Байлық пен ақыл ертегісі

Сабақтың тақырыбы

«Байлық пен ақыл» ертегісі

Бұл сабақ жоспары оқушыларды халық ауыз әдебиеті үлгісі — ертегімен таныстырып, адалдық пен ойшылдықтың, ақылдылықтың адамды бақытқа жеткізетінін ұғындыруға бағытталған.

Мақсаты

  • Ертегі арқылы адалдық, ойшылдық және ақылдылықтың адамды бақытқа жеткізетінін түсіндіру.
  • Оқушылардың сөздік қорын молайту.
  • Мейірімділікке және еңбексүйгіштікке тәрбиелеу.

Көрнекіліктер

  • Оқулық
  • Мақал-мәтелдер
  • Сұрақтар топтамасы

Сабақ форматы

Түрі: аралас сабақ

Бағыты: дамыта оқыту

Әдістері: топпен жұмыс, сахналау, шығармашылық тапсырмалар

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру

Оқушылар бір-бірінің қолынан ұстап, алақан жылуы арқылы жылы лебіз білдіреді.

1-оқушы

Еліме тыныштық тілеймін!

2-оқушы

Аспанымыз ашық болсын!

3-оқушы

Деніміз сау болсын!

4-оқушы

Күніміз жарық болсын!

5-оқушы

Көк туымыз биік болсын!

II. Өткенді қайталау

«Асыл сөз» бөлімін қайталау үшін бағыттаушы сұрақтар қойылады:

  1. 1 Аңыз дегеніміз не?
  2. 2 Мақал-мәтелдер дегеніміз не?
  3. 3 Жаңылтпаш дегеніміз не?
  4. 4 Жұмбақ дегеніміз не?
  5. 5 Шешендік сөздер дегеніміз не?

Оқушылардың жауаптары тыңдалып, қорытынды жасалады. Одан кейін ертегі ұғымына өтпелі сұрақтар қойылады: «Ертегі дегеніміз не? Қандай ертегілерді білесіңдер?»

III. «Ертегі» сөзіне дыбыстық талдау

Тапсырма: «Ертегі» сөзінде қанша дыбыс бар? Нешеуі дауысты, нешеуі дауыссыз?

Берілгені:

ертегі = ______________________________

Қорытынды ой: ертегілерден халқымыздың тұрмыс-салтын, әдет-ғұрпын танимыз. Ертегілерде шынайы оқиға мен қиял-ғажайып көріністер араласып келуі мүмкін.

IV. Жаңа тақырып: «Байлық пен ақыл»

1) Мәтінмен жұмыс

Мұғалім ертегіні анық әрі мәнерлеп оқиды, мазмұнын түсіндіреді. Оқушылар тізбектей оқиды.

2) Сұрақ-жауап

Оқиға желісін нақтылау үшін сұрақтар қойылып, оқушылардың жауаптары арқылы мазмұн ашылады.

3) Рөлге бөліп оқу

Кейіпкерлерді бөліп алып, көрініс түрінде оқып-орындау арқылы түсінік тереңдетіледі.

Сергіту сәті

Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары орындалып, назар қайта сабаққа шоғырландырылады.

Дәптермен жұмыс: сөздік

Әшекей-өрнек

Сәнді ою, нақыш, өрнек түрі.

Мұрагер

Орын басушы, дүниеге ие болушы.

Қорытынды және ой толғаныс

Қорытынды сұрақ: «Ертегі дегеніміз не?» (Мүмкін болса, түрлі ертегілерден үзінділерді экраннан көрсету арқылы бекіту ұсынылады.)

Тақырыпты бекіту тапсырмасы

Тақырыбы: «Байлық пен ақыл»

Кейіпкерлері: әкесі, төрт ұлы

Ертегі түрлері: тұрмыс-салт, қиял-ғажайып және т.б.

Талқылау сұрағы

Әкесіне неге соңғы ұлының жауабы ұнады? Ол не деді?

Үлгі жауап: «Менде тек еңбексүйгіш екі қолым және қайрат-жігерге толы жүрегім бар» деді.

Үй тапсырмасы

«Байлық пен ақыл» тақырыбына қатысты мақал-мәтелдер жинастыру (өз бетінше).

Бағалау

Оқушылардың белсенділігі, мәтінді түсінуі, топтық жұмысқа қатысуы және шығармашылық тапсырманы орындауы бойынша бағаланады.