Қызығушылықты ояту Сұрақ - жауап

Сабақтың мақсаты

Білімдік

Сан есім бойынша өткенді пысықтау; санға байланысты қолданылатын сөздермен танысу; жаттығу жұмыстары арқылы білімді бекіту.

Дамытушылық

Ойлау қабілетін және белсенділікті арттыру; тыңдау дағдысын дамыту; жазу машықтарын қалыптастыру; сөздік қорын және тіл байлығын жетілдіру.

Тәрбиелік

Ұқыптылыққа және адамгершілікке тәрбиелеу.

Әдіс-тәсілдер

  • Сұрақ-жауап
  • Баяндау
  • Ой қозғау
  • Жаттығу
  • СТО

Сабақтың барысы

  1. I. Ұйымдастыру

    Амандасу, оқушыларды түгелдеу, барлық оқушының зейінін сабаққа аудару.

    Мейірімді жүрекпен,
    Ақпейілді тілекпен,
    Амандасып алайық,
    Бір жадырап қалайық!

  2. II. Өткенге шолу

    I кезең: «Қызығушылықты ояту» — сұрақ-жауап

    1. Қазақ тілінде неше сөз табы бар?
    2. Сан есім дегеніміз не?
    3. Сан есім құрамына қарай қандай топтарға бөлінеді?
    4. Сұрақтарын ата.
    5. -ыншы, -інші, -ншы, -нші жұрнақтары арқылы қандай сан есім жасалады?
    6. Болжалдық сан есім қандай жұрнақтар арқылы жасалады?
    7. Жүздеген, мыңға жуық — қандай сан есім?
    8. Қандай жағдайда дефис қойылмайды?
    9. Біздің мектеп неше қабатты?
    10. Реттік сан есімге мысал келтір.
  3. III. Жаңа сабақ

    II кезең: «Мағынаны тану»

    Сағаттардың суреттері көрсетіледі (көрнекілік).

    Сұрақ: «Мына суреттен нелерді көріп тұрмыз?»

    Жауап: «Бұлар — сағаттар.»

    Бүгінгі сабақ тақырыбы сағатқа байланысты. Қазақ тілінде уақыттың қанша болғанын айтуға үйренеміз және жаттығамыз.

    Сағат түрлері

    Сағаттың түрлері өте көп. Төмендегі атауларды сәйкестендіріп, «жұбын табу» тапсырмасы орындалады.

    • Қол сағаты
    • Үстел сағаты
    • Қабырға сағаты
    • Құм сағаты
    • Қалта сағаты

    Тіл білімі: сан есім жалғаулары

    Сан есім + шығыс септік жалғауы

    Мысал: Сағат оннан бес минут кетті.

    Мысал: Сағат оннан он кетті.

    Сан есім + барыс септік жалғауы

    Мысал: Сағат онға бес минут қалды.

    Мысал: Сағат екіге он минут қалды.

    Дәл уақыт: Сағат тура (…).

  4. IV. Бекіту (жаттығу)

    4-тапсырма: «Сағат қанша болды?» (жазбаша жұмыс)

    • Сағат тоғыз болды.
    • Сағат бір жарым болды.
    • Сағат екіден он бес минут кетті.
    • Сағат үшке он минут қалды.

    Ауызша жұмыс

    Берілген сағаттарды пайдаланып, жұппен сөйлесу: оқушылар бір-біріне уақытты сұрап, жауап береді.

    5-тапсырма: берілген уақытты оқылуымен жұптастыр

    Уақыт (цифрмен)

    1. 11:25
    2. 15:30
    3. 19:45
    4. 23:55

    Оқылуы

    1. Сағат сегізге он бес минут қалды.
    2. Сағат он екіге бес минут қалды.
    3. Сағат үш жарым.
    4. Сағат таңертеңгі он бір жиырма бес.
  5. V. Қорытынды

    • Бүгінгі сабақта нені үйрендік?
    • Сағаттың қандай түрлері бар? Мысал келтір.
  6. VI. Үйге тапсырма

    4-тапсырма: 147-бет.

  7. VII. Бағалау

    Оқушылардың сабаққа қатысуы, жауаптарының толықтығы және тапсырмаларды орындау сапасы бойынша бағалау жүргізіледі.