Музыкалық репертуар

Музыка жетекшісі

Басшиева Л. К.

Білім беру саласы: Шығармашылық Бөлімі: Музыка Тақырыбы: «Көңілді ноталар»

Мақсаты

Музыкалық ойындар арқылы балалардың денсаулығын және шығармашылығын нығайту; музыканы мұқият тыңдап, ести білуге және ырғақты ажырата білуге үйрету. Музыкаға әсерлену қабілетін дамыту, дыбыс биіктігін ажыратуды жетілдіру, музыкаға қызығушылықты арттыру. Әуен ноталарын түстеріне қарай ажырата білуге үйрету.

Музыкалық репертуар

  • В. Тюльканов — «Марш» (сәлемдесу жаттығуы)
  • Г. Абдарахманова, Н. Шахина — «Қандай ырғақ»

Сабақ барысы

Балалар музыка залына марш екпінімен кіреді. Амандасу жүргізіледі. Шеңберде марш ырғағымен қимыл-қозғалыс жасалады.

Құлаққа арналған тыныс жаттығуы

Музыканы зейін қойып тыңдау үшін тынысымызды реттейміз: мұрынмен дем алып, қолымыздағы «гүлді» ақырын үрлеу арқылы демді үнемдеп сыртқа шығарамыз.

Дауыс жаттығулары

«Ля» дыбысы

Ля-ля, ЛЯ-ЛЯ, ля-ля-ля.

«Ми» дыбысы

Ми-МИ, ми-ми-ми; Ми-МИ, ми-ми-ми.

Жарасып тұр сәніміз,

Ән шырқайық бәріміз.

Естіген жұрт таң қалсын,

Әдемі ән шырқалсын.

Ноталар және түстер: кемпірқосақпен таныстыру

Педагог балаларға сурет көрсетіп, кемпірқосақтың түстерін еске түсіреді. Музыка әлемінде де 5 сызықтан тұратын нота сызығына (скрипка кілтімен) 7 нота орналасатынын түсіндіреді. Әр нота белгілі бір түспен белгіленеді және өзіне сәйкес дыбысталады.

7 нотаға сәйкес түстер

1-нота Қызыл
2-нота Қызғылт сары
3-нота Сары
4-нота Жасыл
5-нота Көгілдір
6-нота Көк
7-нота Күлгін

Ойындар арқылы бекіту

Ойын: «Ноталар үйіне қонаққа барамыз»

Саусақ қимылдары арқылы «ноталар үйіне» моншақтарды орналастыру. Бұл тапсырма ұсақ моториканы, зейінді және түстерді сәйкестендіруді дамытады.

Қысқа үзіліс

Балалар аздап отырып демалады.

Ойын: «Қандай ырғақ?»

Педагог мәтінді айтады, ал балалар аспаппен ырғақты дәл қайталайды.

1-үзінді

Даңғыраны ұр қатты,
Дәл қайтала ырғақты.
Тоғайда көп тоқылдақ,
Үн естілді тоқылдап.
Тоқ-тоқ-тоқ, тоқ-тоқ-тоқ.

2-үзінді

Даңғыраны ұр қатты,
Дәл қайтала ырғақты.
Күн күркіреп жарқылдап,
Бұршақ жауды сартылдап.
Сарт-сарт-сарт-сарт, сарт-сарт-сарт-сарт-сарт.

Кері байланыс

Жарайсыңдар! Рахмет!

Ойын: «Көңілді ноталар»

Балалар шеңбер құрып отырады. Түстерді ретімен орналастырады. Әр балаға 7 нота салынған қаптама беріледі, жетекшінің айтуымен нота-түстерді тиісті орынға қояды. Соңғы нота қойылған соң, балалар орындарынан тұрады.

Нәтиже сұрағы

«Құрастырған түстерден қандай бейне көріп тұрмыз?»
(Кемпірқосақ)

Қимыл-қозғалыс тапсырмасы

Енді осы түстерді (яғни ноталарды) аяқ қимылы арқылы тауып, белгіленген түстерге басып өтеміз. Тапсырма ырғақты сезінуді және бағдарлауды күшейтеді.

Қорытынды бөлім

Педагог балалардан оқу іс-әрекеті ұнаған-ұнамағанын сұрайды. Балаларға «көңілді ноталар» таратылып, қонақтарға өз көңіл күйін ноталар арқылы көрсету ұсынылады. Соңында балалар марш екпінімен залдан шығады.

Күтілетін нәтиже

  • Біледі

    Нота туралы бастапқы мағлұматтарды.

  • Игереді

    Ойындар арқылы нота дыбыстарын, түстерін ажыратып, нота сызықтарына орналастыруды.

  • Меңгереді

    Нота туралы түсінікті ұғына отырып, музыкалық ойын әрекеттерін орындау дағдыларын.