Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, Н. Ақшабаев атындағы орта мектебіндематематика пәні мұғалімі Байтанаева ДинараГеометрия 8 сыныпСабақтың тақырыбы

Сабақ туралы мәлімет

Білім беру ұйымы

Жамбыл облысы, Байзақ ауданы, Н. Ақшабаев атындағы орта мектебі

Пән және мұғалім

Математика пәні мұғалімі: Байтанаева Динара

Сынып

8-сынып (Геометрия)

Сабақтың тақырыбы

Үшбұрыштарды шешу

Мақсат пен күтілетін нәтиже

Сабақтың жалпы мақсаты

Оқушыларға негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді пайдаланып, үшбұрыштың белгісіз элементтерін табуды үйрету; есеп шығару барысында бұл білімді дұрыс қолдануға дағдыландыру.

Негізгі екпін: тригонометриялық қатынастарды дұрыс таңдау және есептеуде жүйелі қолдану.

Сабақтың нәтижесі

Оқушылар негізгі тригонометриялық тепе-теңдіктерді дұрыс пайдаланып, үшбұрыштың белгісіз элементтерін табуды меңгереді.

  • Синус, косинус, тангенс, котангенс ұғымдарын нақты анықтайды.
  • Пифагор теоремасын тұжырымдап, формуласын қолданады.
  • Есептерді шығару барысында дұрыс әдісті таңдайды.

Әдіс-тәсілдер

Топқа бөлу (жемістер арқылы) «Миға шабуыл» «Құрастыр!» Жеке жұмыс

Әдістер сабақтың қарқынын сақтап, оқушылардың түсінуін тексеруге және білімін практикада бекітуге бағытталған.

Сабақтың барысы

1) Ұйымдастыру кезеңі

Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру және сабаққа назар аударту.

2) Топқа бөлу

Оқушыларды жемістер арқылы топтарға бөлу.

3) Білу: өткен материалды пысықтау («Миға шабуыл»)

Оқушылардың алдыңғы білімін өзектендіру үшін қысқа сұрақ-жауап өткізіледі.

  1. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының синусы деген не?
  2. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының косинусы деген не?
  3. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының тангенсі деген не?
  4. Тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының котангенсі деген не?
  5. Пифагор теоремасын тұжырымда.
  6. Пифагор теоремасының формуласын жаз.

4) «Құрастыр!» тапсырмасы

Оқушылар негізгі ұғымдар мен формулаларды байланыстырып, толық нұсқасын құрастырады.

Толық нұсқасын жүктеу

Сілтеме үлгі ретінде берілді.