбе қаласы, №5 орта мектебінің бастауыш сынып мұғалімі — Абдинагиева Гүлбағдат Күшікбайқызы. Пәні: Әдебиеттік оқу, 3-сынып.

Сабақтың тақырыбы

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұраны

Сабақ түрі

Аралас сабақ.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, топтық жұмыс, талдау, шығармашылық тапсырмалар.

Сабақтың мақсаттары

Негізгі мақсат

Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұраны, Елтаңбасы мен Туы туралы білімдерін тереңдету; мемлекеттік рәміздерді қастерлеуге және құрметтеуге баулу; оқушылардың рухани-патриоттық сезімдерін ояту.

Дамытушылық

Алған білімдерін кеңейту, қызығушылығын арттыру, сөздік қорын дамыту.

Тәрбиелік

Отан туралы білімін тереңдете отырып, отансүйгіштігін және туған жерге деген сүйіспеншілігін арттыру.

Құрал-жабдықтар және дереккөздер

Құрал-жабдықтар

  • Интербелсенді тақта
  • Плакаттар
  • Маркерлер

Дереккөздер

  • Оқулық
  • Таратпалар

Негізгі идеялар

  • Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту.
  • Оқушы бойында пікірталас жүргізе білу қабілетін қалыптастыру.
  • Өз бетінше тұжырым жасай алатын тұлға болуға баулу.

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

  • Амандасу.
  • Әр елдің амандасу дәстүрін көрсету және айтқызу.

2) Топқа бөлу және алдыңғы білімді белсендіру

  • Оқушыларды 1, 2, 3, 4 сандары арқылы топқа бөлу.
  • Сұрақ-жауап әдісі арқылы ой қозғау.

3) Сыни тұрғыдан ойлауды дамыту (4 кезең)

I кезең: «Қызығушылығын ояту» — «Миға шабуыл»

Тақырыпты ашу үшін әр топқа тапсырмалар ұсынылды:

  • I топ — Ребус
  • II топ — Сөзжұмбақ
  • III топ — Анаграмма
  • IV топ — Тиісті әріптерді тап

Оқушылар топ болып жұмыс жасап, сабақтың негізгі тақырыбын өздері анықтады.

Оқулықпен жұмыс

  • Тізбектей, дауыстап оқу.
  • Мәтін бойынша талдау жұмыстарын жүргізу.

4) Шығармашылық жұмыс

«Мен — жас тілшімін» тақырыбында эссе жаздыру.

I топ — «Тұғырлы Гимн»

«Гимн» термині және тарихи деректер.

II топ — «Қазақ поэзиясының майталманы»

Жұмекен Нәжімеденовтің өмірі мен шығармашылығы.

IV топ — «Қазақ вальсінің королі»

Шәмші Қалдаяқовтың өмірі мен шығармашылығы.

Сергіту сәті

Музыкалық әуеннің ырғағын жасырын түрде тыңдатып, әннің атауын тапқызу.

Қорытындылау және бағалау

  • «Жуан» және «жіңішке» сұрақтар арқылы сабақты қорытындылау.
  • Әр топты өз көшбасшысы бағалауы.
  • Үй тапсырмасын беру және орындалу шартын түсіндіру.

Сабақтың аяқталуы

Сабақ Қазақстан Республикасының Мемлекеттік Әнұранын тыңдаумен аяқталды.