Топпен жұмыс айдары
Сабақтың тақырыбы: Есте сақтауды дамыту жаттығулары
Сабақтың мақсаты: Есту, көру арқылы есте сақтау қабілеттерін дамыту.
Оқу - тәрбиенің міндеттері: Есте сақтаудың түрлерін қиял мен зейінді қалыптастыру. Жалпы оқу икемдігі мен дағдыны қалыптастыру. Жаңа шешімдер іздеу, қажетті нәтижеге жету қабілеттерін шыңдау. Алған білімдерін күнделікті өмірде пайдалана білуге дағдыландыру.
Сабақтың әдіс – тәсілдері: СТО және АКТ технологиялары.
Көрнекіліктері: түсті беттер, тіс пастасы, слайдтар, карточкалар, ұялы телефон,
Сабақтың барысы: 1. Психологиялық ұйымдастыру кезеңі:
• Амандасу: Әдептілік белгісі иіліп сәлем бергенің
• Аутотренинг: Мен бәрін орындай аламын
Мен барлығын жақсы көремін, сол үшін көздеріме рахмет.
Мен барлығын жақсы естимін, сол үшін құлақтарыма рахмет.
Мен барлық жерге барамын, сол үшін аяқтарыма рахмет.
Мен барлық жұмысты атқарамын, сол үшін қолдарыма рахмет.
Мен барлығын білемін, сол үшін басыма рахмет.
2. Қызығушылықты ояту кезеңі:
Сыныпты үш топқа бөлу үшін жұмбақ жасыру. Шешуін тапқан топтарға атауы беріледі.
1) Мейлі қалай лақтыр. 2) Қанаты бар ұша алмас.
Жерге тимес арқасы. Құрлықта қаша алмас.
Төрт аяқпен тақ тұр.
3) Тегі - тышқан,
Өзі – құстан.
Күндіз ұйықтап,
Түнде ұшқан.
Бірінші топ Айгерим __________ Екінші топ Мадина____________ Үшінші топ Қуаныш
Миға шабуыл: Ой қозғау сұрақтары: Блум таксономиясы бойынша жалпақ сұрақтар.
1. Мен сендерге не қойып тұрмын?
2. Бауырсақ ертегісіндегі басты кейіпкер кім?
3. Қызыл түске жақын түс?
4. Қасыңда отырған саған бала кім болады?
5. Екі жағы тұйықталған түзу сызық?
6. Үлкенге құрмет, кішіге ……..?
7. Пима, шұлық, етік, бәтеңке. Бір сөзбен не деп атайды?
8. Өте жақсы оқитын оқушыны кім деп атайды?
Сабақтың тақырыбын, мақсатын баяндау. – Балала, сендер газет, журнал оқисыңдар ма? – Ал, сендер Ералаш , Сиқырла әліппе , Балапан деген теле – журналдарды көресіңдер ме? Олай болса, бүгінгі логика сабағымыз теле – журнал түрінде өтеді. Біз бүгін кітаптан емес осы теле - журналдан оқып үйренеміз. Олай болса теле – журналдың беттерін тезірек ашайық! Ой қиял журналы 3 - сынаптарға арналған. (1 - слайд) Тақырыбы. Есте сақтауды дамыту жаттығулары.(2 - слайд)
Мазмұны:
1. Сурет – бейнелеу айдары
2. Ауызша есептеу айдары.
3. Топпен жұмыс айдары.
4. Көңілді үзіліс айдары.
5. Математикалық диктант айдары.
6. Мультимедия айдары
7. Журнал шебершанасы
8. Пайдалы кеңес айдары.
3. Мағынаны тану кезеңі: Сурет – бейнелеу айдары тапсырмасы: Суретшінің қатесін тап!
Тікелей эфир ойыны. Ауызша есептеу. – Алло, ___ Мадина ____________ бола ма? Сізді мазалап тұрған 3 – сыныптарға арналған Ой қиял журналының студияиясы. Сәлеметсіз бе сіз тікелей эфирдесіз. Сізге сұрағымыз бар, 3 жерде 7 неше? 8 жерде 4 неше? т. с. с
Топпен жұмыс айдары тапсырмасы: Логикалық есептер
1 - топ есебі:
18 вафлиді тәрелкелерге былай салған: Біріншісіне 4, екіншісіне 5, үшіншісіне 2, төртіншісіне 7. Осы тәрелкелерді екі үстелге қойғанда, бір үстелде екінші үстелден екі есе көп вафли болу керек. Сонда тәрелкелерді қалай қоясыңдар?
