Математика пәні мұғалімі Аяна НарынбаевнаМатематика 5 сыныпСабақтың тақырыбы

Сабақ туралы мәлімет

Пән
Математика
Сынып
5-сынып
Сабақтың тақырыбы
Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер
Мұғалім
Аяна Нарынбаевна
Сабақтың түрі
Жаңа сабақты меңгерту
Әдіс-тәсілдер
Сыни тұрғысынан ойлау: топтастыру, болжау, семантикалық карта
Көрнекіліктер
Интерактивті тақта, жетондар, рефлексия парақтары

Сабақтың мақсаты

  • Дұрыс бөлшек пен бұрыс бөлшекті ажырата білуге үйренеді.
  • Натурал санды бұрыс бөлшек түрінде жаза білуге дағдыланады.
  • Логикалық ойлау қабілетін дамытады.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру

2 минут
  • Сәлемдесу.
  • Оқушыларды түгендеу.
  • Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
  • Сабақтың мақсатымен таныстыру.
  • Сыныпты жетон арқылы топқа бөлу.

II. Психологиялық ахуал

1 минут

Орыстың ұлы математигі Л. Ф. Магницкийдің мына сөзімен сабағымызды бастаймыз:

Бүтінге келсең жұлынып,
Алдыңа еш жан салмасаң,
Бөлшекке келсең бұғылып,
Жауабын таба алмасаң,
Есепке мықты демелік,
Бөлшекке көңіл бөлейік!

Л. Ф. Магницкий

III. Үй тапсырмасын сұрау

1 минут

Үй тапсырмасы бойынша қысқаша тексеру жүргізіліп, негізгі қателер талқыланады.

IV. Қызығушылықты ояту

5 минут

Тақырыпқа кіріспе ретінде бөлшек ұғымына қатысты негізгі терминдер еске түсіріліп, байланыстар «топтастыру» арқылы анықталады.

V. Мағынаны тану

27 минут

Топтастыру: «Бөлшек» ұғымы

алым бөлім бөлшек сызығы жай бөлшек ондық бөлшек дұрыс бөлшек бұрыс бөлшек үлес (бөлік) бөлшекті қысқарту

Болжау стратегиясы: анықтамалар

Дұрыс бөлшек

Алымы бөлімінен кіші болатын бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады. Кез келген дұрыс бөлшек 1-ден кіші.

Бұрыс бөлшек

Алымы бөлімінен үлкен немесе тең болатын бөлшек бұрыс бөлшек деп аталады. Кез келген бұрыс бөлшек 1-ден үлкен немесе 1-ге тең.

Назар аударайық

Дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажыратудың негізгі белгісі — алым мен бөлімнің салыстырылуы.

Қосымша

Толық нұсқасын жүктеу.