Допты ұстау

7-сынып Дене шынықтыру Баскетбол

Сабақтың мақсаты

Білімділік

Оқушыларға допты беру, ұстау және алып жүру тәсілдерін үйрету.

Дамытушылық

Жылдамдық пен ептілікті арттыру, батылдықты қалыптастыру және тез шешім қабылдау қабілетін дамыту.

Тәрбиелік

Ұйымшылдыққа, достыққа және бірлікке тәрбиелеу.

Қолданылатын құрал-жабдықтар

  • Доптар
  • Ысқырық
  • Секундомер
  • Кеглилер

Сабақтың барысы

I. Дайындық бөлім

15 минут
  • Оқушыларды сапқа тұрғызып, сәлемдесу.
  • Оқушыларды түгендеу, спорттық киіміне назар аудару.
  • Техника қауіпсіздігі ережелерін еске салу.
  • Сабақтың тақырыбы мен мақсат-міндеттерін хабарлау.

Саптық жаттығулар

«Оңға бұрыл», «Солға бұрыл» бұйрықтарын дұрыс орындауға жаттықтыру; бір мезгілде бұрылуды бірнеше рет қайталату.

Жүру жаттығулары

  • Қол белде, аяқтың ұшымен жүру.
  • Қол желкеде, өкшемен жүру.

Жалпы жүгіру

  • Бірқалыпты жүгіру.
  • Арнайы жүгіру жаттығулары (төменде көрсетілген).

Арнайы жүгіру жаттығулары

Тізені жоғары көтеріп жүгіру
Оң/сол жанымен секіріп жүгіру
Теріс қарап жүгіру
Адымды кең ашып жүгіру

Ұйымдастыру және қауіпсіздік

Жаттығу кезінде арақашықтықты сақтау, тапсырмаларды дұрыс орындау, саптағы тәртіп пен спорт киімінің талапқа сай болуын қадағалау. Қателіктер байқалса, бірден ескертіп, түсіндіру.

Жалпы дамыту жаттығулары

Оқушыларды шеңберге тұрғызып, жалпы дамыту жаттығуларын орындату. Сабақ тақырыбына сәйкес арнайы жаттығулармен жалғастыру.

II. Негізгі бөлім

25 минут

Тақырып

Баскетболда допты беру, ұстау және алып жүру тәсілдері.

Екі қолмен кеуде тұсынан беру
Екі қолмен төменнен беру
Допты ұстау
1

Бір орында тұрып допты ұстау және беру

  • Мұғалім ортада тұрып, шеңбер бойындағы әр оқушыға кезекпен доп лақтырады. Оқушы допты ұстаған бойда мұғалімге қайта лақтырады.
  • Оқушыларды санамақ арқылы екі топқа бөліп, қарама-қарсы екі қатарға тұрғызу. Әр оқушы допты қарсы тұрған әріптесіне лақтырып, өзіне келген допты ұстап, келесі ойыншыға береді.
  • Жаттығу барысында қатарлардың арақашықтығын біртіндеп ұлғайтып, лақтыру қашықтығын арттыру.
2

Қозғалыс үстінде допты лақтыру және беру

Алдымен өте қарапайым нұсқадан бастау: оқушылар шеңбер жасап тұрып, сағат тілі бағытымен және оған кері бағытта жүреді. Мұғалім ортада тұрып, допты әр оқушыға кезекпен лақтырады. Оқушы меңгерген беру тәсілдерінің бірімен допты мұғалімге қайтарады.

Күрделендіру реті

  1. Шеңбер бойымен жүгіріп жүріп, допты бір-біріне беру және қағып алу.
  2. Допты еденге соғып алып бара жатып, ұстау және беру.
  3. Осы тәсілдерді жүгіріс үстінде орындау.
3

Допты алып жүру (дриблинг)

Оқушыларға допты оң және сол қолмен алып жүруді үйрету қажет. Үйретуді баяу қарқыннан бастап, біртіндеп жылдамдық пен дәлдікті арттыру ұсынылады.

Дәлдікке бағытталған жұмыс

Допты бақылауда ұстап, ырғақты сақтай отырып алып жүру.

Кедергілер арқылы

Кеглилердің арасымен алып жүру, бағытты жиі ауыстыру.

Бағыт

Қисық, ирелеңдеген траекториямен алып жүруді меңгерту.

Қорытынды тәжірибе

Соңында ереже бойынша баскетбол ойынын ойнату.

III. Қорытынды бөлім

5 минут
  • Оқушыларды сапқа тұрғызу.
  • Дене қызуын бастапқы қалыпқа келтіруге және тыныс алу жүйесіне әсер ететін жаттығулар орындату.
  • Сабақты қорытындылау, жақсы қатысқан оқушыларды атап өту.
  • Бағалау: оқушылардың меңгерген дағдыларын бағалау.
  • Үй тапсырмасы: доппен жаттығу жасау.

Мәлімет

Орналасқан жері

Жамбыл облысы, Жуалы ауданы, Б. Момышұлы ауылы

Мектеп

№29 Александр Герцен орта мектебі

Мұғалім

Елеуов Бердібек Нұрланұлы