Сабаққа кіріктірілген модуль
Сабақ туралы жалпы мәлімет
Білім беру ұйымы
Сарыкемер орта мектебі
Пән
Әдебиеттік оқу
Сынып
3-сынып
Тақырып
«Аманат»
Бастауыш сынып мұғалімі
Нуранова Альфия Жақсыбаевна
Сабақтың мақсаты
Мәтіннің негізгі ойын ұғындыру, табиғатқа зиян келтірмеу туралы ойларын саралау.
Сабақтың типі мен түрі
- Типі:
- Жаңа білімді меңгерту
- Түрі:
- Аралас сабақ
Қажетті жабдықтар
- Интерактивті тақта
- Слайдтар
- Плакат
- Маркер
Міндеттер мен күтілетін нәтиже
Міндеттері
- 1 Шығармадағы негізгі ойды оқушыларға ұғындыру.
- 2 Өз бетімен жұмыс арқылы ойлауын және сөйлеу тілін дамыту.
- 3 Өз ойын қорыта білуге және сыни тұрғыдан ойлауға бейімдеу.
Күтілетін нәтиже
- Жүргізіп оқуды меңгереді.
- «Аманат» сөзінің мағынасын аша алады.
- Мәтіннің идеясын болжай алады.
- Өмірден мысал келтіре алады.
- Ашық сұрақтар қоя алады.
Кіріктірілген модульдер мен әдіс-тәсілдер
Кіріктірілген модульдер
- Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.
- Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету.
- Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.
- АКТ-ны пайдалану.
- Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.
Әдіс-тәсілдер
- Сыни ойлау стратегиялары
- Диалог
- Топтық жұмыс
- Жұптық жұмыс
Сабақ барысы
Төменде сабақ кезеңдері уақыт мөлшерімен бірге берілген. Әр кезеңде мұғалім әрекеті мен оқушы әрекеті нақты жоспарланған.
Ұйымдастыру кезеңі
3 минутМұғалім әрекеті
- Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырады.
- «Бразилиялық жаңбыр» әдісі арқылы ұйымдастырады.
- 1-ден 4-ке дейін санау арқылы 4 топқа бөледі.
- Табыс критерийін таныстырып, тақтаға іледі.
Оқушы әрекеті
- Қимыл-қозғалыс арқылы белсенді қатысады.
- Топтарға бөлінеді.
- Табыс критерийімен танысады.
Үй тапсырмасын тексеру
5 минутМұғалім әрекеті
- «Не айтар едің?» тәсілін қолданады.
- Үй жұмысын «Әткеншек» әдісі арқылы сұрайды.
- Жауап берген оқушыны ауызша формативті бағалап отырады.
Оқушы әрекеті
- «Әткеншек» әдісі бойынша бір-біріне үй тапсырмасына қатысты сұрақтар қояды.
Қызығушылықты ояту
5 минутМұғалім әрекеті
- «Аманат» сөзіне ассоциация құруды ұсынады.
Оқушы әрекеті
- Топта «аманат» сөзінің баламаларын жазады және топтастырады.
Мағынаны тану
15 минутМұғалім әрекеті
- «Болжау» әдісі арқылы «Аманат» мәтінін меңгертеді.
- Дәптермен жұмысты ұйымдастырады.
- Сөздікпен жұмыс жүргізеді.
- «Интервью» әдісі арқылы сұрақ-жауапты бағыттайды.
Сөздік
- Баржа
- Кемеге тіркеп, жүк тасуға арналған сүйретпе кеме.
- Қанасына сыймай
- Асып-төгілетіндей мол (су).
- Көзімізбен ұзатып салдық
- Алыстап кеткенше қарап тұрдық.
- Қазанжаппа
- Ыстық қазанға жапсырып пісірілген жұқа нан.
Оқушы әрекеті
- Мәтіннің немен аяқталатынын болжап жазады және оқып береді.
- Сөздіктерді дәптеріне жазып алады.
- Топта ақылдасып, сұрақтарға жауап береді.
- Топ ішінде бір-біріне сұрақ дайындайды.
Ой толғаныс
5 минутМұғалім әрекеті
4-топқа ағаш отырғызуға байланысты жарнама мәтінін жазуды тапсырады.
Оқушы әрекеті
Әр топ өзіне берілген тапсырманы орындайды.
Бағалау
5 минутМұғалім әрекеті
Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау жүргізуді ұсынады.
Оқушы әрекеті
Бүгінгі атқарған жұмыстарын ескере отырып, алдымен өзін, содан кейін бір-бірін бағалайды.
Үй тапсырмасы
2 минутТапсырма
- Дәлмырза қартқа арнап хат жазып келу.
- Мәтінді оқып келу.
Оқушы әрекеті
Үй жұмысын күнделігіне жазып алады.
Кері байланыс
2 минутМұғалім әрекеті
Сұрақтар
- Бүгінгі сабақ сізге ұнады ма?
- Өз жұмысыңызға көңіліңіз тола ма?
- Сабақты қаншалықты түсіндіңіз?
Оқушы әрекеті
Кері байланысты «гүл жинау» тәсілі арқылы көрсетеді.