Электрондарды беріп металлдарға, электрондарды қосып алу бейметалдарға тән қасиет
Сабақтың тақырыбы: Иондық және металдық байланыс
Сабақ мақсаты:
d) Оқушыларға иондық және металдық байланыс жайында түсінік қалыптастыру;
e) Оқушыларды ізденімпаздыққа, ойлауға, сауаттылыққа, тазалыққа, қауіпсіздікке, адамгершілікке, имандылыққа тәрбиелеу;
f) Оқушылардың ғылыми - материалистік көзқарасын дамыту.
Сабақ түрі: аралас сабақ
Әдіс - тәсілдер: қызығуды ояту сұрақтары, мағынаны тану сергіту ойындары, тестік тапсырмалар, есептер шығару, жаңа сабақты түсіндіру, кітаппен жұмыс, химиялық диктант, венн диаграммасы.
Көрнекілігі: периодтық кесте, есептер жинағы, үлестірме қағаздар.
Пән аралық байланыс: математика
Сабақ барысы:
6. Ұйымдастыру кезеңі;
7. Оқушыларды түгендеп, сынып тазалығына көңіл аудару;
8. Психологиялық жағдай туғызу;
9. Сұрақ - жауап жаттығу ойыны.
Үй тапсырмасын қайталау:
1 - кезең. Қызығуды ояту
1. Алғашқы периодтық жүйені кім, қай жылы ашты?
2. Периодтық жүйеде қанша топ бар?
3. Периодтық жүйеде қанша период бар?
4. Әр топ қандай топшаларға бөлінеді?
5. Периодтар нешеге бөлінеді және қалай?
6. Атом құрамы қандай?
7. Атом құрылысының ядролық моделін кім ұсынған?
8. Период нені көрсетеді?
9. Топ нені көрсетеді?
10. Нейтрон санын қалай анықтаймыз?
Сергіту жаттығулары. Химиялық элементтер.
6 - кезең. Иә - жоқ ойыны
1. Оттегі күшті бейметалл? (Иә)
2. Фтордың электр терістілігі төртке тең? (Жоқ)
3. Қосымша топшаларда бейметаллдар орналасқан? (Жоқ)
4. Периодтық жүйені Эрнест Резерфорд ашты? (Жоқ)
5. Бір орбитальды спиндері қарама - қарсы екі электрон орналасады. (Иә)
6. Элемент протон саны электрон санынан артық? (Жоқ)
7. Ортақ электрон жұптары арқылы байланысқан химиялық байланыс иондық деп аталады? (Жоқ)
8. Ковалентті байланыс полюсті, полюссіз болып бөлінеді? (Иә)
7 - кезең. Әркімнің өзі шығар биігі бар? деңгейлік тапсырмалар.
1. Атомдық ядро заряды +28, +35 болатын элементтерді периодтық жүйедегi орнын тап.
2. Магний және күміс атомдарындағы электрондар таралуының электрондық және графикалық таралуын жаз.
Жаңа сабақ.
Иондық байланыс кезінде атомдар электрондарын беріп жіберу немесе қосып алу арқылы оң не теріс зарядталады. Мұндай зарядталған атомдар - иондар деп аталады. Демек, қарама - қарсы зарядталған иондар арасындағы байланыс иондық байланыс деп аталады.
Өзінің сыртқы валенттілік электрондарына сай электрон бұлтын берген атомдар оң зарядты катиондарға, ал, осы электрондарға сай бұлтты қосып алған атомдар теріс зарядты аниондарға айналады.
Электрондарды беріп металлдарға, электрондарды қосып алу бейметалдарға тән қасиет.
Сонымен, қорыта келе электр терістіліктері алшақ орналасқан элементтердің арасында иондық байланыс түзіледі.
Периодтық жүйесінің құрылымы
Бейметаллдар және оның қасиеттері
Орта мектеп химия курсындағы металдардың жалпы қасиеттерін оқып үйретудің әдістемесі
МЕКТЕП ХИМИЯ КУРСЫНДА БЕЙМЕТАЛДАРДЫ ОҚЫТУ ӘДІСТЕМЕСІ
Бейорганикалық химияның теориялық негіздері туралы
4-ші топтың p-элементтері
Алтын мен күміс
Периодтық жүйедегі орнына қарай элементті және оның қосылыстарын сипаттау
Комплексті қосылыстардың медициналы- биологиялық маңызы
Азот қышқылының қасиеттері
Қазақстан Республикасының заңдарын сақтауын тексерулерді ұйымдастыру мен жүргiзу ережесi
Қашықтықтан оқыту
Қазақстанның халықаралық экономикалық қатынастардағы орны
Жастар арасындағы жұмыссыздықтың алдын алу шаралары.
Оңтүстік Қазақстан облысындағы несие нарығының қазіргі жағдайын талдау
Ауыл мектебі оқушыларын рухани-адамгершілікке тәрбиелеудің педагогикалық шарттарының орындалуы
Қазақстан Республикасындағы ақша реформалары және оның ерекшелiктерi
Бас тоғанның негізделуі, Арыс-Түркістан каналын суғару мақсатында пайдалану және су әкету
САРЫҰЛЫ АҚТАНБЕРДІ