Сабақтың өтілу жоспары
Әдебиет сабағы: «Менің атым Қожа»
Сабақтың тақырыбы — «Түбінде адам болатын бала». Бұл сабақта оқушылар Б. Соқпақбаевтың шығармасы арқылы кейіпкер мінезін талдап, мәтіндегі негізгі ой мен идеяны түсінуге бағытталады.
Сабақтың түрі
Шығармашылық сабақ
Сабақтың типі
Бекіту сабағы
Әдістер
Жүйелеу, талдау, қайталау
Сабақтың мақсаттары
Білімділік
- Мәтін мазмұнымен танысып, негізгі ойы мен идеясын ұғыну.
- Мәнерлеп оқу дағдыларын қалыптастыру және қызығушылықты арттыру.
- Ойды еркін жеткізуге, пікір айтуға және көзқарасты дәлелдеуге үйрету.
Дамытушылық
- Шығармалар арқылы өзіндік ой-қиялға ерік беріп, қорытынды жасауға баулу.
- Мәтінмен жұмыс істеу және көркем шығармаға әдеби талдау дағдыларын дамыту.
- Ізденіске ынталандыру, ғылыми жұмысқа бейімдеу және шығармашылық қабілетті дамыту.
Тәрбиелік
- Қожа бейнесі арқылы адамгершілікке, мәдениеттілікке тәрбиелеу.
- Әдебиетті сүюге, үлгі-өнеге алуға шақыру.
- Жағымсыз қасиеттерден аулақ болуға баулу.
Көрнекіліктер мен ресурстар
Сабақта мультимедиалық және мәтіндік материалдар қатар қолданылады: интерактивті тақта, электрондық оқулық, Б. Соқпақбаевтың «Менің атым Қожа» кітабы, сондай-ақ Еркін Рахышевтің «Менің де атым Қожа» фильмінен үзінді. Қосымша құрал ретінде слайдтар, кестелер, тірек сызбалар, суреттер және Венн диаграммасы пайдаланылады.
Сабақтың өтілу жоспары
-
Бастау
1) «Мынау кім?»
Кейіпкерді танып, бастапқы әсерді қалыптастыру.
-
Ойын
2) Оқиғалар тізбегі
Шатасқан оқиғаларды рет-ретімен орналастыру арқылы сюжетті жүйелеу.
-
Белсенді
3) «Үнсіз бейнеле»
Сахналық немесе мимикалық көрініс арқылы түсінуді тереңдету.
-
Талдау
4) «Теріп алу» стратегиясы
Мәтіннен маңызды детальдарды іріктеп, дәлел ретінде қолдану.
-
Пікір
5) «Ой тастау»
Тақырыпқа қатысты бағыттаушы сұрақтар арқылы пікірталас жүргізу.
-
Қорытынды
6) «Өз-өзіңе есеп бер!»
Рефлексия: өз әрекетіне, ойына және сабақтан алғанына баға беру.
Сабақтың барысы
1) Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушыларды түгендеу.
- Сыныптың сабаққа дайындығын бақылау.
- Психологиялық дайындық: ойды бір ортаға топтастыру үшін бағыттаушы сұрақтар қою.
Ескерту: материал слайдтар арқылы кезең-кезеңімен көрсетіледі.
Оқиғалар тізбегі: тапсырма үлгісі
Ойын шарты: берілген шатасқан оқиғаларды мәтін мазмұнына сай ретімен орналастыру.
«Оған байқатпай, жерден жұдырықтай тас жіберіп қалмақшымын.»
«Бақаның әлегі»
«Педсовет»
«Жолдама алған Жантас»
«Оқулық емес, қант аламын»
Үй тапсырмасы
Фильмдерді салыстыру
Абдолла Қарсақбаевтың «Менің атым Қожа» фильмі мен Еркін Рахышевтің «Менің де атым Қожа» фильмін салыстырып, ұқсастықтарын анықтап, жазбаша түрде келу.
Эссе
«Менің қиялымдағы Қожа…» тақырыбында Қожа қандай болуы керек екенін сипаттап, эссе жазу.
Бұл тапсырмалар оқушының мәтінді түсінуін ғана емес, сондай-ақ салыстыру, дәлелдеу және өзіндік ой айту қабілетін де бекітеді.
Құрылымдалған жоспар оқушыны мәтін мазмұнын түсінуден бастап, талдау мен рефлексияға дейін бірізді жетелейді.