Баланың жалмауыздан құтылуы
Сабақтың тақырыбы: Алтын сақа
Қазақ әдебиеті 6 - сынып
Сабақтың мақсаты
1. Білімділік. Оқушылардың ертегілер туралы түсініктерін кеңейту және естерінде сақтау. Халық ауыз әдебиетін қайталап, еске түсіру.
2. Дамытушылық. Ертегіні оқыта отырып мазмұнын мәнін түсіне білуге уйрету, балалардың ақыл - ойын, сөз байлығын жетілдіру.
3. Тәрбиелік. Қазақ ертегілеріне қызығушылығын арттыру, қиындықты ақылмен, тапқырлықпен жеңе білуге тәрбиелеу.
Көрнекіліктер: суреттер, плакат, тірек схема.
Сабақтың әдісі. Сұрақ - жауап, бір - біріне түсіндіру, баяндау, оқу, бекіту.
Оқушылар төрт топқа бөлінеді.
Сабақ барысы:
1 Ұйымдастыру.
Сергіту сәті 3минут
2Үй тапсырмасын сұрау 5инут
- Қай халықтың болсын ауыз әдебиеті бар. Соның ішінде қазақ халқы ауыз әдебиет шығармаларына бай.
- Ал, балалар кәне халық ауыз әдебиеті туралы білімімізді ортаға салайық.
Оқушылар бір – біріне сұрақтар қояды.
1 Халық ауыз әдебиеті деген не?
2 Халық ауыз әдебиетін кімдер шығарған?
3 Ауыз әдебиеті бізге қалай жеткен?
4 Ауыз әдебиетінің авторы болған ба?
5 Халық ауыз әдебиетіне нелер жатады?
6 Мақал - мәтелдердің түрлерін ата?
7 Мақал – мәтелдер адамды неге тәрбиелейді?
8 Мақал - мәтел кімнің даналығы?
Бағалау 3минут
Жаңа сабақ 15минут
Ал, балалр енді бүгінгі сабағымыз ертегілерді қайталау. Соның ішінде Алтын сақа ертегісі.
Кәне кім айтады ертегі бізге қалай жеткен? Ертегі ауыздан - ауызға жеткен. Енді мына тірек схема бойынша жұмыс жасайық.
Ертегілер: неге байланысты туған?
Ертегілер де адамдар нені армандаған?
Ертегілер неше топқа бөлінеді?
Ертегілер адамдардың еңбегі мен тұрмыс - тіршілігіне байланысты туған.
Ертегілерде жақсы өмірді армандаған.
Ертегілер үш топқа бөлінеді.
1. Қиал - ғажайып.
2. Хайуанаттар.
3. Тұрмыс - салт.
Алтын сақа ертегісі қай топқа жатады? Қиял - ғажайып.
Оқушыларға сақа туралы түсінік беру.
Сақа – деген асықтардың ішіндегі үлкендеуі және ауырлауы себебі оған қорғасын құйылады, онымен асықтарды атып ұтуға болады. Ауыл балаларының сүйіп ойнайтын ойыны.
Ал, балалар ертегіні 5 абзацқа бөліп, берілген абзацты ертегіден оқып, табу.
1 абзац - Бай мен жалмауыз кемпірдің кездесуі.
2 абзац - Бала мен жалмауыз кемпірдің қашуы.
3 абзац - Кемпірдің түлкілермен кездесуі.
4 абзац - Баланың жалмауыздан құтылуы.
Ал енді балалар топқа бөлініп Алтын сақа ертегісін абзац бойынша жақсылап оқып. Сол бойынша сурет салып, әр топ өз суреттерін қорғайтын болады.
Бағалау 2минут
Алтын сақа ертегідегі кейіпкерлерді атандар? 5минут
Кейіпкерлер: Бай, бала, жалмауыз кемпір, түлкілер, қарлығаш, төбеттер, ат.
1 - топ жағымды кейіпкерлерге мінездеме беріңдер Бала, қарлығаш, ат, ит, түлкі
2 - топ жағымсыз кейіпкерлерге мінездеме беріңдер Жалмауыз кемпір, бай
Бай (қандай) қорқақ, саран, ақымақ.
3 - топ Жалмауыз кемпірге мінездеме бер Жалмауыз кемпір: арам, зұлым, кәрі, жаман
Жалмауыз кемпір: судан шықты, байды ұстап алды, баланы қуды, ағаштың түбін қазды, өлді.
4 - топ Балаға мінездеме бер ақылды, тапқыр, қайырымды..
Бала: (қандай) Ертегідегі бала мен жалмауыз кемпірдің іс әрекеттері.
Бала: тайға мінді, сақасын тапты, қашты, терек басына шықты, көмек сұрады, құтылды.
Ертегі өмірден алынады. Осы ертегідегі кейіпкерлердің қандай екенің білдік, мінездеме бердік, жақсы мен жаманды айыра білдік.
Балалар кім айтады бала кімді жеңді? ( жалмауыз кемпірді)
Балаға көмекті нелер көрсетті?(қарлығаш, иттер.)
Балалар үйде ертегіге байланысты суреттер салып келді. осы суреттер бойынша сөйлем құрастыру.
1. Жалмауыз кемпірдің жанында сақа жатыр. Қарлығаш баламен дос. Бала көлге келді. Бала алтын сақасын алды. Қызыл түлкі жалмауыз кемпірді алдады.
Бағалау 5минут
Кері байланыс
Балалар бүгінгі өткен сабағымызды қорыта отырып, біздің алған әсерлерімізді білдіру үшін стикерлерге әркім жазып смайликтерге жазып, тақтаға ілеміз.
Алматы облысы, Панфилов ауданы,
Жаркент қаласы, Еңбекші орта мектебі
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі Жумалова Лаура
Алтын сақа. жүктеу
Бұрынғы өткен батырлар
Ер Төстік ертегісі
Лэпбук мектеп жасына дейінгі балаларға жыл мезгілдерін оқытудың заманауи құралы ретінде атты 4-5 жастағы балаларға арналған жоба
Ежелгі шығыс философиясындағы ерекше дүниетанымдық идеялар
Қазақ ертегілерін зерттей отырып, олардың ұлттық сипатын ашу
Отбасындағы бала тәрбиесі
Оқу ісіде балаларға мектеп пен отбасынан көмек
Қазақ даласы «Ібілістен» қалай құтылды?
Ежелгi Үндi және Ежелгi Қытай философиясы
Оқыту барысында бастауыш мектеп жасындағы оқушылардың танымдық белсенділігін дамыту
Баланың мектепке келу мәселесі
Рахит Күн сәулесі тимей, күн нұрының қуатты қызуын сезінбеген баланың аяғы қисайып, сүйектері басқадай деформацияға ұшырауы (рахит) мүмкін
Баланың қылмысы, ананың көз жасы
Қыз баланың ұстанар ережесі
Атаның атын былғаған ақылсыз баланың әке омыртқасынан жаралып, ана құрсағында шырланып тумағаны жақсы
Менің ойымша барлық баланың байлығы - сүйікті анасы
Баланың психикалық дамуының тежелуі
Баланың бойын есептеу формуласы
Баланың суреттеулері
Баланың тамағын және сұйықтықты жеткілікті ішуін қадағалау