Сабақтың түрі. Үйге тапсырма
Ондық бөлшектерді қосу және азайту
(Қайталау жаттығулары)
Мақсаты: Ондық бөлшектерді қосу және азайту, салыстыруға есептер шығару, алған білімдерін тексеру. Өзінше ойлап тұжырым жасай білу қабілетін дамытуға, өз бетімен еңбектену сезімдерін, оқулықпен жұмыс жасау дағдысын дамыту. Дәлдікке, ұқыптылыққа тәрбиелеу.
Сабақтың көрнекілігі: киіз үй моделі, канатты сөздер, слайд, плакаттар.
Сабақтың түрі: Бекіту сабақ
Сабақтың типі: ойын - оқыту сабақ
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі
1. Үй тапсырмасын тексеру
2. Киіз үй моделін құру
3. Үйге тапсырма
4. Қорытынды
5. Бағалау
- Сәлеметсіздер ме, балалар! Отырыңыздар. Біздің бүгінгі сабақтағы мақсатымыз киіз үй тігу. Оны тігу үшін ондық бөлшектерді қосып - азайта және салыстыра білуіміз керек.
- Қане кім біледі киіз үйді қай кезде тігеді?
- Наурыз мейрамы кезінде
- Жайлауға көшкенде
- Қане, қайсыңыз білесіз, киіз үй қандай бөліктерден тұрады?
- Керегеден
- Шаңырақ, уық, туырлық, үзік, түндік, таңғыш, басқұр
- Дұрыс
Енді шаңырағын көтеріп уықтарын байлауымыз керек. Ол үшін ауылдың мықты деген екі - үш жігіті адалбақанмен шаңырақты көтереді де қыз - келіншектер уықты байлайды екен. Бізде шаңырақты көтеруге сыныбымыздың мықты деген үш жігітін ортаға шақырайық.
"Қасқырдан қоянды құтқару" есебі.
6, 3+4=10. 3
10, 3+4, 6=14. 9
14, 9+2=16, 9
16, 9 - 4, 9=12
12+2=14
3, 44+2=5, 44
5, 44+4, 2=9, 64
9, 64 - 0, 01=9, 63
9, 63+3=12, 63
12, 63+3=15, 63
Енді уықтарын байлауға қыздарымызды шақырайық
0, 1+0, 9 қ
0, 6+0, 4 л
0, 629+0, 371 а
0, 629+0, 371а
0, 72+0, 28 ы
0, 613+0, 387ш
09+0, 91 р
0, 25+0, 75 ғ
Осы есепті шығарсаңдар адамның досы, адамға тек қана жақсылық жасайтын кұстың атын шешеміз. (Қарлығаш)
Ол үшін керегенің басында тұрған ондық бөлшекке, уықтың ұшындағы ондық бөлшектерді қосқанда шаңырақтағы 1 - ге тең болу керек.
Енді босағасы мен есігін(сықырлауық) орнатамыз. Ол үшін мынадай сұраққа жауап беріңіздер.
І. Ондық бөлшектерді қалай қосады?
2. 0ндық бөлшектерді қалай азайтады?
Міне сөйтіп үйдің қаңқасын көтердік. Енді киіздерін жауып, әсемдік бауларын тағуымыз керек. Оны енді көптеп - көлемдеп жабуымыз керек. Өйткені киіздер ауыр болады ғой. Ол үшін бәріміз
"тест" жұмысын орындаймыз.
Тест. 1 - нұсқа
1. Есепте: 0, 62+12, 3
А) 12, 92;
Б) 1, 85;
В) 74, 3.
Тапсырма: "Қасқырдан қоянды құтқару"
2. Салыстыр. қайсысы дұрыс:
А) 42, 11 < 4, 211
Б) 6, 61 < 66, 1
3. Қосудың ауыстырымдылық қасиетінің әріптермен жазылуы:
А) а+в =в+а
Б) а(в+с)=ав=вс
В) а+(в+с)=(а+в)+с
4. Есепте: 2, 65 - 0, 6
А) 2, 59;
Б) 2, 05;
В) 1, 05.
5. 72 100
А) бұрыс бөлшек;
Б) дұрыс бөлшек;
В) ондық бөлшек.
