Сөздік диктант
Сабақтың мақсаты
Білімдік
Оқушыларды зат есімнің түрлерімен таныстыру. Негізгі түбірден жасалған зат есімнің негізгі зат есім деп аталатынын, ал түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған зат есімнің туынды зат есім екенін түсіндіру.
Дамытушылық
Оқушылардың ойлау қабілетін, тіл байлығын, сөздік қорын және есте сақтау дағдыларын дамыту.
Тәрбиелік
Оқушыларды ана тілін сүюге және құрметтеуге, әдептілікке, ұқыптылыққа, таза әрі сауатты жазуға тәрбиелеу.
Сабақ барысы
Ұйымдастыру кезеңі
- Оқушылардың назарын сабаққа аудару.
- Көркем жазу минуты.
Көркем жазу
Қолға қалам алайық,
Салақтықтан қашайық.
Дәптерімізді ашайық,
Көркем етіп жазайық.
Оқулықпен жұмыс
1-жаттығу
Өлең мәтініБас бармағым, бақташы бол,
Қырағы көз, сақ малшы бол.
Сұқ саусағым, сауыншы бол,
Өнеріңе табынсын ел.
Ортан қолым, бақташы бол,
Күллі орманға қорғаныш бол.
Аты жоқ, аспазшы бол,
Өз қолыңнан дәм татсын ел.
Шынашағым, балықшы бол,
Жемісіңді мақтасын ел.
2-жаттығу
Сөздермен жұмысТапсырма: берілген сөздердің негізгі не туынды екенін анықтаңыз.
4-жаттығу
Туынды зат есімдерСөйлемдер
- Сиыршы өрістен сиырларды айдап келді.
- Бүгін жыршылардың жарысы өтті.
- Көктемде егіншілер егін екті.
- Ханның алдына әмірші келді.
- Сылақшы үйді сылады.
Сөздік диктант (3-жаттығу)
ЖазылымТапсырма: сөздерді сауатты жазып, жұрнақ арқылы жасалғандарын белгілеңіз.
Үй тапсырмасы
5-жаттығу
Ақан ақын болды,
Жекен жыршы болды,
Секен сыншы болды,
Бикен биші болды.
Бағалау
Сабаққа қатысуы, тапсырмаларды орындауы және жазу сауаттылығы бойынша оқушылардың жұмысы бағаланады.
Критерий 1
Түсіну
Негізгі және туынды зат есімді ажырату.
Критерий 2
Қолдану
Мысал келтіру және сөйлем құрау.
Критерий 3
Сауаттылық
Диктанттағы қателерді азайту.