Ата насихаты
Ана тілі (2-сынып): сабақ жоспарлары
Төменде 2-сыныпқа арналған «Ана тілі» пәні бойынша екі сабақтың ықшам әрі жүйеленген жоспары берілді. Мәтіннің тілі түзетіліп, құрылымы айқындалды: мақсаттар нақты, кезеңдер реттелген, негізгі әрекеттер бөліп көрсетілді.
№2 сабақ: «Кел, балалар, оқылық!»
Бұл сабақта Ы. Алтынсариннің «Кел, балалар, оқылық!» өлеңінің мағынасы ашылып, білім мен оқудың құндылығы оқушылардың жас ерекшелігіне сай түсіндіріледі.
Мақсаты
- Өлеңнің мазмұны мен негізгі ойын түсіндіру.
- Ой-өрісін, тілін, сөздік қорын дамыту.
- Білімге, оқуға, өнерге тәрбиелеу.
Әдіс-тәсілдер
Сұрақ-жауап
Түсіндіру
Әңгімелеу
Көрнекіліктер
Оқулық
Суреттер
Сабақтың барысы
Кезеңдер оқушылардың назарын жинақтаудан бастап, түсінгенін тексеру мен қорытындылауға дейін ретімен беріледі.
I. Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, оқушыларды түгендеу, зейінді сабаққа аудару.
II. Мақсат қою
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау.
III. Жаңа сабақ
Ы. Алтынсарин туралы мәлімет: Ыбырай Алтынсарин (1841–1889) Қостанай өңірінде туған. Ол — қазақтан шыққан тұңғыш ағартушы-ұстаздардың бірі. «Қазақ хрестоматиясы» оқулығын жазған.
Өлеңмен жұмыс
- Мәнерлеп оқу
- Іштей оқу
- Тізбектей оқу
- Жеке-жеке оқу
Дәптермен жұмыс
Сөздік жұмысын жүргізу, жаңа сөздердің мағынасын түсіндіру.
IV. Түсінгендерін тексеру
- Ыбырай атамыз қандай өсиет айтты?
- Өлеңнің бірінші шумағынан не түсіндіңдер?
- Оқудың пайдасы туралы ақын не айтты?
- Мәтіннен дәлел тауып оқу.
V. Қорытынды
Өнер мен білім туралы мақал-мәтелдер айту.
VI. Үй тапсырмасы
Тапсырма: өлеңді жаттау.
Бағалау: жауап беру белсенділігіне қарай.
№3 сабақ: «Малды пайдаға жарату»
Сабақтың негізгі бағыты — мәтін мазмұнын талдау арқылы оқушының сөйлеу мәдениетін жетілдіру және ата-ана еңбегін қадірлеу құндылығын қалыптастыру.
Мақсаты
- Әңгіменің тақырыбын ашу, мазмұнын игеру және талдау дағдысын дамыту.
- Ауызша сөйлеу мен жазбаша тілін жетілдіру.
- Ата-ананың қадірін білуге, адамгершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі
Аралас сабақ.
Әдіс-тәсілдер
Түсіндіру
Әңгімелеу
Сұрақ-жауап
Көрнекіліктер
- Ы. Алтынсариннің портреті
- Сызба (тапсырмаға арналған)
- Өлең жолдары
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Сыныптың дайындығын тексеру, назарды сабаққа шоғырландыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру
- «Кел, балалар, оқылық!» өлеңін жатқа айту.
- Білімнің пайдасы туралы ой бөлісу.
- «Шоқуменен, тоқуменен, оқуменен — бәрі де еңбек» тіркесінің мағынасын түсіндіру.
III. Жаңа сабақ
Мұғалімнің түсіндірмесі: «Малды пайдаға жарату» әңгімесінің мазмұнын қысқаша баяндау.
Негізгі ойды тереңдету
Ыбырайдың бұл әңгімесінің мазмұнын ашуға мына жолдар көмектеседі:
Ата-енең қартайса,
Тіреу болар бұл оқу.
IV. Оқушымен жұмыс
- Мәтінді тізбектей дауыстап оқыту.
- Сөздік жұмысын жүргізу.
- Мәтін кейіпкерлерін атау.
- Оқушылардың түсінігін сұрау, пікірін тыңдау.
V. Дәптермен жұмыс
«Үйші тапқан малын қайда жұмсайды?» сұрағына сызба бойынша жауап жазу:
1) Қарт ата-анаға
Үйшінің қарт әке-шешесіне беретін ақшасы.
2) Бала-шағаға
Балаларын оқытуға және асырауға кететін қаражат.
VI. Қорытынды
- Сен ата-анаңның еңбегін қалай ақтар едің?
- Бұл әңгімені басқаша қалай атауға болады?
VII. Үй тапсырмасы
Тапсырма: 5–6-беттерді оқу, мазмұнын айту.
Бағалау: мәтінді түсінуі мен жауаптарының нақтылығына қарай.
Қосымша оқу материалдары (ұсыныс)
Төмендегі тақырыптар мен мәтіндер оқушылардың оқу дағдысын нығайтып, мазмұнды түсініп оқуға көмектеседі.
Туған жер мен мектеп тақырыбы
- «Мектеп — біздің анамыз»
- «Ыстық қой, шіркін, туған жер»
Оқу, еңбек, зеректік
- «Кітап оқу»
- «Зеректік»
- «Ақылшым мұғалім»
Әңгіме, мысал, мазмұндама
- «Екі балық»
- «Ата насихаты»
- А. Тоқмағанбетов: «Бидай мен қаңбақ» (мысал)
- Мазмұндама: «Аралардың достығы»
Авторлардан үзінділер
- А. Байтұрсынұлы: оқу-ағарту тақырыптары
- Абай Құнанбайұлы: «Күз» (үзінді)
- «Күн шыққанда» (тақырыптық мәтін)
Ескерту
Бастапқы мәтіндегі «жүктеу» сөздері (материалды жүктеу белгісі) мазмұнға қатысы жоқ болғандықтан, бұл нұсқада олар оқу материалдарының атауы ретінде ғана ықшамдалып берілді.