2 – топ есебі:
Қасқыр, түлкі, аю үш үйде тұрыпты. Біріншісі – үлкен терезесі бар ақ үйде тұрады, екіншісі – үлкен терезесі бар сұр үйде тұрады, ал, үшіншісі – кішкентай терезесі бар сұр үйде тұрады. Қасқыр мен түлкі үлкен терезесі бар, ақ үйде тұрады, ал қасқыр мен аю сұр үйде тұрады. Кім қандай үйде тұратынын табыңдар?
3 – топ есебі:
Қыздар үш - қара, сары және ақ мысықтарды қолдарына ұстап көтеріп тұр. Қыздардың есімдері мынадай: Қарақыз, Сарықыз, Аққыз. Бірақ бірде – бір қыз өзімен аттас мысықты ұстап тұрған жоқ. Аққыз қасындағы құрбысы ұстап тұрған қара мысыққа қарап тұр. Кім қандай мысықты ұстап тұрғанын табыңдар?
Сергіту сәті: Көңілді үзіліс
3. Ой толғаныс кезеңі: Математикалық диктант айдары. Иә жоқ диктанты.
1. 24 -ті 3-ке бөлгенде 8 шыға ма? Иә
2. 1 см 1дм - дан ұзын ба? Жоқ
3. 2 үйрек пен 2 бұзаудың аяқтарының саны тең бе? Жоқ
4. Аптаның 7 - ші күні бейсенбі ма? Иә
5. Отансыз адам ормансыз бұлбұл ма? Иә
6. Пойызда 10 вагон бар. Бауыржан басынан санағанда 5 – вагонда отыр, ал Ұлан аяғынан санағанда 5-вагонда отыр.
Мультимедия айдарының тапсырмалары: 1 Видео сұрақ (логикалық есеп)
Журнал шеберханасы: Таратылып берілген беттерге алдарыңдағы тіс пастасының көмегімен геометриялық фигуралары бар заттар салуларың керек. Ол заттар топтарыңның атына сай болу керек. Мысалы 1 - топ құс бейнесін жасаса, 2 – жануарлардың пішінін….
Пайдалы кеңес айдары. Журнал кеңесіне құлақ асып, көзге арналған жаттығулар жасату.
4. Қорытындылау. Сабақты бекіту.
Өте жақсы Қуаныш қыран құсты бейнелепті.
Жазира сиырды бейнелеген
Айгерім қыран құсты бейнелепті
Қазира жылқыны бейнелепті
Кенжегүл қыран құсты бейнелепті
Мадина өте сезімтал бала қойды бейнелепті
Мөлдір түйені бейнелепті.
Сыныптан және мектептен тыс психологиялық жұмыстар
Әдістемелік нұсқау. Жалпы бiлiм беретiн мектептiң 4-сынып мұғалімдеріне арналған
Өлке тарихын оқытудағы инновациялық стратегиялар және патриотизмге тәрбиелеу мәселелері
Мектеп жасына дейінгі балалардың тілін дамытуға арналған жаттығулар
ҚАЗАҚСТАНДАҒЫ ЖАСӨСПІРІМДЕРГЕ АРНАЛҒАН БАСЫЛЫМДАРДЫҢ ЕРЕКШЕЛІГІ МЕН ЖАСӨСПІРІМДЕР ЖУРНАЛИСТИКАСЫНЫҢ ЕРЕКШЕЛІГІ
Қашықтықтан білім беру технологиялары бойынша оқу процесін ұйымдастырудың ЕРЕЖЕСІ
Нашақорлық - ғасыр дерті. Қазақстанда нашақорлықпен күрес шаралары
Сойыс малының жалпы сипаттамасы
Түр және түр түзілу процесі
Телешығармашылық сырлары
Жастар арасындағы жұмыссыздықтың алдын алу шаралары.
Социум және әлеуметтік қатынастарды әлеуметтік жұмыс өрісінің объектісі ретінде қарастыру
Мәтін және онымен жұмыстың бағдарламалық талаптарын орындаудың негізгі жолы – тілдік талдау
Теңіз сорапты штангілі қондығылармен жабдықталған ұңғылардың жабдығын таңдау және технологиялық жұмыс режимін орнату
Қазақстан Республикасының бюджет жүйесінің болашақта даму және жұмыс істеу программасы
Математикадан сыныптан тыс жұмысындағы оқушылардың шығармашылық қызметін дамыту
Өнімді өткізу, жұмыстар мен қызмет көрсетулерден түсетін табыс, оның өсу факторлары және оны жоспарлау
Ономастикалық жұмыс және талдау бөлімі туралы ереже
Дене тәрбиесі кафедрасының оқытушысы Ахбаев Е.М. 2006-2007 оқу жылының ғылыми зерттеу жұмыс жоспары
Бақылау жұмысына дайындық