Сабақ барысы. Есептер шығару
Сабақтың тақырыбы: Қысқаша көбейту формуласын пайдаланып есептер шығару
Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Оқушылардың қысқаша көбейту формулаларын есептер шығаруда қолдана алу іскерліктері мен дағдыларын қалыптастыру;
Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілеттерін, тыңдау, есте сақтау қабілеттерін жетілдіру және білім дағдыларын дамыту. Пәнге деген қызығушылығын арттыру, ой - өрісін кеңейту.
Тәрбиелік: Оқушыларды ұйымшылдыққа, белсенділікке ынтасын арттыру, жауапкершілікке тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: білімді бекіту.
Сабақтың типі: қайталау сабағы.
Сабақтың әдісі: Сайыс сабақ.
Көрнекілігі: Формулалар жазылған плакат, таратпа парақша, кеспе қағаздар, бағалау парағы, ойын элементтері.
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі.
Сабақ барысы: І. Ұйымдастыру бөлімі: амандасу, түгелдеу, сабаққа әзірлігін тексеру. Класты екі топқа бөлу, сабақтың өту барысымен таныстыру. (сабақтың тақырыбын табу үшін сандардың орналасу ретіне алфавиттің реттік нөміріне сәйкес келетін әріпті қою керек сол кезде біздің бүгінгі сабақтың тақырыбы ашылады)
І топ: Квадрат
Ұраны: Білгенің бір тоғыз, білмегенің тоқсан тоғыз
ІІ топ: Куб
Ұраны: Білікті бірді жығар, білімді мыңды жығар
Сәлемдесу: Шаршы алаңға жарысқа,
Шықты біздің тобымыз
Жеңілсек те, жеңсек те,
Ашық болсын жолымыз!
Сәлемдесу: Құрметтеп бар ғылымды, ой - сананы
Куб тобы сәлем беріп қарсы алады
Бүгінгі математика сабағында
Қашанда тапқыр бол деп ой салады!
Өзіңді тексер: ( Оқушылар үй тапсырмасын ілінген есептің жауабымен тексереді )
№222(2)
1. (х - 2) - (х+2) =х - 6х+12х - 8 - х - 6х - 12х - 8 =- 12х - 16
2. (х - 2) - (х+2)=(х - 2 - х - 2)[(х - 2) + (х - 2)(х+2)+(х+2)]= - 4(х - 4х+
+4+х - 4+х +4х+4) =- 4(3х+4) =- 12х - 16
ІІІ. Үй жұмысын бекіту: Ой толғау
Анықтама: Екі өрнектің квадраттарының айырымы олардың айырымы мен қосындысының көбейтіндісіне тең.
Жазылуы: а2 - в2=(а - в) (а+в)
Оқылуы:
Анықтама: Екі өрнектің қосындысының квадраты бірінші өрнектің квадраты, екі еселенген екі өрнектің көбейтіндісі мен екінші өрнектің квадратының қосындысына тең.
Жазылуы: (а+в) 2= а2+2ав+в2
Оқылуы:
ІҮ. Кім тез есептейді?
а) парақшамен жұмыс.
ә) Дұрыс формуланы көрсет.
б) Қатені тап.
А) Парақшамен жұмыс.
1) Көпмүше түріне келтір: (х - 3у)(х+3у)=х2 - 9у2
(х - 5)(х+5) = х2 - 25
2) Көбейткіштерге жікте: 16х2+8ху+у2 = (4х+у) 2
(а+в)(а2 - ав+в2) =а3+в3
Ә) Дұрыс формуланы көрсет: ( а+в) 2=а+в
(а+в) 2 = а+2ав+в
(а - в) 2= а2 - 2ав+в2
(а - в) (а+в)= а+в
(а+в) (а - в)= а2 - в2
а3+в3= (а+в) (а - в)
а3+в3 = а2+2ав+в2
а3+в3 = (а+в) (а2+ав+в2)
(а - в) 3 = а3 - 3а2в+3ав2 - в3
(а+в) 3 = а3+в3
Б) Қатені тап: (2+а) 2=4+4а - а2
(в - 3) 2= в2 - 3в+9
(2м - 3п) 3= 8м3+36м2п+54мп2 - 27п3
(х+7) 2= х2+14х2+49
х3+(3у) 3= (х - 3у) (х2 - 3ху+9у2)
Ү. Оқулық пен жұмыс: Есептер шығару. № 223 (2)
№223(3)
Өзіңді тексер:
1) (а+3в) (а2 - 3ав+9в2)
2)(mn - k) ( m2n2+mnk+k2)
3) (х2+у2) (х4 - х2у2+у4)
4 )(k2 -(pq) 2) (k4+k2p2q2+p4q4)
ҮІ. Ойнайық та, ойлайық
а) лото ойыны (тапсырмасы)
432 - 272
182 - 172
472 - 372
122 - 22
(15 - 9) 2
33 - 23
ә) жартыңды тап
тапсырма: ----------- Жалғасы:
(х+4) 2 ---------------- х2+8х+16
(2х - 3) 2 -------------- 4х2 - 12х+9
(х+7) 2 ---------------- х2+14х+49
(х+2) 3 ---------------- х3+6х2+12х+8
ҮІІІ. Қорытынды: Сабақ қорытындыланады. Әр тапсырманы орындау барысында топты балдық жүйемен бағаладық. Барлық жинаған ұпай сандары қосылып, арифметикалық ортасы табылды. Көп ұпай жинаған топ жеңімпаз деп есептеледі.
ІХ. Үйге тапсырма: Бақылау жұмысына дайындалу;
Тест тапсырмалары, 82 бет
Х. Бағалау: Ұпай саны жоғары топ жеңімпаз деп танылып мақтау қағазымен марапатталады.
Физика. Қозғалыс заңдары
Математикалық логика
Химиядан олимпиадалық есептерді шығару әдістерін зерттеу
БАСТАУЫШ СЫНЫПТАҒЫ МАТЕМАТИКА САБАҒЫ
Математиканың сызумен байланысы
Физика пәнін оқыту әдістемелерінің негізі
Бастауыш сыныпта математикадан ұйымдастырылатын сыныптан тыс жұмыстар және оны өткізу әдістемесі
Бастауыш сынып оқушыларының жазбаша көбейту және бөлу дағдыларын қалыптастыру
Математика пәнінен тапсырмалар жинағы
Компьютерде өтілетін сабақ
ПАСКАЛЬ - Программалау стилі, деректерді енгізу және шығару
Модулдық технологияны сабақта пайдалану
Қаржылық лизингті жүзеге асыру барысында қатысушы субъектілер анықталып,міндеттері және құқықтары белгіленеді
Дәстүрден тыс сабақ өту әдісі
Басқару есептерінің қойылымы Технологиялық урдістерді оперативті басқарудың негізгі есебі
Есеп шығаруға үйретудің жалпы мәселелері
ҚҰМЫРА САБАҚ
ЖӘНДІКТЕР ЖОЛАМАЙТЫН КИЕЛІ САБАҚ
Шылым шегу барысында не нәрсе болады
Басқару ұйымастыру үкім шығару қызметіне қажет