Көбейтудің үлестірімділік қасиетін айт

3-сынып математика сабағы

Сабақтың тақырыбы

Санның квадраты және кубы

Сабақтың түрі

Пысықтау, сұрақ-жауап

Пәнаралық байланыс

Дүниетану, ана тілі

Үй тапсырмасы

№3, №6 (109-бет)

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Оқушыларға санның квадраты мен кубын табуды үйрету, кестелік көбейту мен бөлу туралы білімдерін бекіту.

Дамытушылық

Ауызша және жазбаша есептеулер арқылы логикалық ойлауын дамыту, қиялын ұштап, қабілеттерін шыңдау.

Тәрбиелік

Табиғатты сүюге, аялауға тәрбиелеу.

I. Ұйымдастыру кезеңі

  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  • Бір-біріне сәттілік тілеу.

II. Өткен сабақты пысықтау

«Ұяшықтардың астындағы сұрақтарға жауап бер» тапсырмасы бойынша қайталау жүргізіледі.

1) «3» саны бар ұяшықтар

а) Көбейту

  • 8 × 9
  • 7 × 8
  • 4 × 6

ә) Бөлу

  • 36 : 4
  • 24 : 3
  • 54 : 9

б) Геометрия

Қабырғасы 6 см шаршының ауданын тап.

2) «4» саны бар ұяшықтар

а) Сұрақ

Қандай екі санның көбейтіндісі 18-ге тең?

ә) Уақыт

Бір тәулікте 24 сағат бар. Тәуліктің жартысы неше сағат? Ал ширегі ше?

б) Геометрия

Ұзындығы 4 см, ені 3 см тік төртбұрыштың периметрін тап.

3) «5» саны бар ұяшықтар

а)

Көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті дегеніміз не?

ә)

Көбейтудің терімділік қасиеті дегеніміз не?

б)

Көбейтудің үлестірімділік қасиетін айт.

III. Жаңа бөлімге кіріспе (қысқы көрініс)

Балалар, қазір жылдың қай мезгілі? Қыс. Қыстың тамаша бір күнін көз алдымызға елестетейік: дала тып-тынық, жапалақтап қар жауып тұр. Осындай кезде далаға шығып аққала соқсақ қандай керемет! Ендеше, аққаланы «құрастыру» үшін келесі тапсырмаларды орындайық.

1-тапсырма: Жұппен жұмыс

Өзара тексеру

Квадратын тап

9, 8, 6, 7, 5

Кубын тап

2, 3, 10, 1

Бір партадағы екі оқушы бір-бірінің жұмысын тексереді.

2-тапсырма: Оқулықпен жұмыс

№1, №2

Сергіту сәті

Қолға қарды алайық,
Аққаланы соғайық.
Дөңгеленіп тұрайық,
Үстімізді қағайық.

3-тапсырма: Есеп құрастыру

Суреттер бойынша бағасы берілген заттарға есеп құрастырып, шығарыңдар.

Бір доп

Бағасы: 100 теңге

Екі сағат

Бағасы: 50 теңге

Үш қарындаш

Бағасы: 20 теңге

Шешуі

  • 50 × 2 = 100
  • 20 × 3 = 60
  • 100 + 100 + 60 = 260 т

Аққаланың тапсырмасы: логикалық есеп

«Май шам»

Логика

Үстелдің үстінде 5 май шам жанып тұр еді. Еркін оның 4-еуін өшіріп тастады. Үстел үстінде неше май шам қалды?

Жауабы

5 май шам (бәрі үстелде қалады; тек 4-еуі сөнеді).

IV. Қорытынды

Квадрат пен кубқа байланысты тапсырмалар арқылы сабақ қорытындыланады, оқушылардың білімдері бағаланады.

Шифрланған тапсырма

Төмендегі сандар мен буындарды сәйкесінше байланыстырып оқыңдар:

8

ең

49

бек

27

тү

81

бі

36

бе

64

ре

1

ке

Нұсқау

7², 8², 3³, 2³, 9², 6², 1³ мәндерін тауып, сәйкес буындарды ретімен орналастырыңдар.

Бағалау және кері байланыс

  • Оқушылардың есептеу дағдылары мен түсінігі бағаланады.
  • Жұппен тексеру арқылы өзара қолдау мен жауапкершілік қалыптастырылады.
  • Үй тапсырмасы беріледі: №3, №6 (109-бет).