Оқушыларды квадрат теңдеуді шешуде Виет теоремасын пайдалануға дағдыландыру
Сабақтың тақырыбы: Виет теоремасы
Сабақтың мақсаты:
1. Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласын қайталау.
2. Оқушыларды квадрат теңдеуді шешуде Виет теоремасын пайдалануға дағдыландыру.
3. Квадрат теңдеудің коэффициенттері тәуелділікпен таныстыру.
Тәрбиелік:
1. Оқушылардың білімге деген қызығушылықтарын арттыру.
2. Өздігінен жеке шығармашылықпен жұмыс істеуге тәрбиелеу.
Дамытушылық:
1. Алған білімдерін әр түрлі жағдайларда қолдана білуге дағдыландыру.
2. Белсенділігін көтеруге ойлау қабілетін арттыруға, өз ойын жүйелеуге, тез шешім қабылдауға ұқсастықты қарама - қайшылықты байқауға дағдыландыру.
Сабақтың жүру әдісі:
1. Әңгіме
2. Сұхбат
3. Өзіндік жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:
Интерактивті тақта.
Сабақ барысы:
1. Ұйымдастыру бөлімі
2. Үй тапсырмасын тексеру (өз беттерімен)
3. Өткен тақырыпты қайталау. (Екі оқушы
тақтада жұмыс жасайды)
Тапсырма: кестедегі бос орынды толтыру
4. Жаңа сабақ түсіндіру.
Тапсырма: Теңдеуді шешу.
5. Қалған оқушылардың теориялық практикалық білімдерін пайдаланып крассворд шешу.
6. Тарихи дерек (математик Франсуа Виет туралы айту)
7. Бекіту. Есептер шығару. №148, №149 (1 - 6)
8. Кері теореманы түсіндіру.
9. Виет теоремасы қасиеттері (ауызша)
10. Үйге тапсырма. №150 - 154 есептер.
11. Қорытынды тест.
Кесте Квадрат теңдеудің түбірлері мен коэфициентері арасындағы байланысты көруге көмектесті ме? Өз ойларыңды болжамдарыңды айтыңдар (оқушылар қорытынды жасайды) Өздерің жасаған болжамды кітаптарыңда жазылған теоремамен салыстырыңдар.
ТЕОРЕМА:
Келтірілген квадрат теңдеудің түбірлерінің қосындысы қарама - қарсы таңбамен алынған оның екінші коэфициентіне тең, ал түбірлерінің көбейтіндісі бос мүшесіне тең.
Дәлелдеуін сендердің көмектеріңмен келесі сабақта дәлелдейтін боламыз. Бұл теорема француз математигі Франсуа Виеттің атымен Виет теоремасы.
Қалған оқушылардың теориялық
практикалық білімдерін пайдаланып
крассворд шешу.
Сұрақтар:
1. ах2+вх+с=0 теңдеуі
қалай аталады?
2. Квадрат теңдеудің түбірлерінің формуласындағы түбір астындағы өрнек.
3. Квадрат теңдеуде а, в қалай аталады?
4. Квадрат теңдеудің дербес түрі.
Біз бүгін сабақта квадрат теңдеудің коэффициенттерімен түбірлерінің арасындағы тәуелділікпен танысамыз. Квадрат теңдеуді шешу барысында оның түбірлері жөнінде ақпарат коэффициенттерінде жасырынғанын байқадыңдар.
Бұл балалар біздің жаңа сабағымыз. Виет теоремасы.
Виет теоремасы жүктеу
Виет теоремасы слайд жүктеу
Мәндес түрлендірулерді теңдеулер шешуге пайдалану
Квадрат теңдеу түбірлерінің формуласы
Квадрат теңдеулер
Квадрат теңдеулерді шешудің әдістері
Квадрат теңдеулерді шешудің тәсілдері
Математика сабағында өз бетімен жұмыстың педагогикалық-психологиялық теориялық негіздемесі
Квадрат теңдеудің шығу тарихы
Компьютерде есеп шығару технологиясын математикалық біліктілікті тереңдетуде және дамытуда пайдалану
Квадрат теңдеуді шешудің әдістері
Мектеп математикасындағы квадраттық теңдеулерді шешу жолдары
Кәсіби бағдар берудегі оқушылардың тұлғалық ерекшеліктерін психологиялық зерттеу
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
Физика сабағында оқушыларды қарқындата оқыту
Оқушыларды тәрбиелеудегі отбасы мен мектеп тәрбиесі
ОҚУШЫЛАРДЫҢ ЭКОНОМИКАЛЫҚ БІЛІМ ДЕҢГЕЙІ
Оқушылардың білім деңгейін көтеру
Квадрат теңсіздіктерді шешуде оқушылардың математикалық сауаттылығын арттыру жолдары
Оқушылардың өзара әрекеттестігін ұйымдастыру нәтижесінде дәстүрлі оқыту барысында кездесетін кейбір қиыншылықтар азаюда
Оқушылардың шығармашылық қабілеттерін дамытуды кезең бойынша сатылап дамыту
Квадрат теңсіздік