Геометриялық фигураларды тақтада сызу
Сабақ жоспары
Қарапайым геометриялық фигуралармен танысу (нүкте, түзу, сәуле, кесінді)
Математика • 1-сынып • Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Геометриялық фигуралар
Мектеп
НИШ, Көкшетау қаласы
Мұғалім
Сабитова А. С.
АКТ қолдану
Интербелсенді тақтада фигураларды сызу, санамақты әнмен бірге айту
Оқу мақсаттары
3.1.1 Геометриялық фигураларды ажырату және атау: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрыш.
Тілдік мақсаттар
Терминдерді орфоэпиялық нормаларға сай дұрыс айту және қолдану: нүкте, түзу, қисық, сынық сызық, тұйықталған, тұйықталмаған, кесінді, сәуле, бұрыш.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар
Қарапайым геометриялық фигуралардың атауларын біледі.
Көпшілігі
Заттарды түсі, пішіні және өлшемі бойынша салыстырып, топтастырады.
Кейбір оқушылар
Қоршаған ортадан сәйкес фигураларды тауып, атап береді.
Бағалау критерийлері
- Берілген геометриялық фигураларды ажыратады.
- Фигураларды тиісті түспен бастырып сызады (түзу, тұйықталған, тұйықталмаған сызықтар).
Құндылықтар
Бір-біріне достық көмек көрсету, ынтымақтастық.
Пәнаралық байланыс
Дүниетану, «ғылымға ену», математика.
Бастапқы білім
Заттарды біріктіру және бөліп алу әрекеттері.
Сабақ барысы
Сабақтың басы
5 минут
- «Ертеңгілік шеңбер»: оқушылармен амандасу, көңіл күйді көтеру.
- «Пішіндер әнін» бірге айтып, қимылмен көрсету.
- Аталған пішіндерді хормен қайталау.
Сабақтың ортасы
Негізгі бөлім
1) Логикалық тапсырма: «Қай фигура артық?»
Оқушылар фигураларды салыстырып, «артық» фигураны дәлелдейді.
Қорытынды үлгісі:
Пішіні бойынша — дөңгелек артық, өйткені қалғандары — үшбұрыш.
Түсі бойынша — жасыл үшбұрыш артық, өйткені қалғаны — сары түсті.
2) Ойын: «Сөйлемді аяқта!»
Тақтадағы сөйлемдерді толықтыру арқылы салыстыру сөздерін бекіту.
Сары шаршы үлкен, ал …
Қызыл шаршы кішкентай, ал …
3) Қорытынды сұрақ
«Сонымен, Геометрия елінің тұрғындары кімдер?» — оқушылар фигураларды атап шығады.
Жаңа сабақ
Бүгін біз «Геометрия елінің» жаңа тұрғындарымен танысамыз, оларды салыстырып, ажыратуды үйренеміз.
Практикалық жұмыс: жіппен тәжірибе
- Жіпті қатты тартсақ — түзу сызық шығады.
- Жіпті бос ұстасақ — қисық сызық пайда болады.
- Екі шетін байласақ — тұйықталған сызыққа ұқсайды.
- Байлағанды шешсек — тұйықталмаған сызық болады.
Тақтада жұмыс
Оқушылар өздері сызып көрсетеді: түзу, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған сызықтар.
Кейін маркерлік тақтаға қарапайым фигураларды сызу: үшбұрыш, төртбұрыш, дөңгелек, сопақша.
Қорытынды талқылау
- Сызықтардың қандай түрлері бар?
- Олар не үшін қажет деп ойлайсыңдар?
- Сызықтардың көмегімен нені сызуға болады?
Сергіту сәті
«Көңілді күн» жаттығуы: қимыл-қозғалыс арқылы сергіту.
Оқулықпен жұмыс
- Заттарды пішіні, түсі, өлшемі арқылы салыстыру.
- Сол жақтағы заттардың оң жақтағы заттардан айырмашылығын табу және дәлелдеу.
- Сыныптан түсі бірдей, пішіні бірдей және өлшемі бірдей заттарды тауып көрсету.
Дәптермен жұмыс
Жұмыс дәптері: 62–63-беттер. Ғарыш кемесінің жүрген жолын сызық арқылы көрсету.
Топтық жұмыс
Тапсырмалар
- 1-топ — №1
- 2-топ — №2
- 3-топ — №3
- 4-топ — №4
Түстер бойынша бастырып сызу
- Түзу сызықтарды — қызыл қарындашпен.
- Тұйықталған сызықтарды — сары түспен.
- Тұйықталмаған сызықтарды — жасыл қарындашпен.
Ерте аяқтаған оқушыларға қосымша тапсырмалар беріледі.
Қолданылатын ресурстар
- Маркерлік тақта, таратпа материалдар
- Интербелсенді тақта, суреттер
- Жұмыс дәптері (62–63-беттер)
Қысқаша түйін
Бұл сабақта оқушылар қарапайым геометриялық ұғымдармен танысады: сызық түрлерін (түзу, қисық, тұйықталған, тұйықталмаған) тәжірибе арқылы ажыратып, фигураларды салыстыру мен топтастыру дағдыларын бекітеді. Тақта, дәптер және топтық жұмыс арқылы түсініктері қолданбалы түрде нығаяды.