2 - нұсқа
1. Есепте: 13, 23+2, 59
А) 13, 472;
Б) 134, 72;
В) 15, 82.
2. Салыстыр. Қайсысы дұрыс:
А) 5, 063 5, 7
3. Өсу ретімен орналастыр: 0, 08; 0, 0085; 1, 501; 1, 05; 0, 031
А) 0, 0085; 0, 031; 0, 08; 1, 01; 1, 501;
Б) 0, 08; 0, 031; 0, 0085; 1, 05; 1, 501;
В) 0, 0085; 0, 08; 0, 31; 1, 501; 1, 05.
4. Есепте: 1 7, 856 - 5, 254
А) 13, 202
Б) 12, 602
В) 1, 2602
5. 8 5
А) аралас сан;
Б) дұрыс бөлшек;
В) бұрыс бөлшек.
Енді үзігін жабамыз. Ол үшін мына есепті шығару арқылы күннің суытқанына қарамай, жылы жаққа ұшып кетпей қалатын, бейбітшілік құсының атын табамыз. Ол үшін төмендегі есептерді шығарып, дөңгелек сектордың тұсындағы әріптерді ретімен жазамыз.
1. 6, 7234+0, 0973=6. 8207
2. 23. 7621+1. 3=25. 0621
3. 0. 279+1. 13=1. 409
4. 9. 232 - 2. 71=6. 522
5. 5. 491 - 2. 5=2. 991
6. 0. 983 - 0. 3634=0. 2196
7. 872. 917 - 2. 811=870. 106
8. 32 - 3. 768=28. 232
Енді түндігін жабуымыз керек. Ол үшін мына тапсырманы орындау керек.
1 - тапсырма. Қандай балықта қабыршақ жоқ Шортан - 4, 3; лақа - 3, 5; жайын - 2; табан - 3;
Оқушы осы тізімнен бір балықты таңдап алып, соған сәйкес қара шаршыға орналастырып блок - схема бойынша есепті шығарады. Нәтижесінде көрсетілген 7 саны шықса, жауап дұрыс болғаны. Олай болмаған жағдайда басқа балықты таңдау керек.
2 - тапсырма: Қандай жануар бәрінен де жылдам жүгіреді?
Марал - 10; гепард - 4; бұлан - 8
Міне, балалар киіз үйді құрып болдық. Бұл сабақта біздің мақсатымызға жетуімізге не көмектесті: білім, өзара көмек және достық.
4. Үйге тапсырма:
5. Сабақ бағаланып қорытындыланады.
Солтүстік Қазақстан облысы,
Айыртау ауданы, Ағынтай батыр ауылы
Златогор орта мектебінің
математика пәнінің мұғалімі Мағзұм Нұрланбек
9-сынып. Қазіргі дүние жүзі тарихынан сабақ жоспарлары
Компьютердің программалық жабдықтары
Excel программасының қосымша мүмкіндіктері. Жұмыстық беттерді редакторлеу
Сабақтың типтері және құрылымы
Оқу жұмысын ұйымдастыру нысандарының тарихы
6-сынып. ежелгі дүние тарихынан дәрістер
Сабақтың түрлері және оның дидактикалық құрылымы
Модульдік оқыту технологиясы оқушыны дамыту құралы ретінде
Суретті слайдтың өзінен кірістіру оңай
Модульдік оқыту технологиясының болмысы
Ерекше қорғалатын табиғи территориялар экотуризм дамуы Ақсу-Жабағлы қорығы
Сигналдың гармоникалық құрамдас бөліктерін графикалық түрде анықталуын бағдарлама түрінде іске асыру
Талдықорған өңіріндегі тарихи – археологиялық туризмді дамыту мүмкіндіктері
Туризмді экономиканың саласы ретінде дамытудың негізгі бағыттары. Оңтүстік Қазақстан облысы
Ұйқы- демалыстың бір түрі
Туризм дамуының экологиялық жағдайларға теріс әсері
Туризмнің дамуы және даму тарихы.
Мұсылман өркениеті және түрік халықтарының мәдениеті
Қазақстан Республикасы, туризм, туристік нысандар
МАҢҒЫСТАУ ӨҢІРІІҢ КҮЙШІЛІК ДӘСТҮРІ