Сын есімнің жасалу жолдарын қайталау
Қарағанды облысы, Қарқаралы қаласының
академик О.А.Жаутыков атындағы
жалпы білім беретін №1 қазақ орта мектебінің
қазақ тілі мен әдебиеті пәндері мұғалімі
Асанова Индира Мукаевна
САБАҚТЫҢ ТАҚЫРЫБЫ. Тіл ұстарту. Сын есімді қайталау.
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: лексикалық тақырыптарды бекіту, оқушылардың білімін тексеру және сауаттылықтарын арттыру.
1. БІЛІМДІЛІК: негізгі, туынды, дара, күрделі сын есімдер жайында түсінік беру.
2. ДАМЫТУШЫЛЫҚ: оқушылардың ой - өрісінің жетілуіне, шығармашылық қабілеттерінің артуына ықпал ету.
3. ТӘРБИЕЛІК: өз ана тілін құрметтей білуге ықпал ету.
САБАҚ ТҮРІ: жаңа сабақ.
ӘДІС – ТӘСІЛДЕРІ: түсіндіру жолымен ой қозғау.
КӨРНЕКІЛІГІ: таратпа қағаздар, слайдтар.
САБАҚ БАРЫСЫ:
I. ҰЙЫМДАСТЫРУ КЕЗЕҢІ:
1. Кезекшімен сөйле
Үйге қандай тапсырма берілді?
Үйге: өткен тақырыптарды қайталап оқып келу.
1. Қайталау сұрақтары:
1. Сын есім дегеніміз не? Мысал келтір.
2. Қандай мағыналық белгілері бар?
2. Сын есімнің жасалу жолдарын қайталау.
II. ҮЙ ТАПСЫРМАСЫН СҰРАУ:
Сын есімнің жасалу жолдары
Мысалдар
атақ - ты, пайда - лы, су - лы, сүт - ті
ауыл - дық, егіс - тік, шай - лық (сүт)
үй - сіз, бала - сыз
қар - дай (аппақ), тау - дай, сүт - тей
ұйқы - шыл, ақ - шыл, көп - шіл
өнер - паз, білім - паз
ашу - шаң, тер - шең
әдеб - и, тарих - и
жаз - ғы, кіз - гі, арт - қы
Ешбір жұрнақсыз түбір күйінде айтылатын сын есімді негізгі сын есім дейміз.
Жұрнақ арқылы жасалған сын есімді туынды сын есім дейміз.
Сын есім тұлғасына қарай:
Негізгі → ақ, таза, жақсы, терең, үлкен, көк, аласа
Туынды → тазалау, жастау, өнерлі, сусыз, көтеріңкі
Туынды сын есім жасайтын жұрнақтар үлкен екі топқа бөлінеді:
Сын есімді оқыту барысында оқушыларға ұлттық тәрбие беру
Сан есімнің мағыналық топтарын оқытуда интерактивті әдістерді қолдану
Қазақ тілінен ұйымдастырылатын оқу жұмыстары. Оның түрлері
Сын есімді оқытуда ата дәстүр мен әдептілікті дарыту жолдары
Бастауыш сыныптарда сөз таптарын оқыту
Сын есімнің шырайлары
Мектепте киелі сан есімді оқытудың тиімді әдістері
Сын есімді оқыту барысында ұлт жандылыққа тәрбиелеудің әдіс-тәсілдері
Бастауыш сыныптарда оқушыларды грамматикалық талдауға үйрету
Сан есімді оқыту әдістемесі
Адамдар арасындағы қарым-қатынас және іс-әрекет психологиясы
Батыс Еуропа елдері экономикалық интеграциясының ерекшеліктері
Жиынтық сұраныс және жиынтық ұсыныс,бұлардың кейнстік үлгісі
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Агробизнес және агроөнеркәсіп интеграциясының арасындағы байланыс
Оқытудың жаңа технологиясын пайдалану
Индустриялдық – инновациялық бағдарламасының негізі
Жастар арасындағы жұмыссыздықтың алдын алу шаралары.
Оңтүстік Қазақстан облысындағы несие нарығының қазіргі жағдайын талдау