Әріп саныкөжесәнәкешана
Сауат ашу сабағы
Сабақтың тақырыбы
Г дыбысы мен әрпі
Сабақ түрі
Аралас сабақ
Әдіс-тәсілдер
- Ойын
- Суреттермен жұмыс
- Талдау
Пәнаралық байланыс
- Музыка
- Дүниетану
Көрнекіліктер
- Кеспе әріптер
- Суреттер
- Буындар
- Интерактивті тақта
Сабақтың мақсаты
- Оқушыларды Г, г дыбысымен және әрпімен таныстыру.
- Г дыбысы бар сөздерді дұрыс оқыту, дыбыстық талдау жасауға үйрету.
- Тілді дамыту, шығармашылық қабілеттерін жетілдіру, көркем жазу дағдыларын қалыптастыру.
- Әсемдікке баулу, табиғатты сүюге тәрбиелеу.
I. Ұйымдастыру кезеңі
Психологиялық дайындық
Ой — жүйрік, тіл — шебер,
Танытса шындықты.
Мәнді ойды тілмен бер,
Сөз тауып ұқыпты.
Еске салу «Қайталау — білім анасы» қағидасын негізге ала отырып, алдыңғы білімді белсендіреміз.
II. Үй тапсырмасын тексеру
1) Өлеңді мәнерлеп оқу
Өткен сабақтағы «Кім кінәлі?» өлеңін оқушыларға мәнерлеп оқытамыз.
2) Өлең мазмұнымен жұмыс
- Өлеңдегі балалардың аттарын жазу.
- «Кінәлі кім?» сұрағына жауап беру (Елемес).
- Елеместің әрекеті дұрыс па? Пікір айту.
3) Өткен сабақты қорытындылау
- Танысқан әріп
- Ү ү
- Дыбыс түрі
- Дауысты
- Ерекшелігі
- Жіңішке
Қосымша тапсырмалар
1) «Дыбыс және әріп» кестесі
| Сөздер | Дыбыс саны | Әріп саны |
|---|---|---|
| көже | — | — |
| сән | — | — |
| әке | — | — |
| шана | — | — |
2) «Адасқан буындар» ойыны
Буындардан сөз, сөздерден сөйлем құрастырып, тақтаға жазу.
Бағыт: «Оқимыз, үйренеміз, білеміз».
III. Жаңа сабақ: Г г дыбысы мен әрпі
1) Жұмбақ шешу
Қыр басында әрқилы,
Сары теңіз толқиды.Жауабы: егін
Түскенде салқын күз,
Жинадық алтын тіс.Жауабы: жүгері
2) Буынға бөлу және дыбысты табу
Егін
е — гін
Жүгері
жү — ге — рі
Екінші буында қандай дыбыс естіліп тұр? Г г
3) Дыбыс туралы түсінік
- Г — дауыссыз дыбыс.
- Ғ дыбысына ұқсас.
- г — жіңішке, ал ғ — жуан (ұяң).
4) Буын қосу арқылы кісі атын құрастыру
Алдына буын қосып, кісі атын құрап жазыңдар:
Ой түйін
Күш — білімде, білім — кітапта.
IV. Оқулықпен жұмыс
А) «Гүл» сөзіне дыбыстық талдау
Оқушылар «гүл» сөзіндегі дыбыс пен әріп санын анықтап, дыбыстық талдау жасайды.
Ә) Бағандағы сөздерді оқу
Сөздерді дауыстап оқытып, мағынасын түсіндіреміз.
V. Өлеңмен жұмыс: «Ақ көгершін»
1) Өлеңді тыңдау және оқу
- Мұғалім өлеңді мәнерлеп оқып береді.
- Оқушылар кезекпен оқиды.
2) Мазмұнды талдау
- Өлеңге А. Жұбановтың ән жазғаны туралы қысқаша мәлімет беру.
- Көгершіннің ерекшеліктерін атап өту.
- «Көгершін» сөзін буынға бөліп, дыбыстық талдау жасау.
VI. Сергіту сәті
«Ақ көгершін» әнін тыңдап, қимыл-қозғалыс арқылы бой сергітеміз.
VII. Дәптермен жұмыс
Көркем жазу
Қолға қалам алайық, көркем етіп жазайық.
- Жазу жолындағы әріп үлгілерін дұрыс жазу.
- Буындық диктант орындау.
Буындық диктант
Білімнің бәрін меңгерсек, білімпаздық бізге тең келмек.
VIII. Қорытынды, бағалау және үй тапсырмасы
1) «Г әрпі бар сөздерді үйге орналастыр»
Берілген сөздерден киіз үй бөліктеріне қатысты сөздерді тауып, тиісті орынға орналастырыңдар:
2) Бағалау және үй тапсырмасы
- Оқушылардың оқу, талдау және жазу жұмыстары бойынша бағалау жүргізу.
- Үйге: «Ақ көгершін» өлеңін жаттау, оқулықтағы бағандағы сөздерді оқып келу.