Мысық сен біздің балаларға қосыл

Ұйымдастырылған оқу іс-әрекеті туралы

Білім беру саласы

Қатынас

Оқу іс-әрекет түрі

Тіл дамыту

Тақырыбы

«Мысыққа Мақта қыздың қатығын төлеуге көмектесейік»

Мақсаты

  • Ертегі желісімен, ойын арқылы түрлі тапсырмаларды орындауға үйрету.
  • Балалардың сөздік қорын байыту, тілін дамыту.
  • Есте сақтау қабілетін арттыру.
  • Ойын арқылы ой-өрісін дамыту.
  • Достыққа, татулыққа тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер

  • Көрсету, түсіндіру
  • Сұрақ-жауап, әңгімелесу
  • Ойын, қайталау
  • Сөздік жұмыс

Көрнекіліктер

  • Сиқырлы қалта (ойыншықтарға толы)
  • «Мақта қыз бен мысық» ертегісінің кейіпкерлер маскалары
  • Үй жануарларының суреттері
  • Үй құстары және түз құстарының суреттері

Сабақ барысы

1) Шаттық шеңбері

Тәрбиеші мен балалар бірге айтады:

Қайырлы таң, Алтын күн!

Қайырлы таң, көк аспан!

Қайырлы таң, жер-ана!

Қайырлы таң, достарым!

Қайырлы таң, қонақтар!

Сұрақ-жауап

Тәрбиеші: «Көңіл-күйлерің қалай, балалар?»
Балалар: «Жақсы».

Осы сәтте жыламсырап мысық келеді.

2) Ертегі кейіпкерімен кездесу

Тәрбиеші: «Ой, балалар, бұл “Мақта қыз бен мысық” ертегісіндегі мысық қой. Сәлеметсің бе, мысық?»

Мысық: «Сәлеметсіздер ме, балалар? Мен Мақта қызбен ренжісіп қалып едім. Ертең Мақта қыздың туған күні. Соған сыйлық жасап, қатығын қайтарып бергім келеді. Маған көмектесесіңдер ме?»

Балалар: «Иә!»

Тәрбиеші: «Әрине, көмектесеміз. Мысық, сен бізге қосыл. Біз де басқалардан көмек сұрап, саған сыйлық жасап берейік.»

3) Тапсырмалар тізбегі

Сиырдың тапсырмасы (қатық алу)

Тәрбиеші: «Сиыр, сиыр, бізге қатық берші.»

Сиыр: «Әуелі менің тапсырмамды орындаңдар: үй жануарларын атап, олардың қалай дыбыстайтынын және немен қоректенетінін айтып беріңдер.»

Балалар тапсырманы орындайды.

Талдың тапсырмасы (жапырақ алу)

Тәрбиеші: «Тал, тал, бізге жапырағыңды берші.»

Тал: «Әуелі жұмбақтарымның жауабын табыңдар.»

Жұмбақтар

  1. Тікірейіп құлағы, менен бұрын тұрады. Бойын жазып керіліп, беті-қолын жуады.

    Жауабы: мысық

  2. Кішкентай ғана бойы бар, айналдырып киген тоны бар.

    Жауабы: қой

  3. Кезікті бір жануар, үстінде екі тауы бар.

    Жауабы: түйе

  4. Асты тас, үсті тас, ортасында жанды бас.

    Жауабы: тасбақа

  5. Әр түрлі, орта бойлы, ұзын құлақ. Өзіне міндеттесе, қызмет қылмақ.

    Жауабы: есек

Қыздардың тапсырмасы (су алу)

Тәрбиеші: «Қыздар, қыздар, су беріңдерші.»

Қыздар: «Алдымен бізбен ойын ойнаңдар. Ойынның аты — “Сиқырлы қалта”.»

Ойын шарты: «Сиқырлы қалта»

Балалар кезек-кезек ортаға шығады. Көзін жұмып, қалтаға қолын салады да, қолына түскен ойыншықты ұстап көріп сипаттайды.

Дүкеншінің тапсырмасы (сағыз алу)

Тәрбиеші: «Дүкенші, дүкенші, бізге сағыз берші.»

Дүкенші: «Алдымен сендер маған ненің жақсы, ненің жаман екенін айтып беріңдер.»

Талқылау: жақсы ма, жаман ба?

  • Сұрақ «Қайыр күтпе баладан, өз мысығын сабаған.» — жаман
  • Сұрақ «Өзі түйме қадаса, мұндай бала тамаша.» — жақсы
  • Сұрақ «Уәдеде тұрмайды, аямайды, тырнайды.» — жаман
  • Сұрақ «Айналайық баладан, көгершінді аяған.» — жақсы
  • Сұрақ «Ойнап жүріп жылаған — орынсыз.» — жаман

Тауықтың тапсырмасы (жұмыртқа алу)

Тәрбиеші: «Тауық, тауық, бізге жұмыртқа берші.»

Тауық: «Алдымен балапандарыммен бірге бір билеп беріңдер.»

Сергіту сәті

Би: «Шөжелерім»

Тышқанның тапсырмасы (тары алу)

Тәрбиеші: «Тышқан, тышқан, бізге тары берші.»

Тышқан: «Ал сендер мына үстел үстінде араласып жатқан үй құстары мен түз құстарын бөлек-бөлек топтастырып беріңдер.»

Балалар құстарды екі топқа бөліп орналастырады.

4) Қорытынды: татулыққа қадам

Тәрбиеші: «Міне, барлық тапсырманы өте жақсы орындадыңдар. Қатықты да алдық. Енді оны мысыққа берейік.»

«Осы қатықты Мақта қызға апарып бер. Екеуің татуласып, дос болыңдар. Енді ренжіспеңдер, жарай ма?»

Мысық қоштасады.

5) Рефлексия сұрақтары

  • Бүгін біз қай ертегінің кейіпкерлерімен кездестік?
  • Ертегі кейіпкерлері қандай тапсырмалар берді?
  • Қай тапсырма саған ерекше ұнады? Неліктен?

Тәрбиеші балаларды мадақтап, оқу іс-әрекетін қорытындылайды.