Доппен ойын
Сабақтың тақырыбы
Ұлттық киімдер (қорытынды сабақ)
Сабақтың өтілу түрі
Интерактивті сабақ, қорытынды сабақ, сайыс сабақ.
Оқыту әдістері
Сұрақ-жауап, түсіндіру, әңгімелеу.
Пәнаралық байланыс
Орыс тілі, әдебиет, тарих, этнография.
Грамматика
Фонетикалық талдау, сөздерді жіктеу, сөйлем талдау.
Сабақтың мақсаты
Білімділік мақсаты
Оқушылардың қазақтың ұлттық киімдері туралы алған мәліметтерін еске түсіріп, білімін бекіту.
Дамытушылық мақсаты
Сауатты жазуға, дұрыс сөйлеуге, өз бетімен жұмыс істеуге үйрету; сөздік қорын дамыту және қазақ тілінде еркін сөйлеу дағдыларын жетілдіру.
Тәрбиелік мәні
- Мемлекеттік тілді құрметтеуге, отансүйгіштікке, адамгершілікке, әдептілікке тәрбиелеу.
- Қазақ тілі мен әдебиетіне, тарихына, салт-дәстүрі мен өнеріне қызығушылығын арттыру.
Көрнекіліктер
- Интерактивті тақтада көрсетілетін әр ұлттың ұлттық киімдері.
- Қазақтың ұлттық киімдері: шапан, камзол, сәукеле, тұмақ және т.б.
- Ұлттық киімдерге арналған буклеттер, дидактикалық карточкалар.
Сабақтың барысы
1) Ұйымдастыру кезеңі
Амандасу, түгендеу.
Сабақты әнұранды орындаумен бастау.
Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау:
«Балалар, бүгінгі сабағымызда ұлттық киімдер тақырыбын қайталаймыз. Мақсатымыз — алған мәліметтерімізді еске түсіріп, білімімізді бекіту, дұрыс сөйлеуге, өз бетімізбен жұмыс істеуге үйрену және сөздік қорымызды дамыту».
Үй тапсырмасын сұрау.
2) Қызығушылықты ояту
Шағын көрініс
Оқушылар қазақ халқының салт-дәстүрлері бойынша шағын көрініс дайындайды (мысалы: «Құда түсу», «Беташар»).
Еске түсіру
Интерактивті тақта арқылы өткен тақырып бойынша слайд көрсетіліп, қазақтың ұлттық киімдерінің суреттері ұсынылады (жай музыка қойылады).
Меңгерген сөздерді қайталау (3 кезең)
- Мұғалім бір рет оқиды.
- Оқушылар мұғаліммен бірге қайталайды.
- Оқушылар тізбектеп өздері оқиды.
3) Топқа бөлу және сайыс
Сынып екі топқа бөлінеді. Мақсат — оқушылардың белсенділігін арттырып, қызығушылығын күшейту.
А тобы
«Алғырлар»
Б тобы
«Білгірлер»
4) 1-кезең тапсырмалары (жазбаша)
Тапсырма 1: Сөйлемдерді толықтырыңдар және аяқтаңдар
А нұсқа
Қазақ халқының ұлттық киімдері мен әшекей бұйымдары өте көрікті. Кимешекті әжелер киген. Мәсі аяқкиім ретінде қолданылған.
Б нұсқа
Бөрік және үкілі тақия — ұлттық бас киімдер. Шапан ою-өрнекпен безендірілген. Сәукеле өте сәнді.
Ескерту: Мұнда бос орындарды сынып деңгейіне қарай мұғалім қайта ұсына алады.
Тапсырма 2: Фонетикалық талдау
- А тобы: шапан, кимешек, бөрік (буын санын көрсетіңдер).
- Б тобы: сәукеле, камзол, үкілі тақия (буын санын көрсетіңдер).
Тапсырма 3: Сөздерді тәуелдеу
А тобы
мәсі, әшекей
Б тобы
тон, бұйым
Қорытындылау
Оқушылар 1-кезеңде грамматикалық білімдерін қаншалықты меңгергенін көрсетті.
5) 2-кезең тапсырмасы: мәтінмен жұмыс
Мәтін: Қазақ халқының ұлттық киімдері
Қазақ халқы ұлттық киімдерін сәндеп тіккен. Киімдері көбіне ашық түсті болған. Көйлектері ұзын жеңді, етектері кең, желбіректер тігілген. Камзол мен шапандарын ою-өрнекпен безендірген. Бас киімдері: үкілі тақия, сәукеле, бөрік, тымақ. Әжелер бастарына кимешек киген. Зергерлік бұйымдардан білезік, алқа, сырға, шолпы таққан. Қазақ халқының ұлттық киімдері өте сәнді әрі көрікті.
Тапсырма: мәтін бойынша сұрақтар құрастырыңдар. Кім көп сұрақ қойып, жауап береді?
Рефлексия
Оқушылар мәтінге сүйеніп, сұрақ қою және жауап беру дағдыларын дамытады.
6) Суретпен жұмыс: топбасы сайысы
Интерактивті тақтада қазақтың ұлттық киімін киген ер жігіт пен қыз баланың бейнесі көрсетіледі.
Тапсырма
Суреттерге қарап, шағын әңгіме құраңдар.
7) Сабақты бекіту: ойындар
«Сөзтізбек» ойыны
Бірінші оқушы бір сөз айтады, келесі оқушы келесі сөзді жалғастырады. Осылай тізбек үзілмей жалғасады.
Доппен ойын
Мұғалім тақырыпқа қатысты сөз айтса — оқушы допты қағып алады. Тақырыпқа қатысы жоқ сөз айтылса — допты кері лақтырады. Қалған оқушылар дұрыс-бұрыстығын қадағалайды.
Мысал сөздер
Үй тапсырмасы және бағалау
Үй тапсырмасы
Ұлттық киімдер тақырыбы бойынша буклет дайындау немесе өзіңе ұнаған ұлттық киімнің суретін салып келу.
Бағалау
Топтық жұмыс, жазбаша тапсырмалар, мәтін бойынша сұрақ-жауап және ойын барысындағы белсенділік ескеріледі.