Тиіннің тапсырмасы

Сабақ туралы мәлімет

Өңірі
Ақтөбе облысы, Мәртөк ауданы, Қазан ауылы
Білім беру ұйымы
Қазан негізгі мектебі ММ
Мұғалім
Қайролла Мұратқабыл Мейрамбекұлы
Пән
Математика
Сынып
1-сынып
Сабақ тақырыбы
Пысықтау
Сабақтың типі
Бекіту
Сабақтың түрі
Саяхат сабақ
Әдіс-тәсілдер
Сұрақ-жауап, түсіндіру, көрсету
Пәнаралық байланыс
Ана тілі, дүниетану
Көрнекіліктер
Слайд, орман суреті, қасқыр, қоян, түлкі суреттері

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Өткен тақырыптарды пысықтау арқылы оқушылардың білімін, біліктілік дағдыларын тиянақтап, бекіту.

Дамытушылық

  • Оқушылардың ойлау қабілетін, ой-өрісін дамыту.
  • Тапқырлыққа, ізденімпаздыққа, алғырлыққа, танымдық белсенділікке баулу.
  • Ауызша есептеу дағдысын қалыптастыру, пәнге қызығушылықты арттыру.

Тәрбиелік

Өз бетімен жұмыс істей отырып, өзінің де, өзгенің де еңбегін қадірлеуге және ұқыптылыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы: «Қысқы орманға саяхат»

Бұл сабақта оқу мақсаттары ойын элементтерімен және қысқы орманға саяхат сюжетіндегі тапсырмалармен бекітіледі. Оқушылар әр аңның «тапсырмасын» орындап, оның қыс мезгіліндегі ерекшеліктері туралы қысқаша мәлімет алады.

1) Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың назарын сабаққа аудару, жұмысқа бағыттау.

2) Психологиялық дайындық

Армысың, асыл күн!
Армысың, асыл жыр!
Армысың, көк аспан!
Армысың, жан досым!
Жылуыма жылу қос,
Міне менің қолым.

Сұрақтар: Қазір қай мезгіл? Қысқы табиғат құбылыстары қандай?

Оқушылар қыс мезгілінің белгілерін атайды. Содан кейін мұғалім саяхат идеясы арқылы сабақтың сценарийін ұсынады: «Бүгін біз қысқы орманға саяхатқа шығамыз».

Орман кейіпкерлері және тапсырмалар

Ормандағы әр жануар оқушыларға шағын тапсырма береді. Тапсырманы орындаған сайын балалар жаңа мәлімет алып, келесі аялдамаға өтеді.

Қоян

Алғашқы кездесу: тапсырма орындау

Құпия мәлімет

Қоянның тапсырмасы орындалғаннан кейін оқушылар мынадай қызықты дерекпен танысады: күзде қоянның түсі ақшыл сұрға ауысады, ал қыста жүні аппақ болады.

Тиін

«Жаңғақ жинауға көмектесейік» тапсырмасы

№2 есеп

Тиін оқушылардан жаңғақтарын жинауға көмектесуді сұрайды. Жаңғақтарды «жинау» барысында №2 есеп шығарылады.

Құпия дерек: тиіннің түсі сарғылтым реңкті болады. Ол жаңғақтарын інінің маңына кептіріп, іліп қояды.

Бұғы

Келесі аялдама: тапсырма орындау

№3 тапсырма

Орманның сұлулығын тамашалай отырып, бұғының тапсырмасы орындалады (№3).

Қасқыр

Сипаттау және тапсырма

Сұрақ-жауап

Оқушылар қасқырды сипаттайды: ол денелі, түсі қоңыр-қара (кейде қоңыр-қызғылт), тісі өткір әрі азулы. Осыдан кейін қасқырдың тапсырмасы орындалады.

Түлкі

Айлакер аңның тапсырмалары

Логикалық ойлау

Орманда мекендейтін қу әрі айлакер аңды тану сұрағы қойылады. Оқушылар түлкіні атап, тапсырмаларын орындайды.

Аю

«Балды жақсы көретін жыртқыш»

Қорытынды тапсырмалар

«Маң-маң басып жүретін, балды жақсы көретін қандай жыртқыш аң?» сұрағына оқушылар «аю» деп жауап береді. Содан кейін аюдың тапсырмалары орындалады.

Сергіту сәті

Ұзын құлақ, сұр қоян,
Естіп қалып сыбдырды.
Ойлы-қырлы жерлерден,
Ытқып-ытқып жүгірді.
Қарап еді артына,
Қиығын салып көзінің,
Көжегі екен өзінің!

Қорытынды бөлім

  • Орман аңдарының тапсырмалары толық орындалып, саяхат аяқталады.
  • «Кім жылдам?» ойыны арқылы алған білім бекітіледі.
  • Кері байланыс: «Бүгінгі саяхат сендерге ұнады ма?»
  • Бағалау: оқушылар жинаған стикерлер санына қарай бағаланады.

Материалдар

Толық нұсқасын жүктеу және слайдын жүктеу бөлімдері сабаққа қажетті қосымша материалдарды ұсынуға арналған.