Бас киімдер туралы сұрақ жауап
Сабақтың тақырыбы
Бұйымды ұлттық өрнектермен өңдеу.
Мақсаты
Бұйымды ұлттық өрнектермен өңдеу техникасы мен технологиясы туралы бастапқы мәлімет беру; ою-өрнектің мәнін ашу; кестелеу техникасын меңгерту.
Дамытушылығы
Оқушыларды халқымыздың салт-дәстүрі мен қолөнеріне терең үңілдіре отырып, ой-өрісін дамыту; ою-өрнек өңдеудегі өндірістік технологиялармен таныстыру.
Тәрбиелілігі
Тұрмысқа қажетті бұйымдардың эстетикалық талғаммен, көркемдікпен, әсемдікпен жасалатынын ұғындыру арқылы ұлттық құндылыққа құрмет қалыптастыру.
Сабақтың форматы
- Түрі
- Аралас, теориялық.
- Әдісі
- Баяндау, түсіндіру, сұрақ-жауап, өз бетімен жұмыс.
- Пәнаралық байланыс
- Әдебиет, қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері.
Құрал-жабдықтар мен көрнекілік
Көрнекілік
- Сызылған кесте үлгілері
- Дайын ұлттық бұйымдар
Сабақты жабдықтау
- Ине, жіп, біз, қайшы, оймақ
- Қарындаш, кергіш, мата
- Телевизор, DVD
Сабақ барысы
I. Ұйымдастыру
Сыныптың дайындығын тексеру, оқу құралдарын түгендеу, сабақ мақсатын қысқаша таныстыру.
II. Үй тапсырмасын тексеру
Тақырып: Бас киімдер
- Сұрақ-жауап арқылы пысықтау.
- Үлгілерін көрсетіп, атауын және қолданылуын түсіндіру.
- Сөзжұмбақ шешу.
Сөзжұмбақтағы жауаптар (берілген сөздер)
- 1 Қас аруларға арналған бас киім.
- 2 Киізден сәндеп жасалған ерлердің бас киімі.
- 3 Қалыңдыққа арналған салтанатты бас киім.
- 4 Әжелер киетін бас киім.
- 5 Бас, мойын, кеуде, иық пен жауырынды жауып тұратын әйелдер бас киімі.
- 6 Көктем мен күзде киілетін бас киім.
- 7 Қысқы жылы бас киім.
- 8 Кеудеге дейін түсіп тұратын, далбай тәрізді ерлер бас киімі.
Жаңа сабақ: Бұйымды ұлттық өрнектермен өңдеу
Назар аудару
Дәптерге сабақтың тақырыбын жазу.
Сұрақ
Күнделікті тұрмыста ою-өрнектермен сәнделген қандай бұйымдарды білесіңдер?
Сұрақ
Осы бұйымдарды қалай сәндеуге болатынын білесіңдер ме?
- Жапсырмалау арқылы.
- Кестелеу арқылы.
Ескерту
Бұйымды ұлттық өрнектермен өңдеу тақырыбы алдағы тәжірибелік жұмыстарда кезең-кезеңімен орындалады.