Есепке кері есептер құрастыр және оларды шығар
Сабақтың тақырыбы: Қайталау.
Сабақтың мақсаты:
білімділігі: Екі таңбалы сандарды жазбаша қосу және азайтуды оқушылар орындайды; бір және екі амалмен шығарылатын өзара кері есептерді салыстыру, талдау және құрау; топта тік бұрыштың әр алуан түрін салуды орындауды және олардың периметрлерін табуды ұғындыру.
дамытушылығы: Тапсырмаларды орындата отырып ой - өрісін, есте сақтау, ойлау қабілеттерін арттыру, математикалық терминде анық сөйлеуге дағдыландыру.
тәрбиелік: Ізденімпаздыққа, алғырлыққа, тапқырлыққа тәрбиелеу.
көрнекілігі: геометриялық пішіндер.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
1. Психологиялық дайындық.
2. Сөйлеу ережесін еске түсіру.
ІІ. Математикалық өлең.
Терең ғылым сананың,
Тегі деп ой саламыз.
Маңыз беріп оқимыз,
Математика сабағын.
Ойын: Мен қай пішінмін?
Қандай геометриялық пішіндерді білеміз. Тік төртбұрыш, бұрыш, дөңгелек, шаршы, үшбұрыш, кесінділер, бұрыштар, көпбұрыштар. Бұл ойын арқылы мен сендердің өткен сабақты қалай меңгергендеріңді білемін және бағалаймын. Онда балалар өткен сабақты қайталайық. Әр фигураның артында тапсырмалар бар, біз сол тапсырмаларды шешуіміз керек. Ең бірінші біз ойынды бастамас бұрын әр фигураны ашқанда, сол пішінге сипаттама беріңдер.
1. Тік төртбұрыштың сұрақтары:
1) Периметр дегеніміз не?
2) Шаршы дегеніміз не?
3) Азайту амалының компоненттерін ата.
4) 4 онд. 2 бірл.- тен тұратын сан.
2. Шаршының сұрақтары:
Үй тапсырмасы.
3. Үшбұрыш сұрақтары:
Сергіту сәті:
Саусақ ұшымен жаңбыр жауғызу.
4. Тік емес төртбұрыштардың сұрақтары:
Оқулықпен жұмыс.
1) Асханаға 15 кг май және одан 7 кг артық
ет әкелінді. Асханаға неше килограмм азық - түлік әкелінді?
Есепке кері есептер құрастыр және оларды шығар.
Май – 15 кг.
Ет -? 7 кг артық.
------------? кг
Шешуі: 15 + (15 + 7) = 37 кг.
Жауабы: барлығы 37 кг.
Май –? 7 кг. кем
Ет – 22 кг.
------------------? кг
Шешуі: (22 - 7) + 22 = 37 кг.
Жауабы: барлығы 37 кг.
2) Асханаға 50 л сүт әкелінді. Оның ертеңгі тамаққа 20 литрі, ал түскі тамаққа 5 литрі жұмсалды. Асханада неше литр сүт қалды?
Сүт – 50 л
Ертеңгілік – 20 л.
-----------------? кг
Түс – 5 л.
Қалды -?
3) 60 + 28 * 59 – 30
73 – 38 * 67 + 18
46 – 10 * 50 + 27
56 + 29 * 93 – 26
88 – 20 * 53 + 15
56 + 24 * 80 – 54
46 + 49 * 99 – 17
39 + 11 * 70 – 19
40 – 25 * 37 + 23
54 + 17 * 91 – 36
Мазмұнды есептер арқылы оқушылардың ойлау қабілетін кеңейту
Бастауыш сыныпта мәтіндік есептерді талдау әдістемесі
Құрама есептерді іріктеу және оқыту әдістемесі
Бастауыш сыныпта есеп шығаруда көрнекілікті пайдалану арқылы оқушылардың ой-өрісін дамыту жолдары
Математика сабағында бастауыш сынып оқушыларының қозғалысқа қатысты есептерді шығару дағдыларын дамыту
Бастауыш сынып оқушыларының танымдық белсенділігін қалыптастырудың зерттелуі
Бастауыш математика курсындағы құрама есептер
Бастауыш сыныпта дамыта оқыту технологиясын қолдану тиімділігі
Бастауыш сынып оқушыларының танымдық қызығушылығын дамыту
«Бастауышта оқыту педагогикасы және әдістемесі»
Аурудың тұрақтылығы және даму себебі
Коммерциялық ақпарат пен коммерциялық кұпия мәні және оны қорғау
Жазаның жүйелерінің және түрлерінің жалпы сипаттамасы
Аудиттің мәні және оның нарықтық экономика жағдайындағы ролі
Адамдар арасындағы қарым-қатынас және іс-әрекет психологиясы
Жиынтық сұраныс және жиынтық ұсыныс,бұлардың кейнстік үлгісі
Агробизнес және агроөнеркәсіп интеграциясының арасындағы байланыс
Ақшаның маңызы, қызметтері және оның ерекшеліктері
Қабатты гидравликалық жару және ұңғылардың түптік аймаққа әсер ету
ПАСКАЛЬ - Программалау стилі, деректерді енгізу және шығару