Алғыр бала

Сабақ туралы мәлімет

Тақырып

Сын есім

Сабақтың типі

Жаңа сабақты игеру

Әдісі

Сұрақ-жауап

Көрнекілігі

  • Суреттер
  • Үнтаспа
  • Интерактивті тақта

Пәнаралық байланыс

Музыка, әдебиет

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Сын есім туралы түсінік беру, оның мағыналық белгілерін ажырата білуге үйрету.

Тәрбиелік

Оқушыларды адалдыққа, әдептілікке, ұқыптылыққа баулу; елін, жерін, Отанын сүюге тәрбиелеу.

Дамытушылық

Оқушылардың байқағыштығын, шығармашылық қабілетін дамыту; сабаққа қызығушылығын арттыру, сөздік қорын және ойлау қабілетін жетілдіру.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылардың назарын сабаққа аудару, қызығушылығын ояту.

Өткен сабақты еске түсіру

Сұрақ: «Ал, балалар, біз өткен сабақта нені өттік?»

Жауап: сөз таптары, соның ішінде зат есім.

«Сөз таптары» — сөздердің білдіретін мағынасына, түрлену тұлғасына, қойылатын сұрағына және сөйлемде атқаратын қызметіне қарай топталуы.

Көпір сұрақтар

  • Сөз таптары нешеге бөлінеді? Топтастырып көрейік.
  • Зат есімдерге назар аударайық.
  • Зат есімдердің алдына сын есім қосып, сөз тіркестерін құрайық.

II. Жаңа тақырыпты меңгерту: сын есім

Сын есімнің мағыналық белгілерін мысал арқылы байқату және сұрақтарын анықтау.

Мысал арқылы түсіндіру

Сөз тіркесі

Ақ көбелек

«Ақ» сөзі көбелектің түрін, түсін білдіреді.

Сөз тіркесі

Үлкен үй

«Үлкен» сөзі заттың көлемдік белгісін білдіреді.

Сөз тіркесі

Алғыр бала

«Алғыр» сөзі заттың сапалық сипатын білдіреді.

Сөз тіркесі

Тәтті алма

«Тәтті» сөзі заттың дәмін (сондай-ақ иісін және басқа да қасиеттерін) білдіреді.

Сөз тіркесі

Таулы жер

«Таулы» сөзі заттың табиғи ерекшелігін білдіріп, оның сынын сипаттайды.

Сын есімнің сұрақтары

Қандай? Қай?

Қорытынды: сын есім — заттың сынын, сапасын, белгісін білдіретін сөз табы.

III. Жаттығулар арқылы бекіту

Оқулықтағы тапсырмалар топтық жұмыс және жеке жұмыс түрінде орындалады.

127-жаттығу

Тапсырманың шартын оқушы оқиды. Жұмыс 5 топқа бөлініп орындалады.

128-жаттығу

Сын есімдерді зат есімдермен тіркестіріп, сөз тіркестерін құрау.

129-жаттығу

Жұмыс 5 топқа бөлініп орындалады: өлеңді әрі қарай жалғастыру (әдебиет пәнімен байланыстыру).

131-жаттығу

Сын есімдерді тіркескен сөзімен бірге теріп жазу.

IV. Музыка және шығармашылық тапсырмалар

Тыңдалым және жазылым дағдыларын дамыту, сын есімдерді мәтіннен табу.

Үнтаспа арқылы жұмыс

  • Үнтаспадан ән тыңдау.
  • Ән мәтінінен сын есімдерді табу.
  • Табылған сын есімдердің мағыналық белгілерін ажырату.
  • Сұрақ: «Тыңдаған әндерің кімнің, қандай өлеңі?»

Сурет бойынша жұмыс

Суретке қарап мәтін құрастыру, мәтін ішінде сын есімдерді орынды қолдану.

Қосымша ақпарат

Қ. Мырзалиев туралы қысқаша мәлімет беріледі.

Оқушыларға бағыттаушы сұрақ: әжелері туралы әңгімелеп беру.

V. Қорытынды, бағалау және үй тапсырмасы

Сабақты жинақтау, түсінуді тексеру және келесі тақырыпқа бағыттау.

Қорытынды: «Бағдаршам» әдісі

Кеше
Зат есім
Бүгін
Сын есім
Ертең
Сын есімнің жасалуы

Бағалау

Оқушылардың сабаққа қатысуы, топтық жұмысқа үлесі және тапсырмаларды орындау сапасы бойынша бағалау жүргізіледі.

Үйге тапсырма

130-жаттығу. Тапсырманың шарты түсіндіріледі.