Бақшаны бейнелейтін суреттер бойынша оқушыларды сөйлету
Сабақ тақырыбы
Бақшада. Бақшаның достары мен зиянкестері
Сабақтың мақсаттары
Білімділік
Оқушыларға бақша өсімдіктері туралы толық түсінік беру; олардың түр-түсін таныту және пайдасын түсіндіру.
Тәрбиелік
Бақша зиянкестері туралы түсінік қалыптастыру және табиғатқа ұқыпты қарауға тәрбиелеу.
Дамытушылық
Орамжапырақ көбелегінің түр-түсін танып, ажырата білу дағдысын дамыту.
Көрнекіліктер мен ресурстар
- Бақша көрінісін бейнелейтін суреттер.
- Кейбір көкөністер және көкөністердің суреттері.
- Зақымдалған орамжапырақтың суреттері.
Сабақтың барысы
I. Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу, құрал-жабдықтарын тексеру және зейінді сабаққа шоғырландыру.
II. Өткенді қайталау
Алдыңғы тақырыптарды еске түсіріп, сұрақ-жауап арқылы білімді белсендіру.
- Бақтардың зиянкестері туралы әңгімеле.
- Бақтың «достары» деп қандай жәндіктерді атаймыз? Себебін түсіндір.
- Алма мен алмұртты пішіні, түрі және дәмі бойынша салыстыр.
- Осы белгілерді анықтауға саған не көмектесті?
- Сурет бойынша бақтың зиянкестері мен достары туралы шағын әңгіме құрастыр.
III. Жаңа тақырыпты енгізу
Суретпен және мәтінмен жұмыс арқылы бақша өсімдіктері, олардың пайдасы, сондай-ақ бақшаның пайдалы және зиянды жәндіктері туралы түсінік қалыптастыру.
Суретпен жұмыс
- Бақшаны бейнелейтін суреттер бойынша оқушыларды сөйлету.
- Суретке ат қойғызу (оқулықтағы сұрақтарға сүйене отырып).
- Көргенін күнделікті өмірмен байланыстырып айтуға бағыттау.
- Бақшаның «достары» мен зиянкестері туралы таныстыруды суреттен бастау.
Тәжірибеге жақын сұрақтар
- Қандай бақша өсімдіктерін білесің?
- Олардан қандай тағамдар жасалады?
- Берілген көкөніс/сурет бойынша оның түр-түсін сипатта.
- Оқулық мәтіні бойынша сұрақтарға жауап бер.
Оқушыларға еркін сөйлеуге мүмкіндік беру үшін мәтіндегі сұрақтар мен тапсырмалар жүйелі қолданылады. Суретте берілген көріністердің қоршаған ортада жиі кездесетінін атап өтіп, бақылау мен тәжірибені байланыстыру ұсынылады.
Дәптермен жұмыс
- Суреттен бақшада өсетін көкөністерді тауып, бояу.
- Мәтінге байланысты сурет-жұмбақтарды шешіп, бояу.
- Өзі білетін жұмбақтарын айтып, сыныппен бөлісу.
Сөздік жұмыс
Тірек сөздер бойынша сөйлем құрастыру:
IV. Сергіту сәті
Қысқа қимыл-қозғалыс жаттығулары арқылы оқушылардың назарын жаңғырту.
V. Жаңа тақырыпты бекіту
Нақты сұрақтар арқылы түсінуді тексеру және салыстыру, жіктеу, қорытындылау дағдыларын дамыту.
Көкөністер туралы
- Ащы және тәтті көкөністерді ата.
- Көкөністерден қандай тағамдар жасалады?
- Қысқа сақтауға және тұздауға болатын көкөністерді ата.
- Қандай көкөністі шикідей жеуге болады?
- Орамжапырақты асқабақпен салыстыр.
- Қандай көкөністі толық пісіп-жетілмей-ақ жеуге болады?
Бақшаның достары мен зиянкестері
- Бақшаға пайдалы және зиянды жәндіктерді ата.
- Ұлулар мен шырыштар немен қоректенеді?
- Орамжапырақ көбелегі қандай зиян келтіреді?
VI. Қорытынды бөлім
Сұрақ-жауап арқылы сабақты қорытындылау, негізгі ұғымдарды нақтылау және оқушылардың еңбегін мадақтау.