Жалған діни ұйымдардың қаупі
Жаңа діни қозғалыстардың ерекшеліктері
Бұл сабақта дәстүрлі діндер мен жаңа діни қозғалыстардың айырмашылықтарын салыстыра отырып, жалған діни ұйымдардың қауіпті жақтарын түсіндіру көзделеді. Сабақ құрылымы оқушылардың сұрақ қоя білуіне, теориялық білім негізінде ой қорытып, пікір айтуына және өз бетімен жұмыс жасау дағдыларын дамытуға бағытталған.
Сабақтың мақсаты
-
Білімділік
Жаңа діни қозғалыстардың дәстүрлі діндерден айырмашылығын көрсету, жалған діни ұйымдардың қауіптілігін түсіндіру.
-
Дамытушылық
Оқушыларды сұрақ қоя білуге, теориялық білім негізінде ой қорытуға, пікір айтуға дағдыландыру; өз бетімен жұмыс жасау қабілетін күшейту.
-
Тәрбиелік
Діннің адамды имандылыққа тәрбиелейтін маңызды құндылық екенін жеткізу; діннің маңызы мен қасиетін ұғындыру.
Құрал-жабдықтар
- Тақырыптық слайд
- Интерактивті тақта
- Бейнебаян
Сабақ форматы
Сабақтың түрі
Жаңа сабақ
Әдіс-тәсілдер
Топтық жұмыс, Венн диаграммасы, өз бетімен жұмыс
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру
2 минут
- Оқушылармен амандасу, сабаққа қатысымды түгендеу.
- Топқа бөлу: «От», «Су», «Күн», «Ай» суреттерін таңдау арқылы 4 топ құрылады.
Психологиялық көңіл күй қалыптастыру
От
Қай кезде де, қандай жағдайда да оттай жанып, өз білімін өзгелерге жеткізе білетіндер.
Су
Жақсылықты сүйетін, көңілі судай таза, жаңалыққа құштар оқушылар.
Күн
Айналасына жылу сыйлап, белсенділігімен жарқырайтын топ.
Ай
Ойшыл да арманшыл, қиындыққа мойымайтын ержүрек, батыл жандар.
II. Негізгі бөлім
Негізгі жұмыс кезеңі
Тапсырма 1
Сабақ мақсатын тұжырымдау
Әр топқа таратылған параққа бүгінгі сабақтың мақсатын түрлі түсті маркермен жазу.
Тапсырма 2
Зерттеу және талқылау
Ғаламтор ресурстарын пайдаланып, жаңа діни қозғалыстарға тән белгілерді табу және топ ішінде талқылау.
I топ
Дәстүрлі діндер
II топ
Дәстүрлі емес діндер
III топ
Жаңа діни қозғалыстар
IV топ
Жалған діни ұйымдардың қаупі
Тапсырма 3
Венн диаграммасы
«Дәстүрлі діндер» мен «жалған діни ұйымдар» арасындағы ұқсастықтар мен айырмашылықтарды Венн диаграммасы арқылы салыстыру.
Дәстүрлі діндер
Тарихи қалыптасқан, қоғамда орны бар жүйелер
Жалған діни ұйымдар
Манипуляция, алдау, тәуелділік қаупі бар құрылымдар
Тапсырма 4
Бейнебаян және пікірталас
«Абайлаңыз, секталар!» бейнебаянын көру және өзара ой бөлісу.
Бейнебаян бойынша сұрақтар
- Көрсетілген үзіндіден нені түсіндіңіздер?
- Сектаға кіру қаупі неде?
- Неліктен жасөспірімдер сектаға жиі тартылады?
Рефлексия
Қорытынды ой
Оқушылар сабақ соңында төмендегі үлгілер бойынша өз әсерін жинақтайды.
Мен … таныстым.
… маған оңай болған жоқ.
Ерекше ұнағаны — …
… рахмет айтамын.
Мен болашақта … үлесімді қосып көремін.
Келер күнге тілегім — …
III. Қорытынды
Сабақ барысында дәстүрлі діндер мен жаңа діни қозғалыстардың айырмашылықтары қарастырылып, жалған діни ұйымдардың ықтимал қауіптері талқыланды. Негізгі мақсат — ақпаратты сыни тұрғыдан бағалай білу, қауіп-қатерді тану және саналы таңдау жасау мәдениетін қалыптастыру.