Жұмбақтан етістіктерді табу
Қазақ тілі пәні 4 сынып
Сабақтың тақырыбы: Етістік
Сабақтың мақсаты: Етістік туралы берілген білімді тиянақтау.
Ойын, дидактикалық материалдар бойынша еске түсіру, талдау, бекіту. Оқушылардың сөздік қорын молайтып, оның тілін, шығармашылығын дамыту, сауатты көркем жазуға төселдіру. Жаңа технологияны басшылыққа ала отырып, білімді тиянақтау.
Әдептілікке, мейірімділікке, адамгершілікке тәрбиелеу
Сабақтың түрі: десант сабақ
Сабақтың әдіс - тәсілі: Үш өлшемді саралап оқыту жүйесі. Блум жүйесі.
Сабақтың барысы
Ұйымдастыру бөлімі:
Көпір тапсырмалары
І кезең
1. Суретке сұрақтар қой.
Бота, қыз, ұстаз
2. Осы сөздерге байланысты қимылды білдіретін сөздер тап.
Ереже құрастыру. Етістік туралы мағлұмат беру.
Қимыл іс - әрекетін
↓
Етістік
Биледі
Қайтті?
Өсті
Не істеді?
Қайтті?
Білу тапсырмалары
ІІ кезең
590 - жаттығу.
Жұмбақты оқып, шешуін табу. Жұмбақтан етістіктерді табу.
Ау
↓
Неге пайдаланады?
Қайда салады?
Неден тоқылады?
Кімдер тоқиды?
Түсіну тапсырмалары
591 - жаттығу.
Өлең оқу.
Етістікті тауып, олардың қай сөзбен байланысып тұрғанын сызып көрсету.
- Гүл, торғай, ана бұлар қандай табиғат?
- Тірі табиғат.
- Табиғат дегеніміз не?
- Тірі табиғатқа нелер жатады?
Сергіту сәті:
Жануарлардың суретін көрсету. Оқушылар осы жануардың дыбысын салады. Етістіктерді табады.
Қолдану тапсырмалары.
ІІІ кезең
І деңгей
І нұсқа. Ішінде етістігі бар мақал - мәтел ойлап жазу
ІІ нұсқа. Ішінде етістігі бар ырым - тыйым сөздер ойлап жазу
Біріктіру тапсырмалары.
2. Сөздердің қарама - қарсы жұмын тап.
Келді -, ашты -, үзді -, отырды -
Ой дамыту тапсырмалары ІІ деңгей
1.
Дара етістікті күрделі етістікке айналдыр.
Жауды, көрді, оқыды.
Жауды сөзіне дыбыстық талдау жаса.
2. 593 - жаттығу
Терме диктант. Дара етістіктерді теріп жазу
Бір сөзге сөйлем құрау.
Еріді, жанды, жинап жүр, ертіп келді, тыңдап отыр, айтып тұр, күлді.
Түйсіну тапсырмалары ІІІ деңгей
1. Өлең шумақтарын құрастыру.
......... көңілді,
......... өңірді,
......... төгілді,
......... көрінді.
3. Семантикалық карта
Қорытындылау:
Проблемалық сұрақ:
Берілген сөздер туралы не айтуға болады? Ауызша мәтін құрау.
Қорытындылау: ( слайд)
Олай болса балалар біз бүгін етістік тақырыбын қайталай отырып, Жеңіс туына жеттік.
Етістік формалары және оны оқытудың әдістері
ҚАЗІРГІ САБАҚ ЖҮЙЕСІНДЕ ЖАҢА ПЕДАГОГИКАЛЫҚ ТЕХНОЛОГИЯЛАРДЫ ҚОЛДАНУ
ҚАЗАҚ ТІЛІНЕН ЕТІСТІКТІ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Қазақ тілі 2 сынып оқулығының құрылымы мен құрылысы
Қазақ жұмбағының зерттелу тарихнамасы және жанрлық сипаты
Екі етістіктен біріккен күрделі етістіктер
Бастауыш мектепте арифметикалық амалдарды
Ағылшын және қазақ тілдеріндегі етістіктердіңлексика-семантикалық ерекшеліктерініңтеориялық аспектісі
Бастауыш сыныптарда морфологиялық ұғымдарды оқытудың мәні
Шет тілі сабақтарында ертегілер оқытуда қолданылатын тиімді әдістер
Түс табушы
Лабиринттен шығуды табу
Үшінші белгісіз қосылғышты табуға берілген есептер
Мінез құрылымы Адамның мінезін оның құрылымын анықтау дегеніміз мінездің негізгі компоненттерінің не қасиеттерін ажырату және күрделі қатынас пен өзара байланыста туындайтын өзіндік бітістерді табу деген сөз
Үшбұрыштың ауданын табу
НӨҚ орташа жылдық құнын табу
Айналымдылық коэффициентін табу
Бір айналымның ұзақтығын табу
Келтірілген шығындарды табу
Жұмысшылардың санын табу