Рәміздердің авторларын ата

Сабақтың тақырыбы

Менің Отаным – Қазақстан

Сабақтың мақсаты

Оқушыларда Қазақстанның тәуелсіз, демократиялық мемлекет екені туралы түсінік қалыптастыру.

Сабақтың міндеттері

  1. Мемлекеттің құрылымы, орны, шекарасы және басқа елдермен достастығы туралы түсінік қалыптастыру.
  2. Оқушылардың танымдық белсенділігін арттыру: тарихи мәліметтерді саралау, талдау, қорытынды жасау дағдыларын дамыту.
  3. Отанымыздың, туған жеріміздің қадір-қасиетін ұғындыру; отансүйгіштік пен жауапкершілік сезімін қалыптастыру, патриоттық тәрбие беру.

Сабақтың типі

Жаңа білімді меңгерту сабағы.

Әдістері

  • Эвристикалық-ізденушілік
  • Ақпарат құралдарымен жұмыс
  • Талдау және жинақтау

Оқыту формасы

Жеке және ұжымдық.

Көрнекілігі

  • Физикалық карта
  • Үлестірмелі материалдар
  • Слайд

Пәнаралық байланыс

Математика, қазақ тілі, музыка.

Сабақтың барысы

I. Ұйымдастыру бөлімі

Сабаққа назар аударту, сыныпты сабаққа дайындау.

II. Қызығушылықты ояту

Психологиялық дайындық: бір-бірімізге жақсы көңіл күй сыйлау үшін жылы лебіз, тілек айтамыз.

III. Ой қозғау

Отан дегеніміз не?

Топтастыру әдісі арқылы түсініктерді жинақтау.

  • Біздің Президентіміз кім?
  • Қазақстан тәуелсіздігін қашан алды?
  • Қазақстанның астанасын ата.
  • Біз қай елдермен көршілеспіз?
  • Рәміздердің авторларын ата.

IV. Мағынаны тану

Картамен жұмыс

Қазақстан туралы негізгі мәліметтерді карта арқылы түсіндіру, географиялық орны мен шекарасына назар аударту.

Саяси сипаттама

Қазақстан — азат, ерікті, тәуелсіз демократиялық мемлекет.

Билік тармақтары

Биліктің үш тармағы: парламент, үкімет, сот.

Табиғаты

Ел табиғатының алуан түрлілігі: дала, тау, өзен-көлдер, шөлейт аймақтар.

Флора мен фауна

Жануарлар мен өсімдіктер дүниесінің байлығы, қорғалатын табиғи аумақтар туралы түсінік.

Табиғи байлықтары

Қазақстанның табиғи ресурстары, қазба байлықтары және олардың ел дамуына ықпалы.

V. Ой толғаныс

  • Қазақстан қандай мемлекет?
  • Біздің міндетіміз қандай?
  • Қазақстан қандай елдермен ынтымақтастық орнатты?
  • Қазақстанның жер аумағы туралы не білеміз?
  • Біз қай облыста, ауданда, ауылда тұрамыз?
  • Облысымызда қандай шаруашылық түрлері бар?

Сергіту сәті

Туған жер, Отан тақырыбындағы әндерді еске түсіріп, бірге орындаймыз.

VI. Оқу және шығармашылық жұмыс

«Қабырғаға қарап оқу»

Мәтінді жеке оқып, негізгі ойды ажырату.

«Автор орындығы»

Оқушылар өз ойларын сынып алдында қысқа әрі анық жеткізеді.

Көрнекілік

«Бәйтерек» суреті арқылы тәуелсіздік пен ел бірлігі туралы ой қозғау.

«Бес жолды өлең» құрастыру

  1. Зат есім (кім? не?): Қазақстан
  2. Сын есім (қандай?): тәуелсіз, демократиялық, бейбіт
  3. Етістік (не істеді?): тәуелсіздігін алды, әлемге танылды
  4. Төрт сөзден тұратын сөйлем: Бірлігі жарасқан — Тәуелсіз Қазақстан
  5. Балама сөздер: Отан, мемлекет

VII. Қорытынды

«Қазақстан» сөзжұмбағы

Сенің ұлтың қандай?
Қазақ
1640 жылы іргесі қаланған қала
Атырау
Қазақстан қандай ел?
Тәуелсіз
Рәміздердің бірі
Елтаңба
Ту, жалау
Байрақ
Біздің Отанымыз
Қазақстан
Елтаңбаның авторы
Шот-Аман
Қазақстанның Әнұраны сөзінің авторы
Жұмекен Нәжімеденов

Ескерту: кей сұрақтардың тарихи деректері мен авторлар туралы мәліметтерін оқу бағдарламасына сай нақтылап алған жөн.

VIII. Бағалау және мадақтау

Оқушылардың белсенділігі, жауаптарының дәлдігі, топтағы жұмысы және шығармашылық тапсырмаларды орындауы бойынша бағалау жүргізіледі.

IX. Үй тапсырмасы

«Алтын ұя — бесігім» тақырыбы

  • Эссе жазу
  • Мазмұндау